ידיעה מפתיעה: משרד הבריאות יממן סטודנטים לרפואה

משרד הבריאות שובר את דיאטת הרזון
תמונה של אליהו עם כובע
ד"ר אליהו בורוכוב

ידיעה משמחת בתקשורת בישרה בהפתעה שרוח נדיבות נחתה על משרד הבריאות, שמצא אפשרות בתקציבו לממן באופן חלקי את הלימודים בחו"ל של סטודנטים לרפואה שיתחייבו לשוב לישראל ולהיות מתמחים בבתי חולים בארץ. הידיעה מפתיעה אחרי שבמשך בערך 20 שנה האוצר האכיל את משרד הבריאות בדיאטת רזון מחמירה, וזו גרמה לשחיקה של איכות שירותי הבריאות הציבורית בארץ.

כיום יש בארץ מחסור ברופאים, באחיות ובעובדים אחרים במערכת הבריאות. לפי דו"ח של משרד הבריאות מפברואר 2024, יש בארץ 3.4 רופאים ל-1,000 נפש, בעוד שהממוצע במדינות החברות ב-OECD הוא 3.7 רופאים ל-1,000 נפש. הנתון הזה כולל רופאים בעלי רישיון, לרבות רופאים שלא עובדים כלל או עובדים במקצועות אחרים. אל תזלזלו בהפרש של 0.4 ל-1,000 נפש – המשמעות שלו היא מחסור של בערך 4,000 רופאים.

המחסור ברפאים יחמיר בשנים הקרובות מפני שרופאים רבים מעולי ברית המועצות שעלו בשנים 1990–1991 מתקרבים לגיל פרישה או שהגיעו כבר לגיל 67 ועדיין עובדים. יתרה מזאת, המחסור חמור במיוחד במומחים במקצועות כמו אורתופדיה, כירורגיה, גאסטרו, אלרולוגיה ועוד, שבהם נדרשות תקופות התמחות נוספות. לכן חשוב ביותר להגדיל במהירות האפשרית את מספר המתמחים והרופאים.

לפיכך משמח ומפתיע שהאוצר מאפשר למשרד הבריאות להקצות עשרות מיליונים למימון הלוואות לסטודנטים שילמדו רפואה בחו"ל. מכיוון שלימודי רפואה נמשכים שנים רבות, סכום ההלוואות של כל סטודנט עשוי להגיע ל-300,000 שקל. הסטודנטים האלה יוכלו להפוך את ההלוואות למענקים אחרי שישובו לארץ ויתמחו בבתי חולים בארץ, ובפרט אם יתמחו בתחומים שבהם יש  מחסור חמור ובבתי חולים בפריפריה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. אם זה אכן יקומים, זה באמת מפתיע. הרי לא מזמן הודיעו מוסדות בריאות שאין להם תקציב מספיק לצרכים חיוניים

  2. נשמע טוב
    לא אתפלא אם חלק גדול ממקבלי ההלוואה יעדיפו להחזירה ולעבוד בחו"ל
    הכל תלוי במצב שיהיה אז בארץ

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

תמונה של איתן

הותר לפרסום…

יש מי שמצטמרר ממילים אלה ויש מי שרותם אותן לצרכיו

מבנה ירוק

בנייה ירוקה

הטרנד שכבש את עולם הבנייה

דילוג לתוכן