הגוף ככלי ביטוי לנפש

השפעות הרגש על כאב
תמונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

לפני 2300 שנה דיבר אריסטו על חמשת החושים: ראייה, שמיעה, טעם, ריח ומישוש. אריסטו דיבר גם על "החוש השישי". חמשת החושים נותנים לנו תשובה לשאלה: מה קורה בחוץ? זוהי מערכת עצבית הקולטת גירויים מגלי אור, מגלי קול, ממגע, מטעמים ומריחות. החוש השישי אומר לנו מה קורה בתוכנו, ואלה הם הרגשות.

רגש הוא תגובה סובייקטיבית (פנימית וחיצונית) לאירוע כלשהו. תגובה זו מאופיינת בהיבטים חווייתיים, פיזיולוגיים, קוגניטיביים והתנהגותיים. הרגש אומר לנו איך אנחנו מרגישים ברגע נתון, הרגשה שמתעדכנת כל הזמן.

הרגשות הם הדלק שמניע אותנו לפעולה. הם מהווים את האינדיקציה הטובה ביותר להערכת החיים שלנו ועוזרים לנו להכיר את עצמנו. הרגשות הם גם המוטיב המרכזי המחבר בין אנשים.

לא מעט רגשות מאופיינים ככואבים, כמו למשל קנאה, שנאה, פחד, בדידות, דאגה, כעס ועוד. נשאלת השאלה: האם כל רגש כואב הוא גם שלילי?

פחד אמור להזהיר אותנו מפני סכנה אפשרית. כעס מעיד שמישהו חצה את הגבולות שלנו. דאגה אמורה להניע אותנו לפעולה.

במחקרים רבים נמצא קשר ישיר בין רגשות שליליים לכאב פסיכוסומטי – מחלה גופנית (סומטית) המושפעת מגורמים נפשיים, להלן דוגמאות אחדות:

כאבי ראש יכולים להיגרם כתוצאה מלחץ יומיומי.

כאבים בצוואר יכולים להעיד שאולי קשה לכם לסלוח.

כאבים בכתפיים יכולים להעיד שאתם מתענים תחת עול רגשי כבד.

כאבים בגב התחתון יכולים לנבוע ממחסור באהבה ובתמיכה רגשית.

כאבים במרפקים יכולים לנבוע מהעובדה שהחיים שלכם נוקשים מדי.

כאבים בברכיים יכולים לבטא פגיעה רגשית מאדם אהוב או מוערך.

הגוף שלנו הוא כלי ביטוי לנפש-רוח-נשמה. עלינו להיות ערים למה שקורה בגוף שלנו, על מנת שנוכל לרפא את עצמנו ולנוע קדימה בדרך שתיתן לנו ערך חיובי.

נוסף על כך, במחקרים נמצא קשר בין רגשות לכאבים, להלן כמה דוגמאות:

פועל בניין נפל מגובה נמוך ומסמר ענק נכנס לרגלו. הפועל צרח ונאנק מכאבים איומים והצוות הרפואי נאלץ להרדימו. בבית החולים התברר שהמסמר לא חדר לרגל אלא עבר בין האצבעות. הפועל היה בטוח שהמסמר חדר לרגלו, והמחשבה עצמה גרמה לו לכאבים קשים מנשוא.

מתוך קבוצת מחקר של אנשים בריאים בדרך כלל שהתבקשו לעשות צילום MRI  לגב התחתון, נמצא שלכ-50% מהם היו בעיות של בלט ופריצות דיסק, שלכאורה היו צריכות לגרום להם לכאבים קשים. בדיעבד התברר שהנסיינים התאפיינו בחוזק רגשי מסוים שאפשר להם לא לחוש בבעיות גב כלשהן.

ביפן, ההערכה שמנהלים חשים כלפי עובדים היא בעלת חשיבות עליונה בתפיסת ההערכה העצמית והשייכות למקום העבודה. במחקר שנערך ביפן נמצא שעובדים שחשבו שהמנהלים שלהם לא מעריכים אותם מספיק, סבלו מבעיות גב קשות, בניגוד לאלה שסברו שמנהליהם מעריכים אותם, דהיינו המחשבה שהם מוערכים תרמה לחוסן הבריאותי שלהם.

במחקר רחב היקף שנערך בקרב נהגי אוטובוסים בשוודיה, נמצא כי לנהגים היושבים שעות רבות מול ההגה יש פוטנציאל להתפתחות בעיות גב. התברר, שלנהגים שחוו בעיות רגשיות רבות (במשפחה, בעבודה, עוינות של הנוסעים וכו'), היו בעיות גב בשיעור כפול ויותר מנהגים שהתאפיינו באיתנות רגשית.

במחקר נוסף חיברו קבוצה של נסיינים למכונות "כאב". הנסיינים צפו בוויסות של עוצמת הכאב בסולם 1–10. 50% מהם העידו על עלייה משמעותית בתחושת הכאב שלהם עם העלייה במעלה סולם הכאב. בפועל מכונות הכאב לא היו מחוברות לנסיינים והכאב האמיתי שהם חשו היה וירטואלי בלבד (אפקט הפוך מזה של פלסבו).

תחשבו מהי התגובה הראשונה של ילד קטן כאשר הוא נופל? הוא מסתכל על תגובתה של אימו. הבעת פניה תקבע, ברוב המקרים, כיצד הוא יגיב.

מסקנה: חלק לא מבוטל מהכאבים שאנו חווים מקושרים לחוויה רגשית. ידוע שהמערכת העצבית וגם זו הרגשית עוברות את אותו המסלול בגוף שלנו. על דרך ההתמודדות עם הכאבים אדון במאמר משלים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

15 תגובות

 1. הקשר בין רגש וכאב הוא הדדי.
  תלוי איך המצב רוח שלך כשאתה חש כאב או מה הכאב גורם לנפש.
  תודה על המאמר המעניין.

 2. בתאריך 7 באוקטובר נפלו עלי כל המכאובים האפשריים, והסיבות ברורות.
  וכמו שכתבת ישראל:
  יש קשר ישיר בין רגשות לכאבים.
  חן חן על הכתבה במיטבה.
  אודי

 3. אז אם כך היכונו להתמוטטות פיזית כואבת מאד של רוב האוכלוסיה

  1. תודה לתגובה דודי יקר. בריאות נפשית ופיזית מהווים מכלול אחד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן