ניהול משברים בחירום – האם ע"י מקצוענים או מנהלים

ניהול משבר הקורונה בישראל
שרטוט של הוירוס
קורונה תמונה: https://www.scientificanimations.com/ h.m.wikipedia.org

בימים אלו, של חילופי שרים במשרד הבריאות, התרחשו בתוך המשרד ובסביבתו שלושה אירועים שמעידים יותר מכול על הלך הרוחות בנושא ניהול משבר הפנדמיה הנוכחי, משבר הקורונה. שר הבריאות הקים משל"ט (מפקדת שליטה) לנושא הקורונה ובראשה פרויקטור ובכך יצר בתוך משרד הבריאות גוף שנמצא, מבחינת ההיבט המקצועי, מעל מנהלי המשבר – פרופסור גרוטו ופרופסור סדצקי. בכך, הבשילו התנאים לאירוע השני והוא התפטרותה של פרופסור סדצקי, האפידמיולוגית הראשית של משרד הבריאות, וכל זאת על רקע האירוע השלישי – הקמת קבינט קורונה צללים בראשות איש האופוזיציה, נפתלי בנט, עד לא מזמן שר הביטחון. בקבינט שהקים (שלכאורה אין לו שום משמעות) כלל בנט אנשי מקצוע ומנהלים בעלי שם מתחום ניהול, ארגון וטיפול במשברים.

ההתבוננות בשלושת האירועים כמכלול אחד מציפה מייד את הבעיה, הפשוטה לכאורה, והיא מי מנהל את המשבר הלאומי הקטסטרופלי הזה ומי מקבל את ההחלטות. התשובה לכך לחלוטין לא ברורה משום שגופי ניהול אירועי חירום בכלל ואירוע הקורונה בפרט קיימים בכל משרד ממשלתי וגם בשלטון המקומי, ושוב אנו מוכיחים לעצמנו שהסגרגציה היא "אם כל חטאת". האם משרד הבריאות באמת מסוגל לנהל את השלטון המקומי עם או בלי משל"ט? או אולי שכר הלימוד בישראל בנושאים קרדינליים כגון הגנת העורף או טיפול בזקנינו או טיפול במגיפה עולמית, הוא שכר לימוד גבוה מאוד? ולמעשה כל בר בֵּי רב יודע ומבין שלישראל יש תוכניות להתמודדות עם הנושאים האלו ופשוט בגלל בירוקרטיה, פוליטיזציה, חוסר אמון, היעדר מנהיגות, חוסר משמעת וניהול לקוי, אין אנו מפעילים אותן.

אמרתי זאת כבר בעבר ואני חוזר ואומר: לישראל יש תוכנית להתמודדות עם שבעה מתארי ייחוס – איומים אפשריים על המדינה – התקפת סייבר, תקיפת טרור, מלחמה, רעידות אדמה, אירוע חומ"ס (חומרים מסוכנים), פגעי טבע (צונאמי או שריפות) וגם פנדמיה כלולה באיומים אלו. תוכנית זו כוללת אנשי מקצוע בתחום ניהול החירום, הערכת סיכונים, חישובי הסתברות לאירועים, ניהול ובקרת משברים, והיא נשענת על בעלי מקצוע כדוגמת פרופ' סדצקי, פרופ' גרוטו ואחרים.

תפקידם של בעלי המקצוע הללו מתחום הכלכלה, הפסיכולוגיה, הבריאות, הזקנה, ההנדסה, המחשוב, והרשימה עוד ארוכה, הוא לתת למחליטים את המידע, להציג בפניהם את האפשרויות, את היתרונות ואת החשיבה המעצבת, כדי שיוכלו לקבל את ההחלטות המתאימות. לא ייתכן שבכל פינה יצוץ גוף ניהולי, צבאי או אזרחי, שיציג לנו את יכולותיו המרשימות ואת רעיונותיו, בשעה שעומדים לרשותנו הן התוכנית, הן אנשי המקצוע והן המנהלים הראויים.

המשבר הנוכחי היה צריך להיות מובל על ידי רח"ל (רשות החירום הלאומית), אבל לא כך קרה. מצאנו עצמנו עם ניסיון של המל"ל (מועצה לביטחון לאומי) להוביל משבר בריאותי-מקצועי, לכן אין שום פלא שאנו מצויים בעיצומו של גל שני, נתונים למכלול איומים על בריאותנו ואיתנותנו הפיזית, הנפשית, החברתית והכלכלית.

ניגשנו למשבר טראומתי, ניסינו להכיל אותו והצלחנו יחסית לא רע ב"גל הראשון". אולם לקראת ותוך כדי ה"גל השני" אנו נגררים אחר התוצאות, לא מנהלים, לא מובילים, אלא עסוקים ב"משחקי הכס" הישראליים – מי יאמר את המילה האחרונה בוויכוח העקר המתנהל.

חובה על החברה הישראלית ללמוד לעומק את פרשת הקורונה ולהבין שאינטגרציה מוחלטת, שמובלת על ידי גורם ניהול משברים מרכזי, הנתמך על ידי בעלי מקצוע מתאימים, היא הפתרון לבוקה ומבולקה המתרגשת עלינו. אי-אפשר להשאיר את ניהול הקטסטרופה הזו בידי אנשי המקצוע בלבד (קרי משרד הבריאות) וראוי שגוף מרכזי ייקח עליו את ניהול המשבר. כפי שאמרתי כבר אין-ספור פעמים, גם בנושא הזיקה הישראלית וגם בנושא העורף הישראלי והיערכותו – One Stop Shop – מקום מרכזי אחד שינהל את כל מי שקשור לבעיה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

25 תגובות

 1. חוסר ההערכות מדאיג לקראת משברים כהתקפה על העורף מתקפת סייבר וכוי

 2. לצערנו המשבר מנהל את המדינה ולא המדינה מנהלת משבר.מערכת הבריאות בתקופת ליצמן נראתה רע בגלל מדיניות בדיקות גרועה והופעותיו של "הרופא" נתניהו ששיחרר את העם לפני גל שני.

  1. מאמר חשוב, מפי בר סמכא הבקי בהליכי ניהול משברים ברמה הלאומית. מאיר את הנושאים המרכזיים הטעונים שיפור בהתמודדות עם התפרצות נגיף הקורונה.

  2. הערכה לד"ר ביצור ששיקף לנו את אשר קורה במציאות . מאמר מצויין

 3. מסכים לכל מילה
  התחושה היא שיש בעיית אגו של משרדי הממשלה
  במקום מנהל אחד שיודע לנהל והכותב ציין את רח"ל כגוף מנהל שהיה חסר בשטח ועדין חסר

  1. הבעיה המרכזית בישראל במשבר-אי ניהול מרכזי אחד ומגוון מומחים חלקם מטעם עצמם..

 4. מפתיע שבמדינה כמו שלנו שבה קיימות תכניות מגירה כמעט לכל תרחיש נותרות התכניות במגירה

 5. כשאין תפקוד של רשויות שמתפקידם לטפל במשבר, נכנסים לואקום גורמים שאין זה מתפקידם לנהל המשבר. כך תמיד נוצרות מהומות ומבולקות

 6. מתאר ייחוס האיום אינו כולל אבכ ואינו כולל קריסה כלכלית ואינו מושלם ולכן חוסר ההערכות מפחיד ממש

 7. ד"ר ביצור מציג את הכאב האמיתי וזה חוסר מנהיגות כפי שד"ר ביצור כותב יש לנו לא מעט מקצוענים יש לנו לא מעט גופי ביצוע אין לנו מנהיגות אמיתית

 8. מדינה בהפרעה ממש כך
  תקועים מכל כיוון ומכל דרך וממש לא מתקדמים ולא מנהלים דבר

 9. מדינה בהפרעה ממש כך
  תקועים מכל כיוון ומכל דרך וממש לא מתקדמים ולא מנהלים דבר

 10. אין אנו מוכנים ובכל מקום פרצות בהערכות
  חוסר מוכנות חוסר נכונות ופוליטיזציה

 11. ישראל עסוקה רק בתגובות ולא מתכננת ולא יוזמת וזה יעלה ביוקר

 12. המתאימים. לא כל מומחה יודע לנהל. רובם ממש לא יודעים.

 13. מאמר מעולה. היה צריך לחדד יותר את הסוגיה של אכיפה סלקטיבית ו/ היעדר אכיפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

שרטוט סמלי בית

מהי חברת ניהול נכסים?

שירותים נרחבים לבניינים על מנת שהמבנה יישאר מטופח וישמור על ערכו

שאול אייזנברג

שכונה

פיטורי המאמן במכבי תל אביב

פיצוץ אטומי

על הסף

חידוש הסכם הגרעין עם איראן – תרחישים אפשריים