מהי אינטליגנציה גופנית-תנועתית?

טיפוח אינטליגנציה גופנית-תנועתית (1)
תמונה של אלה
ד"ר אלה שובל

בסדרת מאמרים זו אדון באינטליגנציה הגופנית-תנועתית, ואציע חשיבה מחדש על הקשר בין פעילות גופנית לבין בריאות.

כדי לחשוב מחדש על הקשר בין פעילות גופנית לבין בריאות אתחיל בשבירת שלושה מיתוסים: הראשון, פעילות גופנית שומרת על מראה צעיר ומאריכה את חיינו באופן משמעותי – אמירה זו אינה אמת מוחלטת. הגוף האורגני שלנו מתקדם בכל מקרה לעבר הכחדתו. לעומת זאת, בחירת פעילות גופנית מתאימה מבטיחה לנו איכות חיים טובה בהרבה מאיכות חיינו במקרה שאנחנו מנהלים אורח חיים יושבני או בוחרים פעילות גופנית לא מתאימה.

השני, "שיפור כושר" מבטיח בריאות – זהו ביטוי מטעה. כושרנו מורכב ממרכיבים שונים ולפעמים סותרים. למשל, אימוני ריצה אינטנסיביים תורמים לכושר הלב-והריאות, אך סיכוייהם לפגוע בברכיים ובעמוד השדרה גבוהים. האם בשל כך לא כדאי לרוץ בפארק? התשובה אינה מוחלטת, היא אישית וקשורה ליכולתנו לבחור פעילות גופנית ורמת מאמץ מתאימים לנו, משמע, להפעיל את האינטליגנציה הגופנית שלנו.

השלישי, רופאים, מדריכי כושר ומאמנים אישיים יודעים על גופנו יותר מאיתנו – זוהי אמונה שהיא בריחה מאחריות. אומנם רופאים יודעים יותר מאיתנו על מחלות הגוף והדרכים לרפאן; מדריכי כושר ומאמנים אישיים יודעים יותר מאיתנו כיצד עובדים הלב והריאות, השרירים והמפרקים, אבל רק אנחנו יודעים לענות על השאלות: מהם הצרכים של הגוף הפרטי שלנו? מה הוא חש? מהם גבולות היכולת שלנו? מה מתאים לנו לעשות מתי וכמה? בחירת פעילות גופנית המתאימה לנו ולאורח החיים שאנחנו בוחרים עבור עצמנו, תלויה באינטליגנציה הגופנית-תנועתית שלנו.

מהי אינטליגנציה גופנית-תנועתית?

בשלהי המאה העשרים הכריז גרדנר מרד על המונח IQ שהתמקד באינטליגנציות הלשונית והמתמטית ותווה את הביטוי אינטליגנציות מרובות (Gardner. Multiple Intelligence: The Theory in Practice, (1993)). אינטליגנציות אלו כללו בנוסף לאינטליגנציות הלשונית והלוגית-מתמטית גם את המרחבית, המוזיקלית, החברתית (בין-אישית), הרגשית (תוך-אישית) וגם את האינטליגנציה הגופנית-תנועתית. כל אחת מהאינטליגנציות האלו משמעותית לחיי היום יום וניתנת לפיתוח לאורך החיים בהתאם לצרכים המתעוררים במהלך החיים. כמו כן, אנחנו נולדים עם פוטנציאל שונה לפיתוח כל אחת ואחת מהאינטליגנציות, וסביבתנו מסייעת לפיתוח האינטליגנציות בהתאם לכישרונותינו, צרכינו, רמת האינטליגנציות של האנשים המחנכים אותנו והפעילויות הנקרות בדרכנו. בבגרותנו ההתפתחות של האינטליגנציות נהיית ספציפית בהתאם לאורח חיינו ולעבודתנו.

אינטליגנציה גופנית-תנועתית היא היכולת להשתמש בגוף בצורה אפקטיבית, לפתור בעיות בעזרת הגוף, ללמוד תנועות חדשות ולהצליח להביע רעיונות ורגשות בעזרת תנועה. האינטליגנציה הגופנית-תנועתית מבוססת על היכולת להפעיל את שרירי השלד שלנו בתנאים מגוונים. אין די בכישורים הפיזיים כדי להביא את האינטליגנציה הזאת לידי ביטוי למען בריאותנו. עלינו לדעת לבחור בתנועה הנבונה.

עדיף להתיידד עם הגוף, לחשוב עליו, לטפח אותו בהדרגה, לאורך זמן, במידה, והוא יחזיר לנו חיות והרגשה נפלאה – כי הוא זה אני.

כיצד מטפחים אינטליגנציה גופנית-תנועתית לאורך החיים? זאת השאלה שעלינו לשאול כאשר אנחנו מעוניינים לשָמֵר אורח חיים בריא. טיפוח האינטליגנציה הגופנית-תנועתית לאורך החיים מבוסס על כלים וכישורים הניתנים ללמידה ולרכישה כמו הקשבה לגוף המתנועע; בחירת תנועה מתאימה; התחשבות בכאב אך סירוב להיכנע לו; גיוון תנועה; ניצול משבר לשינוי; שמירה על היציבות, האיזון והיציבה; תשומת לב לחלקים האחוריים של הגוף; דימו תנועה ושחזורה; טיפוח מודעות לגוף ולתנועה וכד'.

במאמרים הבאים בסדרה זו אדון בכל מאמר בכישור אחד של האינטליגנציה התנועתית ואציע כלים לפתח אותה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

16 תגובות

 1. שימחת אותי
  נושא חשוב מאוד
  וממה שכתבת בסוף זאת הולכת להיות סידרה.

 2. גם אני שייכת לרוב שמזניח את גופו. צבעים ומריחות הם לא בריאות. יופי שהתחלתם לספר גם את הנושא החשוב הזה לכולנו. אשתדל ללמוד.

 3. לא חושף את עצמי כי מכרי שוב יצחקו עלי אם יראו שאני כתבתי את זה. אבל אני באמת רואה מסביבי כל מיני אנשים שמענים את גופם באימוני ספורט קשים ובסוף משלמים בבריאותם והם הרבה פחות בריאים מכאלה שלא דוהרים כל יום הרבה קילומטרים בריצה וכדומה

 4. מענין וחשוב. אנחנו נוטים ללכת לאנשי מקצוע שיבחנו את הכישורים והיכולות שלנו והנה כאן אפשר ללמוד שלא רק מה שהמקצוענים חושבים הוא הנכון. אלא גם אנחנו צריכים להיות מעורבים בפעילויות שלנו אנחנו אחראיםלא פחות במה שנכון לעשות ולפעול. ספורט הוא מגוון והמונח בריאות רחב והקשר בינהם יכול להיות מורכב ושונה גם מאדם לאדם. תודה לך אלה על התוסנות את מביאה כאן בהצלחה

 5. המיתוסים שהעלת כל כך נפוצים שקשה לשבור אותם. ממש מחכה כבר להמשך הסדרה…

 6. איזה יופי של כתבה! חשוב כל כך.. יש עוד אינטלגנציות, והכי כיף שניתן לפתחם ותוך כדי תורמים ל well being שלנו. אני חושבת שאנחנו זקוקים בכל זאת לאנשי מקצוע כדי שיעזרו לנו להיחשף למגוון של תנועות. תוך כדי תירגול צריך להיות בעצם דו שיח תנועתי בין המתרגל למורה \למאמן, וכך לגלות את מה שמתאים לאדם.

 7. מעניין ומלמד לקרוא את הזוית המיוחדת שלך אלה, על משמעות התנועה והפעילות הגופנית בחיינו.

 8. מעניין ומלמד לקרוא על הזוית המיוחדת שלך אלה, על התנועה והפעילות הגופנית במעגל חיינו.

 9. אני מתחברת במיוחד למשפט: "אבל רק אנחנו יודעים לענות על השאלות: מהם הצרכים של הגוף הפרטי שלנו? מה הוא חש? מהם גבולות היכולת שלנו? מה מתאים לנו לעשות מתי וכמה? "

 10. אלה איזה טקסט נהדר וחשוב מאוד. אני מתחברת לכל מה שאמרת ובמיוחד להקשבה לגוף, לראות בעצמי כבעלת ידע ייחודי על גופי, על עצמי ועל העולם שסביבי. אלא שבתרבות המערבית השיח החינוכי הדומיננטי עושה בדיוק ההיפך, מרחיק את הפרט מהגוף ומעניק ערך לידע חיצוני, מדעי, תפיסת הגוף כמכונה.

 11. אלה תודה על כתבה מעניינת ועל ההמשך שעוד יבוא.
  אני מסכימה עם החשיבות של פעילות גופנית מותאמת לכל אחד ואחת מאידך, אני חושבת שפעילות גופנית כן עשויה לסייע לשמירה על מראה צעיר מאחר והיא מסייעת לתחזוק של מסת וכוח שריר, גמישות המפרקים, טווח התנועה ויציבה.
  בנוסף, חשוב מאד בעיני כפי שציינת שנתנסה בפעילויות שייפתחו את האינטיליגנציה הגופנית-התנועתית שלנו ונהייה מחוברים לתחושות גופינו וזאת על ידי חזרה לגוף מידי פעם בעת הפעילות ובדיקה מה אנחנו מרגישים.

 12. כל כך נכון! , המודעות לאדפטציה של הפעילות הגופנית לצורכי האינדיבידואל, הקשיבות לגופנו מאוד חשובה . ספרות רבה נכתבה על המודעות הקשובה ( מיינדפולנס ) , לעומת הספרות הדלילה שקיימת בנושא זה .
  בקיצור , מחכה לסדרה שתהיה כל כך חיונית ….

 13. מן המפורסמות שגופו של האדם ונפשו משפיעים ומושפעים ההדדי והקדמתך, אלה, הלוטה כאן עוסקת אכן בממשק הזה, ועוסקת בו מזווית שהיא פחות מוכרת בספרות החינוכית ובזו הפילוסופית הדנה בנושאי גוף-נפש. על פי רוב, זו האחרונה ממוקדת יותר באופנים שבהם הנפש משפיעה על הגוף. יש גם לא מעט מחקרים הבודקים מחד גיסא היבטים פסיכולוגיים בהקשרי התנועה על סוגיה ומיניה ומאידך גיסא נטיות נפשיות של בעלי אישיויות שונות לפעילויות ספורט שונות ויש אפילו מידע לא מועט על פעילות גופנית כאמצעי לרהביליטציה נפשית, אבל, ללא ספק, חסרים לנו ידע והבנה בסיסיים בדבר קשרי היסוד שבין הנפש (או לפי המונח הצר יותר, המוצע על ידך, האינטליגנציה) לבין הגוף המתנועע. ובהקשר הזה אין מתאים יותר ומגרה יותר לקריאה מאשר להתחיל בניפוץ מוצדק של מיתוסים מקובלים. עלי והצליחי במשימה החשובה שנטלת על עצמך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של סטיב

קוד השתיקה

ראוי שפעילות ישראל נגד איראן תישאר ברובה סמויה