כתר לשן

כל מה שלא סיפרו לכם
תמונה: pixabay.com

כאשר שן ניזוקה בצורה משמעותית, ניתן במקרים רבים לשקם אותה באמצעות כתר מלאכותי. כתר איכותי אשר יותאם בצורה מדוייקת למבנה השן של המטופל, עתיד לשרת אותו נאמנה לפרק זמן של עד 20 שנה. מסיבה זו חשוב מאוד לבחור את סוג הכתר בצורה נכונה ולעבור את הטיפול בקליניקה איכותית שמעסיקה את הרופאים המקצועיים ביותר. גם אתם זקוקים לכתר בשן ורוצים לדעת לקראת מה אתם הולכים? להלן המידע שיכין אתכם לקראת הטיפול.

 

מהו כתר בשן?

כתר הוא למעשה תחליף מלאכותי לרוב חומר השן החיצוני הנראה לעין (מה שקרוי גם "כותרת" ומכאן השם). הכתר מותקן על גבי השן שניזוקה וזאת לאחר ביצוע טיפול שורש (הליך בו מנקים את תעלות השורש של השן), יצירת סתימה עם מבנה ולאחר מכן הדבקה בלתי הפיכה של הכתר עצמו. כל עוד ההליך יתבצע בצורה מקצועית ומדוייקת, הכתר יראה וירגיש טבעי לחלוטין והוא יגן על מה שנותר מהשן בצורה טובה ויאפשר המשך שימוש בה ללא צורך בעקירה ושימוש בשתלים.

 

אילו סוגי כתרים לשיניים קיימים?

כתרים לשיניים נחלקים לסוגים שונים, בהתאם לחומרים המרכיבים אותם. הכתרים הנפוצים ביותר הינם:

  • כתרים מאוחים למתכת – כתרים אלו עשויים מחרסינה בחלקם החיצוני הנראה לעין ומעוגנים לשיניים על ידי סגסוגת של מתכות אצילות בחלקן הפנימי. אלו הם כתרים זולים יחסית שמתאימים בעיקר עבור שיניים טוחנות אחוריות שנסתרות מהעין. הסיבה לכך היא הופעת "פס שחור" בחלק שבין הכתר לחניכיים לאחר מספר שנים של תהליכי נסיגה טבעיים של החניכיים. בנוסף, המתכות עשויות להאיץ את נסיגת החניכיים משום יכולתן לעודד תהליכים דלקתיים בנקודות המגע עימם.

 

  • כתרי חרסינה – כתרים אלו עשויים מחרסינה טהורה, ללא שימוש במתכות כלשהן. מה שאומר שניתן ליישמם גם בשיניים הקדמיות, ללא שום חשש להופעת הפס השחור שדיברנו עליו. אלו הם כתרים אסתטיים וחזקים ביותר.

 

  • כתרי זירקוניהזירקוניום הוא אחד מהחומרים החזקים ביותר בטבע, כך שניתן לייצר ממנו כתרים חזקים מאוד. ניתן לקבל את הכתר במגוון רחב של גוונים לשם השגת התאמה מלאה לצבעי שיניים סמוכות, הוא אינו כולל מתכות ולכן אינו גורם לגירוי החניכיים. למעשה, מדובר בסוג הכתר המושלם ביותר אך בהתאם לזאת גם עלותו גבוהה משאר סוגי הכתרים.

 

עוד סוג כתר שמומלץ שתכירו הוא כזה שעשוי מפלסטיק. זהו כתר זמני (מיוצר מחומר פלסטי הקרוי אקריל) שאמור להיות מיושם עד שהכתר הקבוע (מאחד הסוגים שציינו לעיל) יהיה מוכן מבחינת המידות. לעיתים ניתן לדלג על השלב של כתר מפלסטיק וזאת במידה ומדובר בקליניקה מתקדמת שמייצרת את הכתרים בעצמה. במקרה שכזה המידות נלקחות על ידי סורק מיוחד והכתרים מיוצרים בו במקום באמצעות מכונות חריטה וכרסום, ללא צורך בשליחה למעבדת שיניים.

 

טווחי מחירים של כתרים

כתר חרסינה מאוחה למתכת הינו הזול ביותר ועלותו נעה בין 1,800 ל-3,000 שקלים.

כתרי הזירקוניה והחרסינה הם היקרים יותר ועלותם נעה בין 3,500 ל-5,000 שקלים.

 

המחירים לרוב אינם כוללים את טיפול השורש ויצירת המבנה אך כן אמורים לכלול את התאמת הכתר הקבוע, יצירת הכתר הזמני, המדידות וההרכבה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך