למי ניתנה הנבואה…

אמיתות, שקרים וסימני שאלה בקשר למגפת הקורונה
תמונה של אלון
פרופסור אלון ילין

אמיתות:

 1. נגיף הקורונה מידבק מאוד. עד כמה? לא בדיוק ידוע. שיעור העלייה היומי של מאובחנים בכל העולם הוא 17%–20% וקצב ההכפלה הוא בערך שלושה ימים. בישראל אנחנו קרובים לקצה העליון, כלומר שיפוע העקומה אצלנו גבוה.
 2. שיעור החולים המאובחנים עד גיל 20 הוא נמוך: 2% בסין, 5.3% בקוריאה, 13% בישראל. בחישוב לפי גודל קבוצות הגיל נמצא שבישראל הסיכוי לחלות הוא 1.2:100,000 בגילי 0–9 וְ-4.7:100,000 בגילי 10–19.
 3. שיעורי התחלואה הקשה והתמותה הם תלויי גיל ומחלות נלוות והם הגבוהים ביותר בקבוצת הגיל 80–89. בסין, באיטליה ובקוריאה לא דווח אף מקרה מוות בקבוצת הגיל 0–9 ובשתי האחרונות גם לא בקבוצות 10–19 ו-20–29. בשלוש הארצות האלה ממוצע התמותה בגילי 30–39 היה 0.2%.
 4. נשים נפגעות פחות ומתות פחות מגברים.
 5. יש הבדלים גדולים מאוד בשיעור החולים הקשים והמתים במדינות השונות, עד כדי פי 30. הסיבות לכך לא לגמרי מובנות, אם כי שיעור הזקנים באוכלוסייה, מספר הבדיקות ביחס לגודל האוכלוסייה וקצב הגעת החולים לבתי החולים מסבירים חלק מהבדלים אלה.

שקרים:

 1. ראש הממשלה הכריז מספר פעמים שקצב התפתחות המחלה אצלנו מתון.
 2. יהיו עשרות אלפי קורבנות בנפש במדינת ישראל.

סימני שאלה:

 1. האם סגר יקטין את מספר החולים?
 2. איפה נקודת האיזון בין הבריאות לכלכלה?
 3. מה המספר האמיתי של נגועים?

אנסה לענות קודם על השאלה השלישית, והתשובה היא: איש אינו יודע. אנו מכירים בקיומן של שתי קבוצות – חולים ונשאים, אולם קיימת גם קבוצה שלישית והם "החזקים". מדובר באנשים שהנגיף נכנס לגופם אך מערכת החיסון שלהם הצליחה להשמיד אותו. הם לא יהפכו לנשאים – כלומר בדיקות המעבדה הנוכחיות יצאו שליליות – וכמובן לא יחלו. יותר ויותר מתקבלת ההנחה שמספר הנשאים הוא כנראה פי 10 ממספר החולים. לאיש אין מושג מה שיעור החזקים. חכמים ומיומנים ממני העריכו שמספרם גבוה מאוד.

קחו לדוגמה את סין. מרבית המקרים היו במחוז חובאי ורובם בעיר ווהן, המונה 11 מיליון נפש. מספר המקרים הגיע ל-75,000 ואז המחלה נעצרה. הסינים ומרבית העולם מייחסים זאת לעוצר, אך בואו נתבונן בנתונים. ב-12.2.2020 היו 14,000 מאובחנים חדשים, ב-13.2 5,000 וב-14.2 2,500. שום אמצעי מלאכותי אינו יכול לגרום לתוצאה כזו. מסקנה אפשרית אחת היא שהנגיף נחלש פתאום, אך זה לא ייתכן לאור מה שקורה ביתר העולם. מסקנה הגיונית יותר היא שהמחלה כילתה את עצמה. איך זה ייתכן? רק אם על כל חולה יש 10 נשאים ו-90 חזקים. אם נקבל את ההנחה הזאת, אז מספר החולים שהיה צפוי בווהן לא רחוק מהמספר בפועל. עובדה התומכת בתיאוריה זו היא שאין מקרים חדשים בווהן, אך היו בערים אחרות בסין. בקוריאה וביפן יש תוספת של כ-2% חולים כל יום, כלומר אצלם המחלה לא כילתה את עצמה.

אם כן, נחזור לשאלה הראשונה. והתשובה היא שסגר לא יקטין את שיעור החולים, אבל בהחלט ימתן את העלייה, וכך יאפשר למוסדות הרפואה לתת טיפול מיטבי גם לחולים הקשים ויוריד את התמותה ל-1% לערך. לפי התיאוריה המוצגת, ששותפים לה חכמים ומקצועיים יותר ממני, אנו צפויים להגיע לנקודת המפנה כאשר 75% מהצפי יתממש. כלומר מדובר על כ-70,000 חולים (לא נשאים) בישראל ובערך 700 מקרי מוות. בהתחשב בגיל הצעיר של האוכלוסייה אצלנו, כנראה הרבה פחות. לפי הקצב הנוכחי זה אמור לקרות בעוד שלושה שבועות. באיטליה נקודת המפנה היא 400,000 חולים ומרווח הזמן כ-10 ימים. אם טעיתי בהתנבאות שלי אז או אני או אתם לא נהיה כאן כדי ללעוג לי.

אז איפה נקודת האיזון בין כלכלה לבריאות? זה תלוי כמובן כמה אנחנו מוכנים לשלם על כל נפש שנציל. לשמחתנו, הדור הצעיר רובו ככולו יינצל. בקבוצת הגיל של עד 20 יהיו במקרה הגרוע מקרי מוות בודדים. בקבוצת הגיל 20–40 צפויים כמה עשרות ובגילי 70–90 צפויה מירב התמותה. ההצעה שלי היא לאפשר תנועה חופשית לכל האוכלוסייה עד גיל 40, הגבלות רציניות מגיל 40–65 וסגר מוחלט לבני 65 ומעלה ואלה בסיכון גבוה בכל גיל, עד יעבור זעם. כמובן צריכה להיות הפרדה כמעט מוחלטת בין שלוש הקבוצות האלה.

אם אני טועה, האמת תתברר תוך זמן קצר.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

27 תגובות

 1. תאוריה מעניינת שאכן תקפותה תתברר תוך זמן קצר כפי שהנך כותב.
  עם זאת עולה שאלה נוספת: אם אכן קיימת קבוצת "חזקים" כפי שהסברת, דהיינו שמערכת ההגנה העצמית בגופם התגברה על הנגיף הרי שמערכת זו יצרה נוגדנים שחיסלו את הנגיף. אם תהליך זה אפשרי, וכנראה שכן, הרי על המדענים לאבחן את התהליך ולחקות אותו במעבדה. דהיינו ליצר וקסינה נגד הוירוס הזה.
  על כן, על פי התאוריה שבנית יש יותר מסיכוי סביר לייצר חיסון נגד הנגיף ואז המחלה תתחסל כפי שהתחסלו בעבר מגיפות אחרות ויותר קטלניות. אם כך זו רק שאלה של זמן. יש מקום לאופטימיות.

  1. אם אמנם המגפה תיעצר כפי שאני חוזה, הרי הרבה מנהיגים ציניקאים יקחו את הקרדיט לעצמם.
   השימוש בנוגדנים מאנשים שהחלימו נדון על ידי מדענים בעולם, אולם זה תהליך מורכב ויקר ויעלותו לא ידועה. מדובר במקרה כזה באמצעי טיפול ולא בחיסון.

   1. התכוונתי שאם אכן גוף האדם יכול ליצר נוגדנים נגד קורונה הרי שעקרונית תהליך כזה אפשרי. לפיכך על המדענים ללמוד את התהליך כדי להכין אפשרות ליצר את הנוגדנים במעבדה. להערכתי לא יהיה אפשר להשתמש בבני אדם על מנת ליצר נוגדנים בגופם לטובת שימוש מסחרי אצל בני אדם אחרים.

  2. פרופ. ילין כדרכך נתת תשתית המאפשרת הבנה של זוויות נוספות באירוע הזוכה לקיתונות של איומים ותבהלות.העלאת סברותיך והעוז להציע דרך פעולה אחרת מעודדות
   מי יתן וקולך ישמע. מסופקני שכך יהיה

  1. משפעת מתים כל שנה יותר. מתאונות דרכים מתים 350. כל שנה מתים בישראל כ-50,000 אנשים מסיבות שונות. עוד 1.4% זה לא נורא, למרות שכל נפש יקרה.

 2. לדעתי האישית רוב כותבי מאמרי הדעה, ברוב התחומים, ברוב שלוחות המדיה – לוקים בבעיה רצינית
  הם כותבים תמיד בדיעבד – לאחר מעשה, ומסבירים מה היה ולמה
  אני מאמין שכותב צריך להביע דעה ועמדה גם לגבי העתיד, למרות הסיכון לטעות ברבים
  והנה אלון ילין מעמיד עמדה ברורה על שעתיד לקרות, למרות תנאי אי הוודאות ולמרות הסיכוי לטעות
  כל הכבוד

  1. תודה על הירותיך המחמיאות. כפי שכתב ד"ר דגני האמת תתברר די מהר. אולם גם אז ימשיך הויכוח האם זה המהלך הטבעי של המחלה או שהאדם גרם לשינוי. רק בדיקה די מדגמית של נוכחות נוגדנים באוכלוסיות מסוימות תכריע בנדון.

 3. פרופסור קארין מולינג (Karin Mölling) וירולוגית גרמניה ידועה ועטורת פרסים שניהלה בעבר את המכון לוירולוגיה רפואית באונ' ציריך. יוצאת בגלוי נגד משטר הבידודים האגרסיבי כתגובה לנגיף הקורונה ורואה בהוראות הניתנות לגבי הסגר בבתים היסטריה מיותרת.

  כבר התמודדנו מספר פעמים בעבר עם סיטואציות כאלו, היא טוענת. ומציינת את מגפת השפעת בשנת 2018 שהרגה כ- 25,000 איש בגרמניה בלבד. היא מוחה על כך שהנתונים והמספרים מוצגים באופן סלקטיבי, ללא השוואות והתאמות, וגורמים לפאניקה בלתי מוצדקת. וירוס הקורונה אכן מאוד מדבק, ונוכח בארצות רבות, היא אומרת. אבל הוירוס הזה לא גורם למחלה חמורה יותר משפעת רגילה.

  פרופ' מולינג מזכירה את חשיבותה של "חסינות העדר" שאינה אפשרית מבלי שאנשים באים במגע זה עם זה. כמובן שצריך להגן על הקשישים, היא אומרת. אבל לא באמצעות סגירה הרמטית של כל המקומות הציבוריים, ובוודאי לא על ידי סגר בבתים, שהוא הצעד הנורא מכול. אנשים זקוקים לאוויר צח ולשמש. ילדים זקוקים לגני שעשועים ולספורט. להיות בחוץ, היא מדגישה, זה הכי טוב.

  https ://de.sputniknews.com/gesellschaft/20200320326643907-ausgangsperre-coronavirus-kritik/ 20/03/20.

  1. נראה לי שיותר ויותר מדענים רציניים בעולם תומכים בתיאוריה שהעליתי, אבל ייתכן כמובן שכולנו טועים. בכל מקרה יש להגן על החלשים והפגיעים באוכלוסיה כל עוד זה ניתן, גם לטובת הפרט וגם לטובת הכלל. הרבה קשישים חולים בבתי החולים יביאו לרויון של המערכת הרפואית ואז גם הצעירים ייפגעו.

 4. תודה על גישתך המושכלת, הרציונלית והשפויה. אישית, ללא הסמכה רפואית אבל מתוך אינטואיציה שנסמכת על קריאה במקורות רבים, אני מאמין גדול "בחיסון העדר" וזה לדעתי יהיה ה game chnger במקרה הזה.

  1. אין צורך לקחת צד. יש הנהגה (לטוב ולרע, לרצונך או שלא לרצונך) והיא קובעת את המהלכים, אפילו הם שגויים. אם אתה בקבוצת סיכון (גיל או מחלות) מוטב שתיזהר, כלומר שב בבית כמה שאפשר והימנע ממגע, ביחוד עם צעירים. ההמלצה לבני 65 העובדים, לצאת לעבודה היא לדעתי שגיאה גדולה. אני הייתי לוקח חל"ת ולו בהפסד של חודש-חודשיים השתכרות.

  2. מי שבודק בעיון את הדוח"ות מהעולם חכול לראות שבשלושת הימים האחרונים מספר המקרים החדשים פוחת והגרף מתיישר. מגמה זו ניכרת בעיקר בלומברדיה וביתר שאת בפרובינציות הפגועות ביותר. במרכז ודרום איטליה רחוקים מנקודת האיזון, כך שאני צופה עליה במספר המקרים שם.

 5. נהניתי מהניתוח הרהוט והברור והנסיון הראוי להציג תמונה ברורה של המצב

 6. לכל מומחה געה משלו בדרך שונה עד הפוכה מהאחרים. אתה לפחות מובן ומנומק. הבנתי טענותיך. כאמור אינני יודע איזה צד לקחת.

 7. נראה כאילו ראשי מערכת הבריאות נוקטים בפאניקה החוצה (לציבור הרחב ולממשלה) בדבר 10,000 מתים, 20,000 מתים וכו', והרגעה כלפי פנימה (מבחינת דעת קהל) לגבי ציוד מיגון לסגל רפואי, מכונות הנשמה, מיטות טיפול נמרץ וכו'. כלומר מערכת הבריאות הייתה מוכנה לאירוע כזה, פועלת נכון ובשקיפות, ואם המגיפה תצא משליטה זה באשמת הציבור שלא דבק בהוראות.

  לגבי מספר המתים החזוי, אם תגיד לסטטיסטיקאי (אני לא) מה התשובה הרצויה הוא כבר ימצא את הנתונים וההנחות הדרושות להוכיח זאת. בדרום קוריאה (50 מליון תושבים) ביצעו למעלה מ-200,000 בדיקות עד היום, קצת מעל 9000 מאובחנים (4.5%) ו-126 מתים נכון להיום (1.4% מהמאובחנים). כל יום נוספים כ-100 חולים חדשים (1% מסך הכול מקרים) וזה כחודשיים לאחר אבחון החולה הראשון במדינה (20 בינואר).

  בגרמניה (אבחון ראשון 27/1) אובחנו עד כה 34,000 (80 מליון תושבים) ומתו 164 חולים (0.5% מהחולים), וזאת ללא צעדי סגר מרחיקי לכת. לעומת זאת באיטליה (60 מליון תושבים, מקרה ראשון 31/1) ישנם 70,000 חולים וקרוב ל-7,000 מתים (10% מהמקרים !) גם לאחר סגר כמעט הרמטי. (בכוונה התעלמתי מסין, מאחר וכמו איראן או רוסיה, אין דרך לדעת עד כמה המספרים אמיתיים).

  מה כל זה מוכיח ? שאם משחקים עם המספרים מבלי להיכנס לעומק, ולהבין את השונות בין המדינות, כל מספר זוכה.

  ובחזרה לישראל. מצב מערכת הבריאות בישראל הוא לא מזהיר, בלשון המעטה, ואם בחורף רגיל מחלקות פנימיות ב-150% תפוסה אז אפשר להבין את הפאניקה במשרד הבריאות. אין לנו מערכת בריאות כמו בגרמניה, כמו בדרום קוריאה, ואני מוכן לנחש שגם לא כמו בצפון איטליה (האזור העשיר באיטליה).

  אומרים שיש מספיק מטושים, אבל דוחים במשך ימים את פתיחת בדיקות דרייב אין בגלל אותו מחסור (ויתכן שגם ההתעקשות לא לבצע בדיקות נרחבות אינה מדיניות רפואית אלא כורח המציאות בהיעדר אמצעים).

  טוענים שקיים מספיק ציוד מגן לסגל רפואי ומתעלמים מעדויות (מצולמות עם פרטים אישיים מלאים) שסותרות זאת, תוך הפרחת אמירות כלליות מבלי להתייחס נקודתית לכל טענה.

  מכריזים שיש מספיק מכונות הנשמה, כאשר במקביל שולחים את המוסד ! לקושש מכונות נוספות, ולפי מסמך רשמי מספקים לבתי החולים מכונות ללא מוניטורים, כנראה עקב מחסור, ובמלאי החירום נשארו 50 מכונות.

  מתפרסם (ערוץ 13 אם אני זוכר נכון) מספר של 14 מיטות טיפול נמרץ לכל 100,000 תושבים, כלומר 1260 סה"כ בישראל, אבל יו"ר "האיגוד הישראלי לטיפול רפואי נמרץ טוען שיש רק 300 (https ://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001321479), שזה פחות מ-4 לכל 100,000 (בסביבות 30 בגרמניה ו-12 באיטליה).

  בנוסף, כל יומיים משנים את ההנחיות לציבור: 5000 איש, 500 איש, 100, 10, כאשר ברור שהשפעת הצעדים תתברר רק לאחר כשבוע עד שבועיים. אז מה הטעם לשנות הנחיות כל יומיים. אם לא די בכך, מנכ"ל משרד הבריאות סותר את דברי המשנה שלו. שר הבריאות מביע דעה בניגוד להצהרות המנכ"ל שלו. אז מה באמת המצב ? הבנה אמיתית ופעולה מקצועית נטו ? זריעת פאניקה ודיסאינפורמציה כהכנה לוועדת החקירה שוודאי תגיע ?

  אני מניח שכל אחד יסיק מסקנות על סמך ניסיונו עם מערכת הבריאות (תור 3 חודשים לרופא מקצועי, חצי שנה לניתוח, דחיית בקשות ל-MRI מסיבות תקציביות), האמון שלו בפוליטיקאים ופונקציונרים (שרי אוצר בימי הפיחותים העליזים, דוברים צבאיים ביום כיפור ולבנון שתיים) ונטיותיו הפוליטיות (ראש הממשלה פועל בנחישות לאחר בחינת כל התרחישים, או ראש ממשלה לחיץ והססן).

  1. ניכר שיש לך הרבה מה להגיד בנושא, וטוב שכך.
   מדוע שלא תכתוב מאמר?
   אם הרעיון מקובל עליך, נא פנה אלי ישירות במייל:
   joko@bezeqint.net

   1. יונתן, זה פחות או יותר מה שהיה לי לומר 🙂 אבל אם אחשוב על דברים נוספים אהיה בקשר. תודה.

    1. אתה מוזמן לכתוב מאמר בכל עת, בכל נושא, בכל כיוון
     אם וכאשר תחפוץ בכך פנה אלי בכתובת הדוא"ל שהפניתי אלך אליה
     אעביר לך כמה הנחיות מנהלתיות

  2. בסך הכל המאבק נגד הקורונה מתנהל בישראל ברמה טובה למדי. התקשורת משדרת פרטים מתוך דיונים פנימיים במקום לשדר מסקנות והנחיות. לכן הציבור מפתח פניקה. בכל מערכת קיימים חילוקי דעות מקצועיים. אין כל צורך לחשפם לציבור הפלבאים, אלא מתוך שאיפת בעלי אמצעי התקשורת להעלות רייטינג ולעשות כסף על חשבון עצבי הציבור.
   למזלנו ביבי הבחין שאין למערכת הבריאות בישראל הנהגה מתאימה ונטל את העניינים לידיו. לכן המאבק מתנהל באופן סביר בהחלט. החטא הקדמון הוא מינוי אדם עילג שכנראה נמצא על הרצף האוטיסטי לשר בריאות. למזלו יש לו מנכ"ל רציני שעוזר לו להתגבר על מגבלותיו.
   לגבי מה שיקרב – ימים יגידו

   1. אני מסכים שהתקשורת לפעמים רודפת אחרי כותרות וזורקת מספרים ותחזיות מבלי להבין הרבה (מספרים מוחלטים ולא אחוז התוספת, השוואת המספר ביום ב' בערב לזה של יום א' בבוקר, וכו')

    לגבי רמת המאבק, סבירה או כושלת, אנחנו חלוקים, אבל בכל מקרה לא שואלים אותנו.

    1. לשני המדיינים, לדעתי הניהול היה כושל. מרבית העובדות החשובות היו ידועות מסין ואיטליה. אלו קבוצות נדבקות יותר, היכן שיעורי התמותה הגבוהה, קצב התקדמות המחלה וכשלון של צעדים חלקיים. במחוז חובאי, ובעיקר בעיר ווהן, פעל סגר שכמותו לא ייתכן בשום מדינה בעולם ולמרות כך נדרשו 3 שבועות להגיע לשיא המגפה. מי שמאמין בסגר על כל האוכלוסיה היה חייב לנקוט בצעד הקיצוני מלכתחילה ובעיקר לסגור מיידית את כל מקומות ההתקהלות: תחבורה ציבורית, מסעדות ומקומות בילוי, מוסדות חינוך, בתי כנסת וכיו"ב. שיטת הסלמי נועדה לכשלון וזה היה ידוע למוליכי המדיניות. חוסר ההכנה לבדיקות המוניות שמאפשרות בידוד מהיר של הנשאים הוא פשלה נוראית ולווה בהסברים מגוחכים. יבוא של מאות נגועים מחו"ל ללא בקרה מספקת זו בעייה נוספת. ועוד היד נטויה…

 8. אם זה לא יתממש יהיה לו הסבר שזה בגלל שלא עשו מספיק בדיקות או בגלל שעשו יותר מידי בדיקות וכן הלאה.

 9. עברו כנראה את השיא. אצל יתר המדינות זה ממשיך לטפס. אני מתחיל לפחד שאתה צדקת. הייתי בטוח שנהיה כבר מעבר לשיא. רק שלא יהיה גרוע יותר.

  1. סין בהחלט לא עברה את השיא. אולי מחוז חובאי וכנראה רק העיר ווהן. קוריאה בהחלט רחוקה מהשיא ןמתחזקת תוספת של 1% ליום בתקווה לטיפול וחיסון. המקום היחיד שהגיע לשיא כמעט בוודאות הוא מחוז לומברדיה באיטליה. אם השיא יקרה לפי התחזית שלי, זה יקרה בעוד 2-3 שבועות, ולא עקב הסגר המגוחך.

 10. פרופסור יקר,

  תודה רבה לך. הערותיך חשובות מאד – אבל מעבר לזאת: הצניעות שאתה מפגין וההבנה ששום דבר לא כתוב בסלע הם מעלה גדולה שאני מעריך.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

דילוג לתוכן