מסע ממערכת העיכול למערכת הדם

מנגנוני ההעברה הפיזיולוגיים של חומרי המזון
תמונה של דודי
ד"ר דודי עזרא

במערכת העיכול קיימים בחלוקה גסה שני חלקים: צינור העיכול שלמעשה מתחיל בפה ומסתיים בפי הטבעת, והאברים הנלווים המתחברים אל הצינור באופן זה או אחר.

המזון שממנו אנו ניזונים עובר בצינור העיכול ושוהה בו לזמנים שונים ושם הוא מתפרק וגם נספג לדם.

המקום העיקרי שבו נספג המזון לדם הוא המעי הדק, שהוא צינור שקוטרו 2.5 ס"מ בממוצע ואורכו מעל ל-6 מטרים, הוא ממלא את רוב חלל הבטן בצורה של לולאות מפותלות. למעי הדק 3 חלקים:Duodenum, Jejunum, Ileum . הוא נמשך מהיציאה של הקיבה ועד לנקודת חיבורו עם המעי הגס. המזון שוהה במעי הדק בממוצע 3–5 שעות (לאחר כל ארוחה מלאה).

ספיגת המזון נעשית על ידי מערכת של צינורות מקבילים שיוצרת מבנה הדומה בצורתו למברשת שיער ולכן גם נקרא ה-Brush border. מבנה זה מאפשר ספיגה מהירה יחסית של כלל אבות המזון מהמעי הדק אל הדם. למבנה זה חשיבות רבה בהגדלה של שטח הפנים שדרכו נספגים חומרי המזון אל הדם.

הספיגה של אבות המזון נעשית בשני אופנים עיקריים: דיפוזיה – מעבר של חומרים מריכוז גבוה לריכוז נמוך; וטרנספורט אקטיבי – מעבר של חומרים בעזרה נתונה של חומר אחר המסייע להם לעבור ממערכת העיכול לתוך מערכת הדם.

הסוכרים גלוקוז וגלקטוז מועברים על ידי טרנספורט אקטיבי של נתרן מחלל המעי הדק לקרום העוטף את המעי הדק ומשם בדיפוזיה לדם. הסוכר פרוקטוז עובר לקרום המעי בדיפוזיה ומשם שוב בדיפוזיה לדם.

חומצות אמיניות שמופרדות עוברות בטרנספורט אקטיבי של נתרן מחלל המעי הדק לקרום העוטף את המעי הדק ומשם בדיפוזיה לדם.

שרשרות חלבון מורכבות ומורכבות יותר (Dipeptide and Tripeptide) עוברות על ידי טרנספורט אקטיבי של מימן מחלל המעי הדק לקרום העוטף את המעי הדק ומשם בדיפוזיה לדם.

חומצות שומן קצרות Short chain fatty acid  עוברות בדיפוזיה לקרום המעי הדק ומשם שוב בדיפוזיה לדם.

חומצות השומן המורכבות יותר Large and long chain of fatty acid  חוברות יחדיו למונוגליצרידים   ויוצרות מולקולה שומנית משותפת ששמהMicelle  אשר עוברת בדיפוזיה לקרום של המעי הדק, שם היא מתפרקת לגורמיה השונים ושוב מתאחדת לטריגליצריד שמתכנס למבנה שנקרא Chylomicron אשר בעזרתו עוברים שומנים כטריגליצרדים לדם בדיפוזיה.

יש לזכור שישנם גורמים רבים המסייעים לפירוק חומרי המזון כמו אנזימים ומיצי העיכול בכללם. ישנם הורמונים המאיצים או מאטים את חילוף החומרים לאורך מערכת העיכול כמו הורמוני בלוטת התריס. כמו כן, יש גורמים אחרים הגורמים להאטה או להגברה של חילוף החומרים.

חילוף החומרים אצל גברים מהיר יותר מאשר אצל נשים, ואצל נמוכי קומה יותר מאשר אצל אחרים, וכך גם אצל נשים במחזור ובהיריון ואצל נשים מיניקות חילוף החומרים מהיר יותר מאשר אצל אחרות.

מערכת הדם מעבירה את כלל החומרים לווריד גדול ממדים, וריד השער Portal vein, שמתחבר לכבד שם חומרי המזון נאגרים, מפורקים, מתרכבים עם אחרים ומשם נשלחים שוב אל כלל המערכות בגוף דרך מחזור הדם.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. ופתאום אני יודע משהו בסיסי שקורה בתוך גופי. ואני שואל איך יתכן שעם כל הלימודים והאתרים שהרגשתי לא ידעתי זאת. חמש דקות של קריאה. כל כך קצר. ובטח יש עוד הרבה דברים כאלה שלא מלמדים. העיקר ש

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה