מחדל רודף מחדל

המחדל בתחום הטיפול הרפואי בולט במלחמת "חרבות ברזל"
תמונה של בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

הכאוס שהתרחש בבתי החולים סורוקה בבאר שבע וברזילי באשקלון המחיש ביתר שאת את המצב העגום במערכת הבריאות בישראל או יותר במדויק, את מצבו העגום של תחום הטיפול הרפואי. זה שנים שהתחום הזה סובל מהזנחה ומחוסר תקצוב משווע. כאשר בוחנים את המשאבים העיקריים שתחום הבריאות מפעיל, התמונה היא קשה. מספר המיטות לאשפוז בבתי החולים לאלף נפש נמצא בירידה. מאז שנת 2010 ירד מספר המיטות לאלף לנפש ב-9%. אומנם מפעם לפעם נוסף מספר זעום של מיטות, אבל בשיעור נמוך משיעור הגידול של האוכלוסייה.

מצוקת האשפוז במחוז הדרום קשה במיוחד. בשנת 2014 החליטה הממשלה לבנות בית חולים נוסף בבאר שבע. אבל עד היום לא הוקם בבאר שבע בית חולים חדש. לאחרונה קראתי שמשרד הבריאות ואגף התקציבים מתווכחים ביניהם האם בית החולים, לכשייבנה, יהיה בבעלות המדינה או שאחת מקופות החולים (שכולן בגירעונות) תתנדב לבנות אותו. איפה המבוגר האחראי שידפוק על השולחן וייתן הוראה להתחיל בעבודה? אם בית החולים כבר היה בנוי, היה עוד חדר מיון לקלוט את הפצועים הרבים מעוטף עזה!

המחסור בא לידי ביטוי גם במספר הרופאים: בשנת 2022 היו בישראל כ-3.2 רופאים לאלף נפש בהשוואה לממוצע בארצותOECD  – 3.6. אל תזלזלו ב-0.4 לאלף נפש, זה שווה בערך 4000 רופאים! אחוז גדול מן הרופאים כיום הם מעולי ברית המועצות, רובם מבוגרים ויפרשו מן העבודה בשנים הקרובות. במיוחד חסרים כירורגים, אורתופדים, אורולוגים, רופאים מרדימים ועוד מומחים. אלה חוסרים שקשה לתקן, שכן להכשיר רופא מנתח זה תהליך שנמשך בערך 10 שנים.

נוסף על כך יש גם מחסור באחיות: בשנת 2022 היו בישראל 5.1 אחיות לאלף נפש, בעוד שהממוצע בארצותOECD  – 9.5 לאלף נפש.

חסרים גם חדרי ניתוח, מכשירי הדמיה N.M.R ועוד.

נכון לשנת 2022, ההוצאה הלאומית לבריאות בישראל היא 7.8% מן התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג). הממוצע בארצות OECD  הוא 9.7% מן התמ"ג. אל תזלזלו בכמעט 2% מן התמ"ג, כל אחוז זה בערך 132 מיליון שקל, שהם בערך פי שלושה מתקציב משרד הבריאות לשנת 2023. הדבר מצביע על גודל המחדל שבהזנחת תחום הטיפול הרפואי.

תקנו אותי אם אני טועה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

 1. תחום הבריאות הוא אחד הסעיפים החשובים ביותר בהסכם שבין האזרחים והמדינה.
  למדינה יש התחייבות מלאה בתחום זה.

 2. להעביר כספים קואליציוניים אדירים ולקצץ מהבריאות, זאת בושה!

 3. רפואה הרי מוסכם על כולם. אין מחנות. זה נוגע ישירות בילדינו. לאן דירדרה הממשלה את הבריאות ב-15 השנים האחרונות

 4. רשימת המחדלים ארוכה בכל התחומים
  אבל אם מעלים את הנושא לממשלה יש תשובה
  אנחנו בשלטון רק חודשים ספורים
  והטרגדיה היא שיש אזרחים רבים שמקבלים זאת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של שאול

היום שאחרי

שלוש האפשרויות של ישראל ליום שאחרי כיבוש הרצועה