הומור וחמלה בימי קורונה

על חשיבות הקשר בין רופא למטופליו גם בימי משבר
תמונה של עידית
פרופ' עידית מאיה

אני רופאה גנטיקאית שעוסקת בעיקר בתחום הנפרוגנטיקה. מטופלים מגיעים למרפאתי כאשר ישנו חשד למחלה גנטית כלייתית במשפחה, ואני עוזרת להם ולרופאיהם להגיע לאבחנה הגנטית. המטופלים נזקקים לאבחון גנטי באחת מארבע סיבות: לטובת אבחנת המחלה; לצורך התאמת טיפול תרופתי או אחר, או הימנעות מטיפול לא מתאים; לפני תרומת כליה מבן משפחה צעיר, כדי להוכיח שאינו נשא של הגורם הגנטי למחלה; לפני תכנון היריון במשפחה, כדי לאפשר אבחון של המחלה הגנטית בעוברים עתידיים.

האם מדובר במקרים דחופים? האם מדובר באבחונים גנטיים שלא ניתן לדחות אותם לאחר יעבור זעם? האם חשוב לקיימם במרפאתי, כך שעל החולים להגיע לבית החולים ולחשוף את עצמם ואותי לסכנת ההידבקות בנגיף הקורונה? אלו שאלות שנשאלתי השבוע, ועליהן נאלצתי לענות, ראשית לעצמי, ובהמשך למטופליי. אני מניחה שאין תשובה אחת נכונה, ואני יכולה להציג בפניכם רק את התשובה שנכונה עבורי היום.

החלטתי כבר בתחילת השבוע, שהתשובה שלי היא לא. החלטתי שאעשה את כל הייעוצים למטופלים מוכרים לי וגם למטופלים חדשים בצורה טלפונית או מקוונת. קיבלתי לכך את מלוא התמיכה של הנהלת המכון הגנטי והנהלת בית החולים, והאמת גם של רוב המטופלים שיצרתי עימם קשר. למרות הקושי בהסברת והבנת תחום כה מורכב כמו גנטיקה בשיחה טלפונית, וללא המפגש האנושי הקרוב והבדיקה הגופנית, התרשמתי שאנשים מוכנים לכך. התרשמתי שאנחנו – גם אני כרופאה מול מטופלים שלא מכירים אותה ושעדיין לא הגיעו אליה למפגש הראשון, וגם הם – באותה הסירה.

אני בטוחה שרבים מחבריי במקצועות הבריאות התלבטו באותן שאלות ממש, כמו גם מטופליהם: האם ניתוח זה או אחר הוא דחוף? האם ייעוץ או מעקב עבור מחלה כרונית נחשבים הכרחיים? עבור מטופלים רבים שלנו התשובה היא כן. הם המתינו לתור חודשים רבים, והם מעוניינים לפגוש את רופאיהם כדי לדעת שהם נוהגים נכון, מקבלים טיפול תרופתי ראוי ומותאם להם. הם רוצים לדעת שלא יישכחו, או אפילו רק רוצים לפגוש את הרופאה כדי לעדכן שהטיפול וההמלצות שלה מוצלחים. חלק מהפגישות שלנו עם מטופלינו יותר אבחנתיות וחלקן יותר טיפוליות, אך כולן מבוססות על הקשר הזה בין רופא למטופליו.

אחד השירים בספרה של ויסלבה שימבורסקה, "רגע – מבחר שירים" (2012), עוסק בקשר שבין הומור לחמלה:

"הומור וחמלה – זוג מהשמיים

הוא לא בוגד בה, היא נאמנה לו

אוהבים לבלות בצוותא, אז הם מאושרים.

לה יש קביעות, לו רק עבודה זמנית,

אבל לעיתים הוא מרוויח יותר ממנה.

כשהם נאלצים להיפרד

שלא באשמתם – לזמן ארוך,

העולם הופך מיד לבל יתואר".

בתקופה שאנחנו חווים כעת, תקופה מלאה באי-ודאות, אנחנו מתנסים בהחלטות ובהתלבטויות שלא ידענו שנאלץ להתמודד עימן – אם כילדים של הורים מבוגרים, אם כהורים של ילדים צעירים, אם במקום העבודה או כצוותים רפואיים. בבתי החולים ובמרפאות אנחנו נאלצים להתמודד עם מטופלים, שרבים מהם נפגעים מההתנהלות שלנו, כחלק ממערכת הבריאות, בתקופה של מגפה חדשה. אני מניחה שלחלק ממטופליי היה קושי עם החלטתי לדבר עימם טלפונית ולא להיפגש. אני בטוחה שלחלקם החלטתי הייתה לא מובנת ומכעיסה.

במיוחד בימים אלו עלינו לשמור על החמלה וההומור. כולנו מרגישים אבודים ומבולבלים, אך חייבים להאמין שהכלים שיאפשרו לנו לשרוד את התקופה הזו, הם אותם אלו שהופכים אותנו כפרטים וכחברה, לחסינים מאי פעם. אותם כלים שצריכים לשמש אותנו, כבני אדם, בכל פגישה עם האחר. להבין את האדם שמולנו, להיות סבלניים לקשייו, ולנסות לעזור במידת האפשר זה לזה.

ייתכן ובראי ההיסטוריה, לאחר שנראה את התוצאות של מעשינו, נחשוב שקיבלנו החלטות לא נכונות, ששגינו או הוטעינו. להבנתי, בימים טרופים אלו, עלינו לדבוק בערכים הבסיסיים ביותר של אהבת אדם, חמלה ונכונות לעזור בכל עת. צוותים רפואיים נתקלים בקשיים יומיומיים ונאלצים לבחור בין חופש אישי לבין טובת הכלל, ובין אינדיבידואליזם לסולידריות. כל אחד מאיתנו אולי מגיב אחרת במצבים אלו, אבל על כולנו להיעזר בסובבים אותנו כדי שנוכל להתחזק, לחייך ולחמול. אנחנו כצוות רפואי, במיוחד בתקופות כאלו, זקוקים לעזרת המטופלים שלנו כמקור להומור וחמלה, לא פחות ממה שהם זקוקים לאלו מצידנו.

אינני יודעת כיצד תסתיים התקופה, וכיצד נזכור אותה, אך אני בוחרת להיאחז בטוב ובמאחד ולא במפריד ובשונה. אני מרגישה שהמנהיגות האמיתית בתקופה הזו מגיעה מלמטה, מהקהילות הקטנות שנוצרות, מהחברויות החדשות והישנות, ומהמעשים הקטנים שהופכים את עולמנו לייחודי כל כך. אני מאחלת לנו שנלמד ונצמח מהמשבר הזה, כי לפי הבנתי, יהיה עלינו להתמודד עם דומים לו גם בעתיד.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

5 תגובות

  1. כל הדברים החיוביים האלה יעזרו לנצח את המחלות, או לפחות להקל על החולים.

  2. למי שיש בעיה רפואית וצריך להגיע בגללה לבית חולים. האם להגיע לשם או לא להגיע כי באזור בית החולים אולי חולי קורונה.

  3. בקשר לאחדות שתבוא מלמטה. אנשים מקבלים אנרגיות אצלנו מנהירה אחרי מנהיגים מסיתים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן