שכבות מגן במלחמה בקורונה

גישה רב-מערכתית להתמודדות עם איומי הקורונה
שרטוט של הוירוס
קורונה תמונה: https://www.scientificanimations.com/ h.m.wikipedia.org

המאמר נכתב בשיתוף עם ניקי קונס

נכון לעת כתיבת שורות אלו, סוף אוקטובר 2020, נראה כי תוכנית למיגור המגפה על בסיס גיאוגרפי מחד גיסא, ועל בסיס מדיניות כללית מאידך גיסא, אינה נותנת תחושה של מערכה מנוהלת. הסיבות לכך רבות ומגוונות, החל מהרב-תרבותיות של החברה הישראלית ואופייה, וכלה בחוסר אמון בפוליטיקאים. דבר אחד ברור, אם התפיסות לא תשתנינה והמסרים לא יהיו ברורים, ישראל תנוע מסגר אחד למשנהו.

כיום יש ניסיון לעבוד לפי שיטת הרמזור – קונספט ברור ומובן, חלוקה לפי צבעים: ירוק, צהוב, כתום ואדום – וציפייה שהשיטה תעבוד כי היא פשוטה להבנה, אולם מאחוריה עומדת נוסחה מורכבת עם חישובי Ln ועוד, המורכבות מקלה על בעלי אינטרסים שונים להיות "מכחישי נוסחה" ולבוא בטענות שהם אינם אדומים וכו'.

אנו מציעים גישה רב-מערכתית, המותאמת לתחושת האיום שמרגישים כרגע כל אזרחי ישראל, שנקראת "הגנה רב-שכבתית". לציבור בישראל יש ניסיון בהתמודדות עם איומים מהסוג הביטחוני, ועל כן הוא פיתח אמון רב-שנים בשיטות ובמתודולוגיות הנהוגות. קונספט ההגנה הרב-שכבתית בצורת כיפת ברזל, שרביט קסמים וחץ הוא חלק מהתפיסה שהציבור מורגל אליה. ייתכן שהיום מודל השכבות הוא שמתאים לתושבי ישראל להגנה מפני המגפה. המודל מאפשר מצד אחד לשמור על הכבוד והייחוד של כל קבוצה בחברה הישראלית, ומצד שני להשתלט על המגפה הבריאותית והכלכלית.

המודל מורכב משלוש שכבות מגן: מגן אישי, מגן קהילתי ומגן מדינתי. בליבה נמצאת מידת הסיכון האישי שאדם ספציפי מוכן לקחת. כל שכבה במודל היא כמו שכפ"ץ שעוטה האזרח, הקהילה והמדינה על מנת להתמודד עם המגפה.

המגן האישי הוא פשוט מאוד, ועובדתי ברובו: הגיל שלי, מצבי הבריאותי, מצבי הכלכלי; ועובדות שארגון הבריאות העולמי מסכים עליהן: צריך לעטות מסכות, בעיקר במבנים סגורים, ולשמור על ריחוק חברתי ועל היגיינה.

המגן הקהילתי: עד היום הקהילה נראתה למקבלי ההחלטות כאויב המושבע של הקורונה. הקהילה מתקהלת, נפגשת, מסכנת. אולם, לקהילה יש את היכולות הטובות ביותר להגן על הפרט בכל הרמות האפשריות. קהילה אינה רק השתייכות למגזר או לדת, היא גם כיתת בית הספר, שאפילו אם חולקה לשניים וכולם עוטים מסכות, היא מהווה עוגן לבני הנוער ומונעת דיכאון, פרישה מלימודים והתדרדרות לרחובות. קהילה יכולה להוריד את שיעורי התחלואה כפי שקרה, למשל, בדאליית אל-כרמל, בשימוש בהיכרות האישית והאינטימית. הקהילה חייבת להיות חלק מהפתרון ולא הבעיה, היא שכבת המגן האמצעית והתומכת ביותר של האדם. במידה מסוימת, זו שכבת המגן שכשלה בצורה המשמעותית ביותר עד כה. ממשלת קנדה זיהתה את שכבת הקהילה כחלק מהותי מההתמודדות עם המגפה, רצוי שכך תעשה גם ישראל.

המגן המדינתי מורכב מגורמים רבים, החל מחוקים ורגולציות וכלה בחוסן לאומי ושמירה על יתרון יחסי מול מדינות אחרות. מערכת הבריאות היא המגן לחולה, מערכת הרווחה היא המגן לחלש, משרד החינוך הוא המגן לתלמיד ומשרד האוצר – המגן הכלכלי.

על האזרח להרגיש מוגן, עליו לחוש שיש לו שליטה אישית על מצבו על ידי המגן האישי, ושהוא מוגן על ידי הקהילה שלו, בית הספר שלו, היישוב שלו. על האזרח לדעת שהמדינה היא מעין "קו ההגנה האחרון" שמגן עליו ולא המגן היחידי.

*

ניקי קונס הינה אנליסטית סיכונים ומחברת הספר:

Personal Survival Risk Handbook for 2020 and Beyond : The year when we were caught off guard

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. אבל מה שבאמת קובע בהגדרת שכבות המגן זה לא החיידק אלא השיקולים הפוליטיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך