הבטן מציקה?

הכירו את הסימפטומים של רגישות לגלוטן
אשה אוחזת את בטנה
צילום: shutterstock.com

גלוטן הוא חלבון נפוץ המצוי במאכלים ובמאפים רבים שרובנו צורכים בשגרת התזונה שלנו. אצל חלק מהאנשים צריכת הגלוטן אינה עוברת חלק וגורמת לתגובות גופניות ולבעיות במערכת העיכול, אשר עלולות להתדרדר להשלכות בריאותיות חמורות. במאמר זה נלמד להבחין בין רגישות לגלוטן לבין מחלת הצליאק ואלרגיה לגלוטן. נכיר את הסימפטומים של רגישות לגלוטן,  איך מאבחנים אותה ואיך ניתן להתמודד איתה.

בשנים האחרונות חלבון הגלוטן מתחיל להסתמן כמזיק לבריאות. יש מגמה של הימנעות מצריכתו, גם ללא סיבות רפואיות מקדימות וללא הופעת סימפטומים. עם זאת, ישנן תופעות מוכרות הנובעות כתוצאה מצריכת גלוטן, שעלולות להביא להשלכות בריאותיות משמעותיות.

מה זה גלוטן?

גלוטן הוא למעשה חלבון הנמצא בדגנים כמו חיטה, כוסמין, שיפון, שעורה ועוד. הצריכה שלוהיא גבוהה מאוד בתרבות המערבית, שכן התזונה של רובנו מורכבת מלחמים, מאפים ודברי מאכל נוספים המבוססים על דגנים אלו, ובעיקר על חיטה – הדגן הנפוץ ביותר בעולם.

צליאק, אלרגיה לחיטה ורגישות לגלוטן – האם הכל אותו דבר?

קיים בלבול בין צליאק, אלרגיה לחיטה ורגישות לגלוטן, אך חשוב להבין שמדובר בשלוש תופעות שונות מאוד. מחלת הצליאק (דגנת בעברית) היא מחלה אוטואימיונית בעלת בסיס גנטי, שבה חלבון הגלוטן נקלט על ידי המערכת החיסונית כגוף זר ומסוכן ולכן היא מייצרת נגדו נוגדנים. הנוגדנים מזיקים לדופן ולרירית המעי ולאורך זמן עלולים להביא למחלות ממאירות במעי וגם מחוץ למערכת העיכול. לכן, הטיפול היחיד בצליאק הוא הימנעות מוחלטת מגלוטן.  מומלץ להיבדק ולבצע בדיקת אלרגיה למזון.

אלרגיה לחיטה, כשמה כן היא, תגובה אלרגית שמופיעה לאחר צריכת החיטה. התגובה יכולה לבוא לידי ביטוי בעור, במערכת העיכול או במערכת הנשימה, בה התגובה היא הנפוצה ביותר. אגב, התגובה האלרגית היא לאו דווקא לחלבון הגלוטן ויכולה להופיע גם בעקבות צריכה של חלבונים אחרים המצויים בחיטה.

רגישות לגלוטן (GS=Gluten Sensitivity) היא שם כולל למצבים שבהם התגובה אליו לא נובעת מתגובת מערכת החיסון וגם לא תגובה אלרגית, אלא מהופעה של סימפטומים בעקבות צריכת מאכלים המכילים גלוטן, ש משתפרים או נעלמים כאשר מפסיקים לצרוך אותו.

מהם הסימפטומים לרגישות לגלוטן ואיך מאבחנים אותה?

הסימפטומים של רגישות לגלוטן דומים לאלו של מחלת הצליאק, אבל הם לא כוללים הופעה של נוגדנים ספציפיים בדם המאפיינים את הצליאק, וגם לא נזק למעי. לכן, האבחון של רגישות לגלוטן נעשה על ידי אלימינציה – הורדת הגלוטן משגרת התזונה ומעקב אחר הסימפטומים לצד בדיקות לזיהוי נוגדנים ספציפיים בדם, המצביעים על קיומה של מחלת הצליאק ובדיקות רפואיות נוספות. אם ההימנעות מגלוטן משפרת את הסימפטומים והבדיקות אינן מצביעות על קיומה של מחלת הצליאק או אחרות – ניתן להניח בסבירות גבוהה כי מדובר ברגישות לגלוטן.

הסימפטומים הנפוצים עבור צליאק ורגישות לגלוטן כוללים:

  • כאבי בטן ושלשולים
  • בעיות עיכול
  • גזים ונפיחות
  • כאבי ראש
  • בלבול ועייפות

יש לציין כי אם קיימת רגישות לגלוטן, סימפטומים אלו יופיעו מיד לאחר אכילת מוצרים המכילים גלוטן.

סימפטומים נוספים שעלולים להופיע אצל אלו הסובלים מרגישות לגלוטן:

  • אנמיה
  • נימול
  • כאבי פרקים
  • אקזמה ו/או פריחה
  • דיכאון

לסיכום, אם אתם סובלים מהסימפטומים שהוצגו, כדאי להיבדק ולשלול בעיות רפואיות אחרות. בכל מקרה, הדרך הכי טובה להתמודד עם רגישות לגלוטן היא לאמץ אורח חיים שאינו כולל צריכת גלוטן כלל. כיום תעשיית תחליפי הגלוטן משגשגת וניתן למצוא מגוון גדול של מאכלים ומאפים שאינם מכילים גלוטן ומבוססים על קמח סויה, קמח תירס, קמח תפוחי אדמה ועוד, שהופכים את ההימנעות מגלוטן להרבה יותר פשוטה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

הסהר הטורקי

מה עומד מאחורי ההתקרבות של טורקיה למדינות האזור

תמונה של ד"ר קאופמן

חידות חשיבה (114)

ביקור חוזר בלוח השחמט: (ב) עוצמתה של המלכה