רשת ברירת מחדל מוחית

מה קורה במוח בזמן מנוחה
צילום מוח
צילום: U.S. federal government ommons.wikimedia.org

למוח האדם יכולות כמעט בלתי מוגבלות. טריליוני תאי עצב מקושרים ביניהם עם מגוון תפקודים שהשתכללו במיליוני שנות ניסיון והתפתחות במקביל וביחד עם היקום. אז למה היכולות האלה לא באות לידי ביטוי בכל הדרן אלא רק מקצתן? נראה שהאבולוציה הקצתה למוח עוד יכולת נוספת והיא בלימה וריסון. רשת הגנה אשר חוסמת ומעכבת חלק ניכר מהפונקציות הפוטנציאליות ושומרת עליהן ב"הולד".

אם סורקים את מוחנו במכשירי הדמיה בעת שהוא סתם מהרהר, דווקא בזמן שאין לו משימה מוגדרת, הוא נראה עטוף בקסדה המתחילה באזורי מוח קדמוניים, מוח פרימיטיבי עת היינו זוחלים, ועולה לקליפת המוח הצידית והקדמית המייצגת את הניאו-קורטקס כלומר המוח האנושי החדיש, המודל האחרון. חומת ההגנה הזו מכונה "רשת ברירת המחדל המוחית".

מה עושה המוח כשאין לו מה לעשות? מייצר מחשבות! בדרך כלל הרהורים על צרות, קשיים, טעויות, נקיפות מצפון, כמה רע עוד מצפה לנו וחרדות על זקנה, מחלות ומוות – רשת הטרדות כפייתית. מסתבר שיש דרכים לעקוף, ולעיתים נדירות אפילו לבטל כליל, את הרשת הטרחנית הזו. נזירים ומאסטרים במדיטציה שנבדקים בסורקי מוח מגלים שרשת ברירת המחדל שלהם כבויה, וכאשר אין בה פעילות הם מדווחים על נינוחות ושלווה פנימית.

ישנן דרכים נוספות שלא רק מסירות את קסדת הביטחון הזו, אלא אף פותחות צוהר ומאפשרות לחדור פנימה לאותם אזורי מוח ארכאיים המתקשרים עם עולמות מקבילים ואולי מתחברים עם תבונה אחרת. על תחושות כאלה מדווחים אנשים שחוו טרנסים בעזרת תוף ושירה שמאנית או בעזרת חומרים מרחיבי תודעה כמו אייואסקה (חליטת צמחים פסיכו-אקטיבית) או פסילוסיבין (חומר פסיכו-אקטיבי). חוקרי מוח שבדקו מתנדבים שהשתמשו בחומרים כאלה מצביעים על הקשר בין נטרול רשת ההגנה המוחית ובין ביטול "האני" וכניסה למחוזות אחרים עם תבונה ותובנה.

מצבים נוספים המאפשרים למוחנו להיכנס "לאזור זרימה" ללא הרהורי סרק טורדניים הם עיסוק באומנות, ריקוד, ציור, ספורט, טיפוס, אומנות לחימה ועוד, אשר לעיתים מעבירים את תודעתנו לתחושת נינוחות, לשקט ואפילו לשוויון נפש.

על חוויות דומות מדווחים מי שהיו על סף מוות. חקר המוח מגלה שתרכובות כימיות שהמוח יודע לייצר על בסיס סרוטונין, דופמין וטריפטמין שלהם יש קולטנים ייחודיים, אחראיות במידה רבה לאותן חוויות מרחיבות תודעה.

לאחרונה נעשה שימוש רפואי מבוקר בחומרים אלה (עדיין בשלבי מחקר) המרמז על שיפור משמעותי בחולים עם הפרעות פוסט-טראומה, דיכאון שאינו מגיב לתרופות, והתמכרויות לאלכוהול וסמים.

אבקש להזהיר את הקוראים משימוש לא מבוקר באותם חומרים, עם זאת אני ממליץ להתנסות במדיטציה או באומנות המועדפת עליכם אשר עשויות לאפשר כניסה לתודעה עמוקה ושקטה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

30 תגובות

 1. כתבת: אמנות, ציור, ריקוד, ספורט ועוד.
  מה עם סקס? נודיזם? טנטרה?

  1. חברים מספרים שכל אלה..מקלים.
   החיסרון, שהם עלולים לגרום להאחזות->התמכרות.

 2. מדהים
  אף פעם לא היה מזדמן לי לקרוא מאמר שכזה ביוזמה שלי
  מעורר סקרנות

 3. פרופ ' גולדמן. חסרת לנו תקופה ארוכה. נהדר שחזרת ועוד עם מאמר שכזה.

  1. אולי הקורונה צמצמה את תודעתי. תודה ואולי תצליח ליישם.

 4. לכולנו יש עוד הרבה מה ללמוד על המוח.
  כל מחקר מתייחס לזוית אחרת וכדאי לקרוא גם אותם.

  1. נכון. רב הנסתר. היתרון הזעיר של המאמר שניתן ללמוד משהו ואולי לישמו.

 5. יש הבדל בין פעילויות כמו יצירה, ספורט, אומנות לחימה – שגם מפתחות אצלנו את היכולות האלו אחרי הרבה זמן של תרגול, לבין חוויות חד פעמיות כמו טקס איווסקה, לא?

  1. אבחנה מדויקת. אומנות מכל סוג אם משקיעים בה אהבה,זמן והעמקה יכולה להוביל לתחושת יישום משמעות וכעבור זמן אף לשלווה וריכוז. חומרים מרחיבי תודעה(שאיני ממליץ) עשויים להוביל לתובנות במרחב אחר(מתנסים מדווחים על מפגש עם אינטליגנציה שונה מהרגיל שכנראה מקורה ביסודות עמוקים של הלא מודע שחווה את הארועים אחרת). המעניין, שחלק לא קטן מהמתנסים אפילו אחר פעם אחת, חווים את ההתמרה לאורך חודשים ארוכים ומעטים אפילו מדווחים על טרנספורמציה לשנים.
   אני ממליץ על הדרך הארוכה המושקעת והבטוחה.

 6. המדע המודרני כל כך נאחז בחומר, כאילו אין עוד מלבדו, כל תפיסת החקירה היא דרך חומר, מתחיל בחומר ומסתיים בחומר בו ורק בו, אבל החומר כחומר אין לו שום ערך, גוף האדם ללא "חיים" הוא לא יותר מחומר מתקלה, לדוגמא מטבח המאובזר בשיא היוקרה והשפע ללא חשמל מה הערך שלו?. לעניות דעתי המדע המודרני נפל בענק במלכודת החומר וכך מחמיץ את המקורות המאפשרים לו בכלל להתקיים. חקירת המוח חייבת להתחיל ממקום אחר לגמרי.. לדעתי. תודה על הדברים.

  1. דנה, אפשר לכנות את המחקר ״חקר הנפש או התודעה או הרוח..״ אבל בכל מקרה המח הוא המתווך(זאת ניתן להסיק מאלה שעוברים הרדמה כללית או כאלה שמוחם נפגע בטראומה או נוון..עולם הההכרה, התובנה, הרוח והיצירה כמעט נמחקים). כיוון שאין כלים מדעיים לחקור את התופעות המיסטיות הנידונות במאמר, אני מסתמך על מחקר פסיכו-נוירו-הדמייתי. את צודקת זה קצה קרחון התודעה והנפש. אני מניח שעולם היוגה חושף לפנייך חוויות שאינן (רק) גופניות. תודה

 7. גידי יקר,
  הדברים שכתבת, פגשו שאלות שאני עסוקה בהן בתקופה זו של חיי.
  אשמח מאוד לעוד הרחבות בנושא.
  ותודה רבה לך על נתינתך.

  1. רחל, גם אחרי עוד אלף הרחבות הנושא ימשיך לסקרן ולעורר תהיות. הוא עוסק במהות ומשמעות היום יום. תודה לך

 8. המאמרים של גולדמן, גם כשהם רפואיים יש להם ניסיון רוחני.

  1. אסתר, אין רפואה בלי רוח. כל מחלה וכל מזור מורכבים גם מהרוחני. תודה רבה

 9. קשיש אחד אמר לי ״אני כל הזמן מעדיף ללכת שקסדת בטחון על ראשי״
  וצעיר אחד אמר לי ״גם שאני דוהר עם אופנועי בשטח הפראי איני עוטה שום קסדה״.
  תודה עודד, כדאי לתמרן בין השניים בזהירות אך באומץ.

 10. גידי, מניסיון אישי בלבד, מסכימה לגמרי עם 2 אמירות.
  האחת – כשלמוח שלי אין משימה מוגדרת לפניו, הוא מהרהר מחשבות טורדניות ושליליות.
  השנייה – כשאני עובדת ויוצרת דמויות מחתיכות עץ, אני מרגישה זרימה ושקט בראש .
  תודה רבה על מאמר מעורר ומעודד זה.

  1. אורה, נהדר למצוא נחת והרמוניה ביצירה(החיסרון שעבודה בעץ לא תמיד זמינה).
   אם זה מענין אותך, המאמר מציע דרך או שיטה ״לכבות״ את הרשת המטרידה ע״י מדיטציה(שהיא תמיד זמינה). תודה על השיתוף.

  1. קריאה היא אומנות. ברכה גדולה למי שיכול לצלול בסיפור או שיר. לעיתים יפרוץ את אותה רשת ויצלול לעומקים מרתקים. תודה

  1. אם אפשר בלי..עדיף.
   כאשר הרגיעה באה מבפנים היא אינה גורמת לתלות והיא חלק ממך.

 11. מכירים את האימרה שאנשים עובדים כמו מטורפים, ומורידים, ולא נחים, ומעצבנים, בכדי להרוויח כסף מה שיאפשר לכאורה לנוח ולהרגע. תהליך שבפועל לא עוצר אף פעם.

  1. אם לנסות לקשר את מה שכתבת ורשת ברירת המחדל המוחית, כאשר אנשים עסוקים בעבודה הרשת אינה פעילה וכך הם בורחים ממחשבות מטרידות.

 12. מסכימה מאד עם מה שכתבת .
  לגבי אמנות – יצירה אינה מגיעה מהמוח, כי אם ממה שנקרא הילד הפנימי . מהנשמה או הרוח.
  המוח יכול רק להעתיק , הנשמה שהיא המהות שלנו היא החלק היוצר והיצירתי.
  כל אמן יודע להזיז ולהשתיק את המוח , גם אם הם אינם מודעים שהם עושים זאת. רק כך הם יכולים ליצור

  לגבי המוח – הוא החלק שנועד לנהל ולתרגם לנו את עולם החומר. אך עם כל יכולותיו, הוא הנמוך ביותר משלשת הנהגים הפנימיים שלנו . והקוריוז הכי גדול -שדווקא לו (להכי נמוך) אנו נותנים לנהל את חיינו.
  הנהג השני הוא הגוף – למשל -בכל תא ודינאיי יש ידע של כל גילגולנו. בנוסף – הגוף מנהל בהרמונייה טריליוני תאים. ניהול שכזה המוח האנושי לא מסוגל לעשות.
  והנהג השלישי הנשמה – כשהחלק הכי קרוב אלינו בה. זה הילד הפנימי , הנשמה מחוברת לכל היקום ושאר הנשמות. חלקה הגדול בכלל לא בגופנו, והיא הנהג הכי גבוהה . ובעלת האינטילגנציה הכי גבוהה.

  המוח בגלל חברו האגו. הוא בעצם נרקסיסט שרוצה לשלוט. וכלי השליטה המרכזי שלו עלינו – זה הפחד.
  והמוח /אגו . אכן מפחדים – כי הם אכן מתים בסוף חיינו, הם והגוף. אנו המודעות ממשיכה הלאה עם הנשמה שהיא המהות שלנו , לכן כשמחוברים לנשמה – אין פחד.

  בסדנת עקרונות ההבראה מסרטן שאני מלמדת, אחרי שלמדנו ביולוגיה , ואחרי שמיססנו את כל הפחדים , מגיע החלק השלישי ליצור הרמוניה בין הנהגים , זו בעיקר עבודת התבוננות ומודעות.
  ואז אנו מתחילים להבחין במניפולציות שהמוח עושה לנו. והמוח/אגו הוא כמו פוליטיקאי חבר כנסת שמסרב לעזוב את כיסאו ומעמדו .
  כשאחת התלמידות שלי הגיעה לשלב המודעות הזו, והחלה לזהות איך המוח עושה לה מניפולציות – היא התחילה לקרוא לו ביבי . כי ככה המוח מתנהג בצורה מאד דומה.
  ואז אנו לומדים מתי המוח תופס לנו את מסך התודעה , ולומדים איך להזיז אותו. ובמקומו להעלות את הנשמה למסך התודעה שלנו , ואז קורים דברים נפלאים ומסונכרנים שנראים כאילו הם ניסים, או במילים אחרות אנו מורידים את הנהגת המוח , ועוברים להנהגת הנשמה .

 13. תרשה לי להזכיר לך לפני 27 שנים, כשביקשתי ממך שתספר לי את הסיפור הביולוגי .ואיך כימו פועל ?
  זוכר שאמרתי לך שאני לא רוצה שתדבר לי למוח , ושאני מוציאה את הילדה הפנימית כדי לשמוע , ולכן ביקשתי שתסביר ברמה שילדה בת 3 יכולה להבין.
  ואפילו "איימתי" חחח… כשאמרתי לך לא לקלל אותי בלאטינית….היית נפלא הסברת בדרך שביקשתי

  אז, הייתי קרובה מדי למוות כדי להסביר, עכשו כשיש זמן אספר לך מי הדריך אותי להבראה. אחרי שהסברת , החלק של המוח הלוגי שלי, היה בהסטרייה , ואז הילדה הפנימית שלי שהיתה נוכחת, שאלה אותי – מה הבעיה ?
  עניתי לה – שהכימו עומד לפרק לנו את מערכת החיסון.
  במסך התודעה שלי הילדה הפנימית נעמדה נשענת על מפתן של דלת , ואם אתה זוכר , אז רק אתה תבין מה שהיא אמרה לי .
  בנון שלאנטיות ושיעמום ניכר (היא תמיד הצחיקה אותי בהתנהגות שלה ) היא אמרה " כי אף אחד לא הסביר לרמטכל , שהכימו הוא טיל ידידותי – נא לא לתקוף " אמרה ונעלמה
  המשפט הזה היה הסוד , שאיתו יצרתי את הכימואקסטאזי
  ולכן מערכת החיסון שלי לא נפגעה , ולכן את כל הגוש הענק , העפתי מגופי עם 3 טיפולי כימו בלבד?

  אני כיום מלמדת את זה , את ההסברים הביולוגים שלך , את הכיוונון של הנשמה שלי , ואת פיתוח הדרך
  והנה התוצאות
  https ://www.youtube.com/watch?v=gbBNE7UOVRk&ab_channel=Cancerinnercure
  וזה הרבה בזכותך , הלימוד שלך ממשיך בעולם.

  תודה גידי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

הזהו ניצחון?

מתי שחרור חטופים על ידי תשלום כופר נחשב "ניצחון?"

דילוג לתוכן