פתרון של עוולה בודדת

תיירות מרפא בבתי חולים ציבוריים – להתיר או לאסור?
צילום: U.S. Air Force, by SSgt. DERRICK C. GOODE he.wikipedia.org

לאחרונה מתנהל קרב בין הנהלת משרד הבריאות בראשותו של פרופ' רוני גמזו לבין הנהלות בתי החולים הציבוריים. הקרב נסב על תעריפי האשפוז לתיירי מרפא ועל התשלום למטפלים בהם.

צריך לבחון את תופעת תיירות המרפא בהקשרים רחבים יותר. בישראל התפתחה רפואה ציבורית שהיא מהטובות בעולם, אולם התקצוב הממשלתי למימון רפואה זו הולך ומצטמק באופן יחסי להתייקרות השירותים הרפואיים. הממשלה אינה מעבירה מספיק כספים לקופות החולים כדי לממן את פעילותן. אלה מצדן מנסות לחסוך הוצאות בכל דרך אפשרית, כולל הפניית חולים לטיפול דרך הביטוחים המשלימים והביטוחים הפרטיים. כפועל יוצא מזה, חלק גדול מהפעילויות הרנטביליות אינו מגיע לבתי החולים הציבורים, ואלה נאלצים להתמודד עם פעילויות בעלות שולי רווח קטנים או שליליים ועם חולים קשים הצורכים משאבים ניכרים. בגלל כוח המיקוח החזק שלהן, קופות החולים גם זוכות ל"הנחת כמות" שיכולה להגיע ל-30% מהתעריפים הרשמיים. לפיכך בתי החולים הציבוריים תרים אחרי מקורות הכנסה נוספים שלעתים הם יצירתיים באופן המעורר השתאות: התופעה של מרכזים מסחריים בשטח בית החולים או בצמוד אליו, חדרי המלון למיניהם, שירותי חנייה, תחנות דלק ועוד.

המאבק הבלתי פוסק על החזרת שר"פ (שירות רפואי פרטי) אל בין כותלי בתי החולים הציבוריים הוא פן נוסף בניסיון לייצר הכנסות נוספות, אך כאן לפחות מדובר בעיקר בחולים ישראלים, שעבורם למעשה נוצרה הרפואה הציבורית בישראל. תיירות מרפא היא כבר אופרה אחרת לחלוטין, החוטאת לרעיון של רפואה ציבורית המיועדת לתושבי מדינת ישראל. עלתה הצעה שבית חולים יצטרך להגביל את פעילות תיירות המרפא לעד 10% מפעילותו הכוללת ולעד 25% במחלקות ספציפיות. זו היתממות לטעון שחולים ישראלים לא ייפגעו במצב שכזה. כבר עכשיו זה קורה, כאשר נפח הפעילות הזו קטן בהרבה מהמוצע. לא פעם חזיתי בחולים שלא אושפזו במחלקה הייעודית שלהם, מכיוון שזו נמצאה בתפוסה מלאה שנגרמה בחלקה על ידי תיירי מרפא.

פרופ' גמזו מנסה לצמצם או למנוע את התופעה על ידי השוואת תעריפי האשפוז לתיירי המרפא לאלה של אזרחי המדינה, ועל ידי הגבלת התשלום למטפלים. בתי החולים הציבוריים מצדם זועקים חמס, שכן ברור שבתנאים כאלה מרבית הרופאים יעדיפו להפנות את תיירי המרפא לבתי החולים הפרטיים. אז מה?! הרפואה הציבורית מיועדת לרווחת תושבי מדינת ישראל. יאזור נא פרופ' גמזו אומץ ויאסור לחלוטין את תיירות המרפא בבתי החולים הציבוריים. איסור תיירות מרפא בבתי החולים הציבוריים לא ירפא את כל התחלואים הפיננסיים של הרפואה בישראל, אך יפתור לפחות עוולה בודדת.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

תגובה אחת

  1. כעת כאשר יפתחו הגבולות יתחילו לזרום גלים של חולים מחו"ל ומערכת הבריאות שלנו שכבר מזמן מלאה וחנוקה תקרוס. ישימו מיטות אשפוז בשירות ים ובמדרגות. והכל בגלל רדיפת בצע.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן