מדוע אנו זקוקים לוויטמין C?

ויטמינים (4)
רישום השרשרות
שרשרות קולגן שירטוט: יפה ורד

יש קוראים הנוהגים להגיב על המאמרים, ולאחדים יש שאלות חשובות ונבונות שאני שמחה לענות עליהן. מאז המאמר השני בסדרת הוויטמינים אני מחכה לשאלה: מה הקשר בין סיפורי הימאים על הצפדינה ובין ויטמין C? בהנחה שלכולם ידוע הקשר בין ויטמין C לצפדינה, הזכרתי באותו מאמר שצמחים שונים שהוצעו בעבר כתרופה למחלה מכילים ויטמין C. אף שהשאלה לא נשאלה, יש צורך לענות עליה, ועכשיו הגיע הזמן.

אברי גופנו מוחזקים יחד באמצעות רקמות חיבור, שיש להן מגוון רחב של תפקידים: הן משמשות אמצעי מעבר של חמצן וחומרי מזון מנימי הדם לתאים ושל דו-תחמוצת הפחמן וחומרי פסולת מן התאים למערכת הדם לצורך סילוק; הן מאפשרות לאיברים שהן עוטפות להתנגד לכוחות מתיחה, שעלולים לגרום לקריעתם; רקמת החיבור הצפופה היא המרכיב העיקרי של גידים ושל הקרנית בעין ורקמת חיבור נמצאת גם בדופנות כלי הדם ומונעת התרחבות יתר שלהם.

החלבון העיקרי ברקמות החיבור הוא הקולגן. הקולגן הוא החלבון השכיח ביותר בגוף והוא מהווה 25%–35% מכלל חלבוני הגוף. כמו כל שאר החלבונים הוא בנוי מאבני בניין הנקראות חומצות אמינו. ככלל חלבוני גופנו מורכבים מעשרים חומצות אמינו שונות. היות שאין אנו נמצאים בשיעור ביוכימיה, לא אתעכב על המבנה של חומצות האמינו, אומר רק כי כולן מכילות פחמן, חנקן, חמצן ומימן, ושתיים מהן מכילות גם גפרית. החומצות שונות זו מזו במספר האטומים שיש בהן, אך לכולן יש מכנה משותף הגורם לכולן להיקרא חומצות אמינו.

קולגן, כמו חלבונים רבים, מורכב משתי שרשרות הקשורות ביניהן והן מסובבות זו סביב זו וכך יוצרות הליקס כפול. בציור אפשר לראות כיצד מולקולת קולגן הופכת לסיב קולגן.

לקשרים בין מולקולות הקולגן ההופכים אותן תחילה לסיבים דקים ואחר כך לסיבים עבים אחראיות שתי חומצות אמינו מיוחדות לקולגן שאינן מופיעות בחלבוני גוף אחרים. חומצות אלו הן הידרוקסיפרולין והידרוקסיליזין. הן מיוצרות מחומצות האמינו פרולין וליזין, הנמנות עם אותן 20 אבני הבניין שהזכרתי. לא יכולתי להימנע מלהזכיר את שמן, אך אל דאגה, חומר זה לא נכלל בבחינה שבסוף הסדרה.

ללא החומצות הללו, מולקולות הקולגן אינן יכולות להיקשר זו לזו ליצירת הסיבים הדקים ואחר כך העבים, וכך תיפגע היכולת של רקמות החיבור לתפקד.

ואיך כל זה קשור לוויטמין C?

כבר אמרתי קודם כי בקולגן שתי חומצות אמינו מיוחדות. החלבון נוצר תחילה כשבהרכבו נמצאות "חומצות האם" פרולין וליזין. חלבון זה עדיין אינו קולגן, אלא גרסה ראשונית שאינה יכולה לתפקד כקולגן ברקמת החיבור. רק לאחר הפיכת חומצות אלו להידרוקסיפרולין ולהידרוקסיליזין יושלם ייצור הקולגן. לצורך תהליך זה דרושה נוכחותו של ויטמין C. בלעדיו התהליך לא יוכל להתרחש והחלבון לא יוכל לתפקד כראוי ברקמת החיבור. למעשה לא תהיה לאדם רקמת חיבור שתמלא את כל התפקידים שהוזכרו לעיל. מצב זה יגרור הרס של כל רקמות הגוף, וזהו המצב במקרים של צפדינה בשלבים מתקדמים.

הצפדינה, שנקראה בעבר גם "מחלת הימאים", אינה נגרמת לא מחיידק ולא מווירוס התוקף את הגוף. היא נגרמת כתוצאה מחסר של מרכיב במזון שאין אנו יכולים לייצר בעצמנו. אנו זקוקים לו בכמויות קטנות מאוד, אך בריאותנו נפגמת מאוד כאשר הוא נעדר ממזוננו. בסוף המאה ה-18, כשהכירו בחשיבות אכילתם של פירות וירקות טריים בכלל ופרי הדר בפרט, לא ידעו מה הוא אותו המרכיב הפעיל וכמו כן לא ידעו מה בעצם הגורם למחלה. חוקרי התקופה – וביניהם ד"ר לינד, שהזכרתי במאמר השני בסדרה – חשבו כי צפדינה היא תוצאה של רקב של מערכת העיכול, וכתוצאה מכך אדם אינו סופג מזון וכך נהרסות כל רקמות גופו. הם לא ידעו כי הרס מערכת העיכול הוא תוצאה של המחלה ולא הגורם לה. בסוף המאה ה-18 כבר הכירו באדמירלות הבריטית ביכולת הריפוי של פרי ההדר ושנים מעטות לאחר מכן כבר הבינו כי פירות ההדר גם מונעים את המחלה.

עברו כ-150 שנה מהניסוי של ד"ר לינד ועד שמדענים גילו מה הוא אותו החומר הפעיל בירקות ובפירות המונע את המחלה. במאמר הבא אספר מעט על המדענים הללו ועל בעלי חיים המסוגלים לייצר חומרים שעבור אחרים הם ויטמינים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. כדור ויטמין C מתחת ללשון. זה לא יותר יעיל מפירות? הר בפירות יש המון קלוריות.

  1. אין כמו אוכל כדי לספק את הויטמינים שאנו זקוקים להם. פרי או ירק אינם רק גלולת ויטמין מסוג מסוים, אלא הם מכילים חומרים חשובים נוספים שעדיין איננו יודעים כיצד הם משפיעים על ספיגת או על פעולת הויטמין המסוים. כימיקלים כדאי לצרוך רק כשאין ברירה אחרת. אגב, אם תסתכל(י) בטבלה שהבאתי באחד המאמרים הקודמים, לא צריך לאכול דווקא פרות כדי לקבל ויטמין C. אפשר לאכול פלפל אדום, להנות, לקבל כמות גדולה של ויטמינים (לא רק C) ולא לשלם ליצרני התוספים

    1. ואז אפשר לאכול עגבניות, גזר, קיוי, פרי הדר וכו. אצלנו אין בעיה לקבל את הויטמין דרך המזון

      1. בוודאי תשמחי לקרוא בהמשך הסדרה על ויטמינים שגם לגבי רובם (אם לא כולם)אנחנו מסודרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

אימון בשחקים

איך אימנתי את טייסי Top Gun בישראל

צילום של גדעון

טעון שיפור

לישראל דרוש מבנה ממשל אפקטיבי ויציב שיאפשר משילות

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר