מגפת האופניים החשמליים

מספר מדהים של נפגעים

בימים אלו כולנו עוסקים במגפת הקורונה ולומדים לחיות בצילה, אולם נדמה כי מפגעים רבים נשארו מאחור, והם לא מטופלים כלל או מטופלים באופן חלקי ומוגבל. אחד מהבולטים שבהם הוא "מגפת" הפגיעות מאופניים ומקורקינטים חשמליים ברחבי הארץ. המגפה הזו לא שככה כלל וכלל, היא פשוט ירדה/הורדה מהכותרות בגלל הנושאים הדחופים שעל סדר היום, קרי הקורונה, המצב הכלכלי והפוליטיקה.

כמה מצער כי מאבק עיקש שהובילו, גם הפעם, בעיקר צוותי מערכת הבריאות, מאבק שהחל לתת סימנים אפקטיביים, נעצר באיבו, אם כי לא לחלוטין. בין כותלי בתי המשפט, בערכאות גבוהות, עדיין מתנהל דיון לגבי שאלת האחריות הביטוחית של הרוכבים. בתקווה כי ההחלטות שיתקבלו, יוליכו גם למיסוד, לחקיקה, ולאכיפה של החוקים והתקנות הכרוכים ב"כלי משחית" אלו.

ולמה אני משתמש בביטוי הקשה "כלי משחית"? כיוון שמדובר בכלי תחבורה, זמין בכל קרן רחוב, הנוסע, או יש לומר "טס", במהירויות שבין 25–40 קמ"ש, נהוג על ידי צעירים ומבוגרים, ה"מתזזים" על המדרכות, הכבישים, השבילים ללא כל התחשבות בחוקי התנועה, וללא כל שליטה או יד שאוכפת את הכללים הבסיסיים שכבר נקבעו: גיל הרוכבים, חובת חבישת קסדה וכד'.

חוששני, כי רק מעטים שתים ליבם למודעה היומית המופיעה בגב אחד העיתונים הכלכליים ובה פירוט יומי/שבועי/שנתי של מספרי נפגעים בבית החולים איכילוב בלבד. ההערכה השנתית היא של קרוב ל-3000 נפגעים שהגיעו לטיפול בבית חולים גדול אחד! וישנם עוד עשרות אלפים אחרים ברחבי המדינה בבתי החולים האחרים, וגם אלו הם רק "קצה הקרחון" של האלפים הרבים הנוספים המטופלים במסגרות קופות החולים, מוקדי החירום, או שלא מגיעים כלל לקבל טיפול.

מישהו חישב את העלויות הכרוכות בטיפול? את אובדן ימי עבודה? ובעיקר את התמותה והתחלואה הכרוכות בכך? האם לא חסרות צרות במדינה?

אני טוען שכיום לשכור קורקינט בפינת הרחוב, ולרכוב עליו ללא כל הכשרה מוקדמת וללא קסדה, זה בדיוק כמו לשכור רכב ללא בלמים או חגורות בטיחות! מישהו היה שוכר רכב כזה?! ובמצב הנוכחי, אי-אכיפת התקנות היא מעין מתן יד לחטא.

מנעד הפגיעות רבגוני: פגיעות ראש קלות עד קשות, פגיעות גו וגפיים של הרוכבים עצמם. אך לא רק הרוכבים נפגעים, לסכנה חשופים הולכי הרגל על המדרכות, ובעיקר קשישים המתקשים להתחמק מהפגיעות, כמו גם אימהות המובילות עגלות תינוק.

מעניין לציין כי באחוז גבוה מהמקרים, הרוכבים הנפגעים הם כאלו שזו רכיבתם הראשונה, בטרם למדו את חוקי התנועה ובטרם רכשו ולו ניסיון בסיסי ברכיבה על כלי רכב זה. זוהי ממש נהיגה ללא לימוד נהיגה וללא ביצוע מבחן, "טסט".

קצרה היריעה במאמר זה מלהרחיב על מספרי וסוגי הפגיעות, ועל שיטות הטיפול השונות הנגזרות מפגיעות רב-מערכתיות מסוג פגיעות "אנרגיה גבוהה". מטרתי העיקרית היא לעודד את הלוחמים למען חקיקה, אכיפה, ויישום כללים בסיסיים של תנועה בכלי רכב: הכשרה, חובת אספקה של אמצעי הגנה=קסדות לשימוש הרוכב, מתן הגנה/כיסוי משפטי וביטוחי לרוכב ולנפגעים, ואכיפה ללא פשרות של החוקים שיש לחוקק ולהטמיע.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. של הילדים הכי מחונכים מאפשרים להם לרכב על מדרכות ובצורה מסוכנת לכולם

  2. אני מנסה לדבר על הנושא באחוזת טראומה אבל כולם מסתכלים עלי כמו על תמהוני.

  3. שידועה כמדינה תרבותית
    וגם שם די קטסטרופה בנושא. אולי פחות מתלהמים. אולי תשתיות יותר טובות לאופניים.אבל בסך הכל זאת בעיה עולמית.

  4. הזלזול בחוק גובר, האכיפה נעלמה, וכנראה שהנפגעים רבים יותר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך