קבלת החלטות בסביבה של אי-ודאות

להיות רופאה מול התלבטויות שאין להן פתרון נכון
תמונה של עידית
ד"ר עידית מאיה

אם נשים את עצמנו רגע בהתלבטויות רפואיות, של אבחנה או של טיפול, וננסה להבין את המצב שבו אנו נמצאים כל יום, נגלה כי אף על פי שהמדע התקדם מאוד עדיין לא נענו השאלות הבסיסיות ביותר שלנו. איך לאבחן בוודאות את הגורם למחלתו של המטופל? מה הטיפול הנכון ביותר עבור המטופל הספציפי? מה סיכויי ההחלמה של מטופל זה? האם הוא יסבול מתופעות לוואי של הטיפול? בשאלות אלו תמיד נותר מרווח לספק.

על פי ויקיפדיה: "סָפֵק הוא מצב ביניים, בין אמונה לחוסר אמונה. ספק נובע מתוך אי-ודאות, חוסר אמון או חוסר ביטחון … הספק מביא להטלת פקפוק ברעיונות מסוימים במציאות, ומוביל להשהיה או דחייה של פעולות רלוונטיות מתוך דאגה מפני טעות או מפני שגיאה". כיצד אנחנו כרופאים או כמערכת בריאות שלמה מתווכים את המידע הרפואי למטופלים ולמטופלות שלנו, ונמנעים במידת האפשר מ"השהיה או דחייה של פעולות רלוונטיות"? כמה זמן סביר להישאר בספק וכמה זמן כבר ייחשב להתמהמהות מסוכנת שעלולה להפחית את סיכויי ההחלמה והריפוי?

במקצועות רפואיים רבים אנו נעזרים מאוד בשיקולים סטטיסטיים. על פי שיעור החולים המגיבים לטיפול נקבעים קווי מנחה שונים כדי להקל עלינו בהתלבטויות שכיחות ויום-יומיות. אך במקצועות הכירורגיים מדובר לפעמים על החלטות המתקבלות תוך שניות, ולכן יש התלבטויות שכלל אינן מתווכות למטופל, אם בגלל מצבו הקשה או משום שהוא מורדם, ועל הרופאה להחליט במהירות ועם מידע מוגבל. בדרך כלל במקרים אלו הסטטיסטיקה פחות מסייעת, והרופאה נעזרת בניסיון העבר ובמיומנויות טכניות שרכשה במהלך שנות עבודתה. האם הגיוני שרופאים שונים של אותו המטופל יגיעו להמלצה שונה? לדוגמה רופא אחד יחליט על המלצה לניתוח ורופאה אחרת תמליץ על טיפול תרופתי? התשובה היא כמובן כן. בכל תחומי הרפואה מדובר במצב יום-יומי.

ומה בנוגע לרפואת העובר? במקרים של בירורים הקשורים להיריון – צפיית העתיד או הנבואה מורכבות אפילו יותר, כיוון שבמרבית המקרים רב הנסתר על הגלוי. גם אם נעשה את כל בדיקות ההדמיה העובריות הזמינות כיום, לא נוכל לדעת כיצד יתפתח המוח של העובר לאחר הלידה ואם איברים שלא מתפקדים ברחם, כגון הריאות, העיניים או האוזניים, יתפקדו כאשר יידרשו לכך. האם במקרים אלו ניתן להיעזר בסטטיסטיקה?

אולי מרביתנו איננו מסוגלים לקבל את זה, אבל מדע הרפואה אינו מדע מדויק, והוא אינו מתמטיקה, לכן אין בו רק תשובה אחת נכונה ולרוב מבחן התוצאה אינו היחיד שקובע. על מצבה של מטופלת מסוימת משפיעים גורמים רבים: גילה, מחלות הרקע שלה, השלב בחיים שבו היא נמצאת, ולפעמים שיקולים טכניים, כמו השעה ביום או זמינות של בדיקות שונות. במקרים רבים דעתה של המטופלת ובני משפחתה ושאלותיהם משפיעים על החלטות הרופאה. ומה שהופך את המצב למורכב עוד יותר – לא הרופאה ולא המטופלת יודעות בוודאות מה יהיו התוצאות של ההחלטות שלהן.

אני חושבת שחשוב לא פחות לשאול את השאלה אם אנחנו כמטופלים היום היינו באמת רוצים מרופאינו את הוודאות המוחלטת הזו ואת התשובות החד-משמעיות. כאלה היו פני הרפואה לפני חצי מאה, והן השתנו מסיבות רבות, ביניהן מהפכת המידע. אבל אם נחשוב רגע עם עצמנו, אולי נגיע למסקנה שאנחנו דווקא רוצים רופאים שישתפו אותנו בצומתי החלטה משמעותיים בטיפול שלנו, ושהחלטותיהם יביאו בחשבון את דעתנו?

אז אם עלינו לקבל החלטות בסביבה של אי ודאות, הן מצד הרופאים והן מצד המטופלים, חשוב להבין ולהפנים את המורכבות ולהגיע עם ציפיות מתואמות לכל מפגש. רופאים הם בני אדם שמתמודדים עם החלטות מרובות, לפעמים עשרות ולפעמים מאות בכל יום. מיומנים ככל שיהיו, בחלק מהמקרים הם יטעו, מעצם העובדה שאין תשובה אחת נכונה לכולם. להשקפתי, לעולם לא תהיה תשובה אחת כזו, גם בעוד שנים רבות.

בספרו "תמול שלשום" כתב ש"י עגנון: "לא נבראו הלשונות אלא על מנת שלא יבינו בני אדם זה את זה." אולי אני מנסה כאן להסביר אותי ואת חבריי הרופאים לקהל המטופלים. כי אם נבין זה את זו ונגיע למפגש הטיפולי עם ציפיות נכונות, משני הצדדים, ועם הבנה של חוסר הוודאות הבסיסית שטמונה בבריאות ובחולי מלכתחילה, רק אז נוכל להביא לרפואה ולריפוי אמיתיים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. כי לפעמים יש בה אין סוף נעלמים כך שאי אפשר לפתור את המשוואה. אחרת רובוטים היו רופאים מצוינים.

 2. יש יותר ויותר כלי בדידה, ובדיקות מעבדה, ומחקרים, …..
  וברוב המקרים השיגרתיים יש נוסאות ברורות. וזה הולך ומשפתר.

  1. אתה כל כך צודק. אנו הרופאים והרופאות יודעים המון חומר תיאורטי, ויש לנו יכולת ניתוח מידע , ממש כמו מחשב עם אלגוריתם מורכב ובינה מלאכותית גם יחד. עם זאת, כל החלטה היא מורכבת ובמקרים רבים ישנם חסרי מידע, ולכן ההחלטות נלקחות במקרים אלו בצורה שמשאירה מקום לאי וודאות. הדבר נכון במקצועות רבים נוספים, בעיקר באלו הקשורים לאדם לאופיו ולתכונותיו כגורם מכריע.
   יש לי כבוד עצום לקולגות שלי, מסטודנטים וסטודנטיות לרפואה ודרך סטאז'רים, מתמחים, מומחיות ובכירים, בכל מקצועות הרפואה. המאמר נכתב מתוך כבוד והערכה אין קץ. מטרתו לתאם ציפיות ולהבהיר את מורכבות עבודתינו, בכדי לפארה, ולא בשום צורה בכדי להפחית מחשיבותה או גדולתה.

 3. היא הדוגמא הטובה ביו תר לאי ודאות. איך רופא יודע בדיוק איך לפעול כשהמחלה לא ידועה כמעט.

 4. אם תקראו את ספרו של ד"ר ג'רום גרופמן "רופאים – איך הם חושבים" תבינו עד כמה כותבת המאמר צודקת ועד כמה רופאים עלולים להיות מוטים בקבלת ההחלטות שלהם. בדיוק כמו כל מקבל החלטות אחר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן