מי מפנה את הפסולת?

תפקיד הכליות בגופנו (2)
שרטוט של כליה
כליה תמונה:Melisa-15 commons.wikimedia.org

במאמר הקודם תיארתי בראשי פרקים את תפקיד הכליות. הפעם אפרט יותר ואספר על תהליך פינוי הפסולת המתרחש בכליות.

מהי הפסולת המפונה על ידי הכליות?

  1. רעלים שונים מסיסים במים.
  2. כמויות של חומרים מסיסים במים שצרכנו בעודף ונוכחותם בגוף עלולה להזיק.
  3. תוצרי פירוק של חילוף החומרים.
  4. מים עודפים.

הצורך בסילוק רעלים מן הגוף ברור ולכן אסביר את הסעיפים האחרים.

עודפים:

מדוע יש לנו עודפים ומדוע עלינו להפריש אותם? אסביר על ידי מתן דוגמאות.

בעבר סיפרתי לכם את סיפורו של ויטמין C ומדוע הוא נחוץ לנו. אדם מבוגר זקוק ל-65 עד 90 מ"ג של הוויטמין ליום. תפריט המכיל פירות וירקות בדרך כלל מספק תצרוכת יומית זו. אנחנו יודעים שיש אנשים שנוטלים כמויות גדולות של ויטמין, בעיקר בגלל הדעה הנפוצה (שלא הוכחה) כי כמויות גדולות שלו מונעות הצטננות. למרבה המזל, אם צורכים עד 2 גר' ליום לא נגרם כל נזק. מדוע? כי ויטמין זה מסיס במים והעודפים שלו מופרשים על ידי הכליה. אילו העודפים לא היו מופרשים, היינו עלולים לחוות תופעות לא נעימות כגון בחילות והקאות ובמקרים קיצוניים אבנים בכליות.

דוגמה חשובה יותר היא הנתרן. ריכוז הנתרן בדם ובתאים הוא ריכוז קבוע שהתנודות בו קטנות מאוד. כל מי שעיין במדורי רפואה בעיתונים או במרשתת בוודאי קרא מאמר אחד או שניים, שבו אנו מוזהרים מצריכה מופרזת של נתרן המהווה כ-39% ממלח הבישול שאנו מוסיפים למזון. חשוב לנו לצרוך נתרן כדי לשמור על ריכוזו בדם ובתאים ונכון שאנחנו מפסידים נתרן בזיעה, אבל… המלצות משרד הבריאות הישראלי (וגם האמריקאי) הן לצרוך לא יותר מ-2.3 גר' נתרן ליום (כ-6 גר' מלח), בעוד רוב האוכלוסייה צורך למעלה מפי שניים מכמות מומלצת זאת. כיצד למרות הצריכה המופרזת הריכוז בדם ובתאים אינו משתנה? אתם בוודאי מנחשים את התשובה – העודפים מורחקים על ידי הכליות. חשוב לזכור כי היכולת של הכליות אינה בלתי מוגבלת. כמו כל מכשיר אחר, אם מעמיסים עליהן מלחים בכמות רבה למשך זמן רב, הן עלולות להיפגע ולא לבצע את מלאכתן כראוי והתוצאות הן שליליות: החל בעליית לחץ הדם וכלה באי-ספיקת כליות.

תוצרי פירוק של חילוף החומרים (מטבוליזם):

במאמר הקודם ציינתי כי בגופנו מתרחשים כל הזמן תהליכים של בניין והרס. מצד אחד הגוף מפיק מחומרי המזון אנרגיה ומייצר חומרים שונים לבניין. מצד שני הוא הורס חלבונים שאינם נחוצים לו יותר או כאלו שנפגמו. בין תוצרי הפירוק אפשר למצוא חומצות אמינו (אבני הבניין לבניית חלבונים) אוריאה וקריאטינין. בזמן פירוק חלבונים משתחררת הרבה אמוניה (תרכובת המכילה חנקן ומימן) שהיא חומר רעיל. הגוף הופך אותה מייד לאוריאה שאינה רעילה. הקריאטינין נוצר בדרך כלל בזמן פירוק חלבוני שריר. הן חומצות האמינו והן האוריאה והקריאטינין, שכולם חומרים מסיסים, מועברים לשתן על ידי הכליות. על האוריאה ועל הקריאטינין אפרט באחד המאמרים הבאים כאשר אדבר על הבדיקות המבוצעות לצורך בירור תפקודי הכליה.

סילוק עודפי מים:

הכליות מפרישות לא רק עודפי חומרים מסיסים במים אלא גם עודפי מים. אני רואה סימני שאלה על פני הקוראים: כל הזמן אומרים לנו לשתות מים ואפילו הרבה. בשביל מה לשתות מים אם הגוף מפריש עודפים? מדוע הוא בכלל מפריש אותם? בגלל סימני שאלה אלו החלטתי להקדיש להפרשת עודפי המים סעיף מיוחד.

הגוף מפסיד מים על ידי זיעה (כן, זה קורה גם בחורף), בתהליך הנשימה, בצואה וכמובן בשתן. כדי להפריש את החומרים המסיסים במים שעליהם דיברתי קודם, יש צורך כמובן במים שימיסו אותם ויופרשו יחד איתם. היות ואנחנו מפסידים מים, אנחנו צריכים להשלים את החוסר וזו הסיבה לצורך בשתייה. אם נפריש הרבה יותר ממה שנשתה, ריכוז כל החומרים המומסים בדם יעלה כולל ריכוז המלחים – נתרן, אשלגן, סידן וכו'. עליית ריכוז המלחים עלולה לגרום להפרעות חשמליות בתפקוד הלב ולהפרעות נוספות. אין צורך לחשב בדיוק את כמות המים שצריך לשתות כדי לשמור על הריכוזים הנכונים, היות ואת העודף נפריש. אבל כמו בכל דבר טוב, אסור להגזים. שתייה מופרזת מאוד תביא לירידה גדולה בריכוזי הנתרן בדם – הרעלת מים. לא להיבהל, אם שתיתם במשך כל היום 10 כוסות של מים אינכם צפויים להרעלת מים. זה עלול לקרות אם שותים בבת אחת ליטר מים תוך זמן קצר ביותר. זה עלול לקרות לרצי מרתון ולכן עליהם לשתות במהלך הריצה לא מים נקיים אלא כאלו המכילים מלחים בריכוז נמוך.

כיצד מפנות הכליות את הפסולת?

לא אכנס לתיאור האנטומי המפורט של הכליה. אספר רק כי הכליות הבריאות הן מערכת סינון יעילה ביותר. היא מעבירה לתוך השתן מים שבתוכם מומסים חומרים שונים – הרעלים, העודפים ותוצרי הפירוק שהוזכרו לעיל.

על תהליך המיחזור בכליות אספר במאמר הבא.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

9 תגובות

  1. כל מה שהחמצתי במערכת החינוך אני משלימה כאן והכל בקלות ובצורה ברורה ונעימה.

    1. אני מאד מודה לך על הפרגון. העובדה שאנשים לומדים ונהנים היא זו שגורמת לי להמשיך.

  2. מאמרים שמביאים מידע חשוב ומנגישים אותו למרות שלכאורה אפשר למצוא בכל מיני אתרים

    1. תחילה תודה על התגובה. אכן צדקת, אפשר למצוא את המידע הזה באתרים שונים. אני ניסיתי ומנסה להביא מידע כולל שיהיה ברור לכל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

זוג קשישים

מפלגות הפנסיה

ראוי שיהיה ייצוג פוליטי לאזרחים הוותיקים בישראל

צילום תדמית סייבר

החגיגה נגמרה

הסיבות למשבר בהייטק ולאן הולכים מכאן