ויטמינים (3)

המקורות במזון לוויטמין C
תמונת יפה ורד
ד"ר יפה ורד

במאמרים הקודמים בסדרה הסברתי בקצרה מה הם ויטמינים – חומרים שהגוף זקוק להם בכמויות קטנות, אך הוא אינו מסוגל לייצר בעצמו ועל כן יש צורך לקבלם מן המזון והסברתי על חשיבותו של ויטמין C לגוף. במאמר הנוכחי אציין מקורות מזון לוויטמין C, ארחיב מעט על הכרוב הכבוש, "מזון-העל", וכמו כן אדון בעניין חשוב נוסף – כיצד יש להתייחס למידע המצוי ברחבי המרשתת.

לפני שאנחנו פותחים את המקרר, ובודקים האם המוצרים שמהם נכין את הארוחה מספקים את תצרוכת הגוף שלנו בוויטמין C, עלינו לדעת לכמה ויטמין C אנחנו זקוקים. קיימת הסכמה בין כל המקורות שבהם עיינתי כי המנה היומית הדרושה היא 90 מ"ג לגבר ו-75 מ"ג לאישה. אישה בהיריון ואישה מיניקה צריכות כמויות גדולות יותר.

ריכזתי עבורכם טבלה שבה מופיעים ירקות ופירות הנמצאים בדרך כלל בדוכני השווקים ובמרכולים. מובן שלא כל הירקות והפירות נמצאים בטבלה זו. כל המספרים בטבלה מקורם באתר של משרד החקלאות האמריקאי, הנחשב כמקור מידע אמין ביותר. מי שמחפש מידע על פרי או ירק שאינם מוזכרים בטבלה זו יכול לבדוק באתר שכתובתו https://ndb.nal.usda.gov/ndb/nutrients/index.

שם פרי/ירק כמות ויטמין C (מ"ג ל-100 גר') שם פרי/ירק כמות ויטמין C (מ"ג ל-100 גר')
גויאבה 228 קיווי 161
פלפל אדום 128 ברוקולי 93
כרובית 88 פלפל ירוק 80
ליצ'י 72 תפוז 71
אפרסמון 66 פומלה 61
קולרבי 62 אפונה ירוקה מקולפת 60
תות שדה 59 כרוב אדום 57
אננס 56 לימון מקולף 53
כרוב לבן 51 אשכולית אדומה 37
מלון 37 מנגו 36
אשכולית 33 עגבנייה 30-20
צנונית 24 שזיף 10
משמש 10 אבטיח 8
אפרסק 7 בצל 7
גזר 6 תפוח עץ 5
אגס 4 מלפפון 3

 

מן הטבלה אפשר להסיק כמה דברים חשובים:

ראשית, הירקות והפירות שבהם יש ויטמין C, נמצאים בשווקים בכל עונות השנה. פירות הקיץ אומנם מכילים פחות ממנו, אך אפשר לחפות על החוסר באכילת ירקות; שנית, מתברר כי הפרסומת "קיווי עסיסי עם ויטמין C" היא אכן נכונה; שלישית, שימו לב לכמות הגדולה שלו בפלפל אדום, שהוא ירק הנאכל כמעט בכל בית; ולבסוף, הנתונים בטבלה מתייחסים ל-100 גר' פרי או ירק. יש ירקות או פירות שמשקלם גדול מכך. כך למשל אם הסלט שלכם מכיל עגבנייה בגודל ממוצע (150 ג') כבר קיבלתם קרוב למחצית המנה היומית הדרושה. חצי פלפל אדום (כ-100 גר') יספק את כל התצרוכת היומית.

את המידע המרוכז בטבלה, ניתן כאמור להשיג בקלות ממקורות מידע אמינים כמו זה שהוזכר לעיל. אך כפי שציינתי בראשית דבריי, רציתי להשיג באמצעות המאמר מטרה נוספת חשובה אף יותר, והיא לגרום לכם להיות ביקורתיים יותר באשר למידע שאתם מקבלים מן המרשתת (אינטרנט). אחד הכלים החשובים לצריכה ביקורתית של מידע מן המרשתת הוא הצלבת מידע ממקורות שונים, אך כפי שתראו להלן זה לא תמיד עוזר. אדגים את כוונתי בהסבר לתכולת ויטמין C בכרוב כבוש.

כפי שכתבתי במאמר הקודם, קפטן קוק יצא לאחד ממסעותיו הארוכים כשהוא מצויד בכ-3.5 טונות של כרוב כבוש. לפי הידע שהיה לו, אכילת כרוב כבוש מונעת את מחלת הצפדינה. ייתכן כי הגדרתו של הכרוב הכבוש כ"מזון-על" באתרים מסוימים, הושפעה ממעשהו זה של הקפיטן קוק.

באחד האתרים שבהם תכונות אלו מיוחסות לכרוב הכבוש, נטען כי התססת כרוב לכרוב כבוש גורמת לעלייה "מרקיעת שחקים" (ציטוט מן האתר) בכמות ויטמין C עד פי 20 מזו הנמצאת בכרוב המקורי. לא הצלחתי לגלות את העבודה המקורית (אם הייתה כזו) שמצאה את העלייה העצומה הזו בכמות הוויטמין בתהליך התססת הכרוב, ניסיתי לבדוק באתרים נוספים ובכולם צוטטו מספרים זהים שכנראה הגיעו מאותו מקור. זו אגב הסיבה לכך שבמקרה הזה הצלבת מידע אינה עוזרת. לפי מקורות אלו כרוב כבוש מכיל כמות של 700-51 מ"ג ויטמין C לספל (234 מ"ל או 154 גר') כלומר 450-33 מ"ג ל-100 גר'. שימו לב לטווח. בסרטונים ובאתרים המדברים על כרוב כבוש כמזון-על מתייחסים בדרך כלל לרף העליון ומתעלמים מן הרף התחתון ומכל מה שבאמצע.

היות ואני אדם ספקן מטבעי ולא ראיתי בשום אתר תיאור של הריאקציה הכימית שבה נוצר ויטמין C בהתססת כרוב, ביררתי באתר האמין ה-USDA ובו מצאתי כי כרוב כבוש מכיל 15 מ"ג ויטמין C ב-100 גר'.

הגדרת כרוב כבוש כמזון-על והגברת צריכתו אינה מסכנת את הבריאות, אבל מסיפור זה חשוב ללמוד על הסכנות במידע מן המרשתת. חשוב מאוד לנסות לקבל מידע מאתרים אמינים ולהצליב מידע.

סיפורים יפים את מספרת, אתם בוודאי חושבים לעצמכם, אבל בשביל מה אנחנו צריכים ויטמין C? על כך ארחיב במאמר הבא.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

12 תגובות

  1. ויטמין C הוא ויטמין מסיס במים, כך שעודפים שלו מופרשים בשתן. כמויות עודפות תופרשנה ולא תגרומנה לבעיות בהנחה שיש לאדם תפקוד כליות תקין. צריך להזהר בצריכת עודפי ויטמינים בויטמינים שאינם מסיסים במים.

 1. ולא פעם יש סתירות בנושאים רפואיים חשובים
  באתר אחד המלצה לאעול משהו בתנאים מסויימים ובאתר אחר איסור מוחלט וכן הלאה.

  1. את צודקת בהחלט. אסור לסמוך על מקורות לא מוסמכים, לא בעתונות ובוודאי לא באינטרנט וכמובן אסור לקבל את האמירה "אומרים שלאכול את… מועיל (או לחלופין מזיק)"

 2. וכולם קוראים כל היום איזה בדיקות לעשות ומה משמעות הבדיקות ןאיזה אוכל לאכול ומה לעשות כשקורה משהו מסויים
  בשביל מה יש רופאים? ואחיות? ומעבדות? ורוקחים? ובדיקות? …..
  הם אנשי מקצוע ועליהם לנתח ולתת הנחיות ולא להריץ אותנו לקרוא כל מיני חומרים שאין לנו כישורים להבין
  אין לי טענה ספציפית למאמר
  רק נגד המודה החדשה

  1. עברו הימים בהם נתנו אמון מוחלט ברופאים. באותם ימים מקורות המידע שלנו היו דלים ולא נגישים. כמובן אסור להסתמך על ידע רפואי מן המרשתת, היות ויש שם לא מעט שרלטנים ואנשים בעלי אינטרסים, אך טוב לבוא גם לרופא עם ידע מקדים כדי להבין את דבריו וגם כדי שאפשר יהיה לשקול אותם באופן אינטליגנטי.
   ואשר לסדרות שאני כותבת: אני משתדלת מאד שלא לכתוב על רפואה היות ואיני רופאה, אלא על מושגים של השכלה כללית שיש להם זיקה לעולם הרפואה. אני גם משתדלת לכתוב בשפה מובנת גם למי שלא למד נושאים אלו וכמובן אשמח לענות על כל שאלה ענינית

 3. האם צריך להתחיל לספור ולמדוד כל יום צריכה של כל סוג ויטמין

  1. בדיוק כפי שבן אדם סביר אינו מסוגל כל יום לספור את הקלוריות שהוא מכניס, כך בוודאי אינו יכול לספור כמה מ"ג מכל ויטמין הוא צורך בכל יום. מתוך הטבלה שספקתי לגבי ויטמין C (ואשתדל לעשות זאת גם לגבי ויטמינים אחרים, את יכולה להעריך אם את אוכלת מספיק פרות וירקות. אם כן, אינך צריכה להתעסק בזה יותר ואם לא הגדילי את התצרוכת בהתאם ואל תספרי יותר . צריכה גדולה של ירקות מומלצת גם מסבות אחרות

  1. נכון מאד אבל כדאי לגוון גם עם פירות. נכון שהפרות מכילים לא מעט סוכר אבל אפילו לסוכרתיים הדיאטניות מרשות פרי-שניים ביום.

  1. הויטמינים כשמם כן הם-נחוצים לחיים (ויטה בלטינית חיים). הויטמינים מאד חיוניים לכולנו. חוסר בויטמינים, לא משנה איזה מהם, בהכרח גורר אחריו מחלות, ראי המאמר על חסר בויטמין C. ויטמינים מוגדרים כחומרים שאנו זקוקים להם בכמויות קטנות היות ואיננו מסוגלים ליצרם בעצמנו. קבוצת הויטמינים גדולה למדי-ויטמין A, קבוצת הויטמינים B (9 ויטמינים שונים), ויטמין C, ויטמין D, ויטמין E, ויטמין K . אני מקווה שאצליח בסדרת המאמרים לסקור את כולם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

אימון בשחקים

איך אימנתי את טייסי Top Gun בישראל

צילום של גדעון

טעון שיפור

לישראל דרוש מבנה ממשל אפקטיבי ויציב שיאפשר משילות

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר