רובוט עם סכין ניתוחים

הרובוטיקה הרפואית לאן?
רובוט דה-וינצ'י צילום: Purplrockscissors

לאחרונה פנה אליי מטופל שהתגלתה אצלו בעיה בבית החזה לחוות דעת שנייה. מדובר בגבר צעיר יחסית עם ידע טכנולוגי נרחב ויכולות להערכת סיכונים. הוא סקר בהרחבה את הנושא באינטרנט ומצא שהניתוח שהוא זקוק לו יכול להתבצע בשיטה הרובוטית. הסברתי לו שבמקרה שלו אין בספרות הרפואית ולו הוכחה אחת שהניתוח בשיטה הרובוטית מקנה תוצאות טובות יותר מניתוח בשיטות המקובלות. הסבריי נתקלו בחומה בצורה, שכן הבחור השקול עמד איתן בהחלטתו לעבור ניתוח רובוטי. מרכז רפואי באזור המרכז הציע לו להיות המטופל הראשון שלהם שעובר את הניתוח המסוים הזה בשיטה רובוטית. מכיוון שמחויבותי למטופל המבקש את עצתי גוברת על מידת הפטריוטיות, המלצתי לו על מרכז רפואי בצפון איטליה שרכש ניסיון רב בשיטה האמורה ושאת המנתח שם אני מכיר באופן אישי. הניתוח עבר בהצלחה וזכיתי לתודות מלוא החופן.

מהו הרובוט הניתוחי? מדובר ברובוט שנקרא דה וינצ'י, על שם המדען והאמן הדגול, שהוא למעשה מכונה רבת זרועות ומנועים המחוברת למערכת ממוחשבת. המכונה נשלטת על ידי מנתח היושב מול קונסולה נפרדת שמכילה מסך תלת-ממדי. המנתח שולט באופן מלא בתנועות המכשיר והתמונה במסך לפניו היא וירטואלית. לרובוט הניתוחי יש שלושה יתרונות מובנים: ראייה תלת ממדית, יכולת לתנועה רב-מפרקית המדמה תנועת יד אנוש, ביטול הרעד הטבעי של המנתח שמתעצם ככל שמכשיר הניתוח ארוך יותר.

לרובוט יש כמה חסרונות שהעיקרי שבהם הוא עלות, ועל כך ארחיב בהמשך. חיסרון נוסף הוא הארכת זמן הניתוח בשל הזמן שנצרך להעמדת הרובוט ולחיבור המכשירים השונים לזרועותיו. גם זה, כמובן, מיתרגם בסופו של דבר לכסף. בשלב הזה לא כל מכשירי הניתוח ניתנים להפעלה רובוטית, אם כי נראה שיימצא לכך פתרון במהרה. חיסרון פוטנציאלי נוסף הוא שבמקרה של תקלה הדורשת מעבר לניתוח פתוח, קיימת שהות מסוימת שעלולה לסכן את החולה.

העלות של רובוט דה וינצ'י היא כשלושה מיליון דולר, ובגלל חוסר תחרות לא נראה באופק שהמחיר ירד. עלות המכשירים המתכלים לניתוח כזה יכולה להגיע ל-6,000 דולר יותר מאשר בניתוח טלסקופי, שהוא הסטנדרט המקובל בימינו ברוב העולם המערבי. כיום רוב הניתוחים בישראל מתומחרים בשלושים עד ארבעים אלף ש"ח לפני הנחות (כן, יש הנחות!), ועל כן ברור שחלק נכבד מהניתוחים המתבצעים בשיטה הרובוטית נושאים בחובם הפסד כספי.

קל מאוד להחדיר טכנולוגיה חדשה לתחום הרפואה. המסלול קצר ופשוט ודורש בעיקר הוכחת בטיחות, וזאת בניגוד למסלול הארוך והמפרך של אישור תרופה חדשה. כך שכב לו דה וינצ'י שנים רבות בחזקת טכנולוגיה המחפשת משתמשים, בעוד החברה חיזרה במרץ אחרי הרופאים והאדמיניסטרטורים של בתי החולים. למרות יתרונותיו התיאורטיים הרובוט לא הוכיח את עליונותו לעומת ניתוחים בשיטות אחרות, להוציא בשטח האורולוגי. במקרה הרע, הפרסומים הרפואיים רק מתארים את היכולת לבצע ניתוח כזה או אחר, ובמקרה הטוב הם מראים שהתוצאות בשיטה הרובוטית לא נופלות מאלה של השיטה הנהוגה. לא נעשה (וכנראה גם לא ייעשה) ניסוי מבוקר המשווה את התוצאות של הטכנולוגיה החדשה לאלו של השיטה הקודמת.

למרות זאת, כל בתי החולים הגדולים בארץ קנו את הרובוט. מנהלי בתי החולים בינם לבין עצמם, וחלקם גם בגלוי, יודו שאין הצדקה רפואית לרכישה זו ושהסיבה היחידה היא היכולת לעמוד בתחרות על לב החולים מול מרכזים שכבר הצטיידו ביכולת הרובוטית. בתי חולים רבים גם מפרסמים חדשות לבקרים הודעות על "חידושים" בשימוש ברובוט שמונעות רק מסיבות יחצניות. על פי שיטת "חומה ומגדל" הנהוגה אצלנו, צפוי שבעתיד הקרוב תבוא דרישה להכליל את הטכנולוגיה החדשה הזו בסל הבריאות ולקבוע לה תעריף שיהיה גבוה מזה הקיים לאותו ניתוח בשיטות אחרות. במאמר מוסגר, הרובוט מעניק יתרון נוסף ובלתי מוצדק לבתי החולים הגדולים והעשירים בהשוואה לבתי החולים הפריפריים שאין ביכולתם לרכוש טכנולוגיה זו.

מבחינה טכנולוגית הרובוט הוא כלי משוכלל אך מגושם ונראה כשייך למאה הקודמת. מדוע צריך לשבת מול מסך כאשר קיימים אמצעים משוכללים יותר, כמו הקרנת תמונה במרחב או יכולת לראות תמונה תלת-ממדית בקסדה (כמו קסדת טייסים משוכללת). מרכיבים הנגזרים מיכולות הרובוט כבר קיימים בשוק. חברות אחדות שכללו את המצלמה הרפואית 3D לרמות גבוהות ביותר הכוללות גם ראש מסתובב (שאין בינתיים בדה וינצ'י) בעלות של כ-150,000 דולר ותמונה שלא נופלת בטיבה מזו של הרובוט. חברה אירופית פיתחה מתקן הנחייה למצלמה ניתוחית שהוא בעל שלושה כיווני תנועה ונענה לפקודות קוליות (ולא לדוושות כמו ברובוט), והשלב הבא יהיה אולי התכוונות המצלמה לאזור הרצוי בהתאם לתנועת עיני המנתח. מתחילות להיראות בשטח גם זרועות רובוטיות בודדות בעלות יכולות תנועה מעולות. שילוב של מרכיבים קיימים אלה עם מרכיבים אחרים שיפותחו בעתיד, יכול להוות תחליף זול ויעיל לרובוט דה וינצ'י, מעין "רובוט לעניים".

העובדה שאף חברה בעולם לא ניסתה לייצר רובוט רפואי הדומה לדה וינצ'י, מרמזת אולי על העתיד לבוא. בתקופה שבה הכול הופך ל"מיני" ל"מיקרו" ול"ננו" והמציאות מביישת את המדע הבדיוני, מוזר קצת לצפות במכשיר שנראה מתאים למפעל להרכבת מכוניות מחטט בתוך הקרביים. אם מותר לי להתנבא, ולמרות כל מה שנאמר על מתנבאים, הרי שלדעתי האישית העתיד לא שייך לדה וינצ'י.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דו כיווני

לא לפחד מהפחד

היכרות עם מנגנון הדיסוננס הקוגניטיבי תוביל לצמיחה

דילוג לתוכן