ללמד אותם איך להיות רופאים

חינוך המתמחים וחשיבותו למערכת הרפואית
תמונה של עידית
ד"ר עידית מאיה

הייתי מתמחה בפנימית במשך כחמש שנים ומתמחה בגנטיקה קרוב לשלוש שנים. הפעם האחרונה שהייתי מתמחה בעצמי הייתה לפני כעשור, אבל בשנים האחרונות אני אחראית על התחום של חינוך מתמחים במכון הגנטי בבילינסון. אני לא מתיימרת לייצג את כל המתמחים או את כל המומחים שיש בישראל, לא בכל המחלקות בבית החולים ולא במרפאות הקהילה. אני רק רוצה לכתוב פה כמה מילים על נקודת ההסתכלות שלי על התקופה הזאת שנקראת התמחות ברפואה. אני יודעת שעשו תכניות טלוויזיה בנושא בארץ ובחו"ל (אם כי לא ראיתי) ושיש עשרות כתבות בנושא, אבל בכל זאת רוצה להתייחס לנושא ההתמחות מזווית קצת אחרת.

רופאים הם אנשים מיוחדים, חלוצים, חדורי מטרה, שמוכנים להקדיש שנים רבות מחייהם כדי ללמוד מקצוע שבמרבית המקרים לא יאפשר להם פרנסה קלה. במהלך הקריירה שלהם וגם אחרי גיל הפנסיה הרשמי רוב הרופאים עובדים שעות מרובות. הם לומדים, חוקרים ומלמדים את עצמם תחומים שמתחדשים ומתעדכנים בתדירות גבוהה מאוד, והכול תוך כדי טיפול באנשים. השילוב הזה בין מדע לבין יחסים בין-אישיים אינו מובן מאליו. רבות נכתב על החשיבות ביצירת יחסי רופא-מטופל והצורך באמפתיה בתהליך הזה. צריך להבין עד כמה המשימה הזאת – עבודה כרופא – אינה מוגדרת כדי להתחיל להבין עד כמה מורכב הלימוד שלה. ולמרות זאת כל רופא, בכל שלב של העבודה והלמידה שלו, גם מלמד. הסטאז'ר מלמד את הסטודנט והמתמחה את הסטאז'ר והמומחה את המתמחה וכן הלאה. וכל זאת כאשר אין ספר ללמוד ממנו ואין ספר ללמד אותו. הכול נלמד מניסיון וחוויה, והחשיבות העיקרית היא בחינוך לדרכי חשיבה והתנהלות עם מטופלים.

כל מטופל הוא אתגר מבחינה אבחנתית, טיפולית ואישית. כיצד ניתן להצליח במשימה שלשמה הגיע המטופל? והכול מתחיל כמובן בהקשבה לסיבת ההגעה לרופא. יש להבין מה מטרתו של המטופל לעומת מטרתו של הרופא או של מערכת הבריאות – שלא תמיד חד הן. המורכבות האמיתית היא להצליח לגשר בין הפערים בדרכי נועם, להבין את הצרכים של כל אחד מהמרכיבים של התמהיל הזה שנקרא בריאות וחולי, ולהיות הכתובת של המטופלים בבריאות, בטיפול ובהחלמה. המתמחים אמורים ללמוד את העשייה הזאת בתחום הספציפי שבו בחרו, תוך כדי תצפית על בכירים מהם והפנמה של ידע ויכולות טכניות ובין-אישיות. למעשה הלימוד שלנו כרופאים ומרפאים אינו נגמר לעולם.

מרטין בובר אמר בהרצאה בכינוס המורים בתל אביב ב-1939: "חינוך הראוי לשמו הוא בעצם חינוך האופי […] אישיות היא דבר הצומח בעיקר מחוץ לפעולת המחנך, ואילו אופי הוא דבר שמחובת המחנך לסייע בפיתוחו, והוא עיקר תפקידו." במהלך ההתמחות אנו כרופאים ותיקים נדרשים לעסוק בחינוך, אך מעולם לא לימדו אותנו כיצד לעסוק בו. רובנו רואים בכך שליחות, להעביר את הידע שצברנו מניסיוננו המעשי, אבל במקרים רבים נתקלים בקשיים בהעברת הידע או הקניית היכולות למתמחינו. במקצוע הרפואה במרבית המקרים יש תשובה לא נכונה, אבל אין תשובה אחת נכונה.

ההבנה שלי לאחרונה היא שכל שעלינו לעשות כמחנכים הוא לייצר את ההזדמנות ללמידה ולאפשר אותה, להציע חלופות שונות ולחשוף את המתמחים למגוון דרכי התמודדות עם בעיות רפואיות. למעשה עלינו לאפשר למתמחינו לבחור את הדרך הנכונה להם ולמטופליהם. לא בכל המקרים הם יבחרו בדומה לבחירות שאנו עשינו במצבים דומים, אבל אם נהיה מחנכים ראויים, הם יבחרו נכון עבורם ויוכלו להעביר לדור הבא את הבחירה שניתנה להם. אין היגיון ב"לימוד" הפתרונות עצמם, אלא עלינו ללמד כיצד יש למצוא את הפתרון הנכון ולרכוש את הכלים להגיע לתוצאה המתאימה בעיניהם לאתגר הטיפולי העומד בפניהם.

אסיים בציטוט של ג'ובראן חליל ג'ובראן מתוך "על ההוראה": "אין איש שיגלה לכם דבר, אשר אינו כמוס ונם בחביון הגיונכם. המורה, הפוסע בצללי המקדש בין חסידיו, אינו מגיש מחוכמתו, כי מאמונתו ואהבתו. אם אכן נבון הוא, לא יצווכם את חוכמתו, אלא יכוון צעדיכם אל מפתן נפשכם אתם…"

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. מאמר חשוב
  כרופאים אנו צריכים להעביר לדור הבא, לא רק את הידע, אלא גם את כל התכונות והמיומנויות הדרושות לו כרופא.

  1. כל מילה בסלע. אני מצטט רבות בנושא את אינשטיין שאמר ב"דרך הטובה ביותר להניע אנשים היא דרך דוגמא אישית". כן ירבו המחנכים שנותנים דוגמא אישית של אנושיות ומקצועיות.

 2. דר עידית מאיה היקרה,
  כמה מרגש היה לקרוא את המאמר שלך במיוחד לאור העובדה שאת כרופאה ואני כמחנכת כיתה, ואני בטוחה שיש עוד מקצועות רבים אחרים, בהם אנו נתקלים בחינוך והוראה לשם למידה מעשית כדי להיות מקצועיים יותר.
  החינוך המעשי הוא היהלום שבכתר, הליבה שבלעדיה לא נוכל להעביר חומר שלא כתוב בספרים- הרגישות, ההתייחסות האנושית, הפסיכולוגיה החיובית שיכולה לעשות פלאים במטופלים וכבוד האדם.
  יישר כוח אישה יקרה,
  המשיכי במלאכת הקודש.

 3. ובכל זאת רפואה זה לא פילוסופיה. יש מחקרים מעמיקים עם ממצאים. יש נוסחאות רפואיות. יש תרופות מותנות. ועוד.

 4. שני דברים אחרים ונדרשות יכולות אחרות כדי להעביר לאחרים

 5. צריך ידע
  צריך כלים
  צריך הדרכה והוראה
  אבל הכל מבוסס על ערכים
  והרבה מרופאינו כשהם נעשים בכירים מה שמנחה אותם זאת רדיפת בצע

 6. אומרת מה שהייתי מצפה לשמוע מבכירים וותיקים שבדרך כלל נמנעים מלהגיד דברים כאלה גם אם הם חושבים ככה

 7. אבל לךמוד רפואה זה לא רק ללמוד קבלת החלטות אלא גם ערכים.

 8. זה בדיוק מה שחסר היום בתהליך ההכשרה והלימוד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן