מגלים את תאי הגלייה

התאים התומכים בתאי מערכת העצבים
ציור של תא וקשריו
תא גלייה

לתאי העצב (Neuron cells) יש מגוון תפקידים אשר עיקרם קליטת מידע, עיבודו במוח ובמוח השדרה ומתן תגובה בהתאם. תאי העצב אינם מסוגלים לבצע חלוקת תא (Mitosa) ולכן אובדן שלהם הוא בלתי הפיך ולמעשה לא ניתן לתיקון. על מנת שתאי מערכת העצבים יוכלו לתפקד היטב קיימים במערכת תאים עוזרים ותומכים הנקראים תאי גלייה (Neuroglia cells). היחס בין תאי הגלייה לתאי מערכת העצבים הוא 9–10 תאי גליה לתא עצב אחד. תאי הגלייה כולם יכולים להתחלק, ולכן מתוכם מתפתחים רוב הגידולים הסרטניים במערכת העצבים.

תאי הגלייה מתחלקים לכמה סוגים. חלקם נמצאים במערכת העצבים המרכזית, דהיינו במוח ובחוט השדרה, וחלקם נמצאים במערכת העצבים ההיקפית, דהיינו במערכת העצבים היוצאת להיקף הגוף מהמוח (Cranial nerves) ומחוט השדרה (Spinal nerves).

במערכת העצבים המרכזית יש ארבעה סוגים של תאי גלייה:

תאי אסטרוציטים (Astrocytes) – האסטרוציטים הם תאים שצורתם הכללית מזכירה צורת כוכב, ומכאן שמם. כמותם גדולה יחסית לתאים אחרים והם גם הגדולים ביותר מבין תאי הגלייה. יש להם מגוון רב של תפקידים, העיקרי ביניהם הוא ליצור את מחסום דם-מוח (Blood-brain barrier) – מחסום המספק למוח סביבה נקייה ממרכיבים שונים. המחסום אינו מאפשר לדם בכללותו להגיע ישירות למוח אלא רק לחלק ממרכיביו – גזי נשימה, מולקולות שומן קטנות והורמונים שונים, וגם קפאין, תרופות המשפיעות על המוח, אלכוהול, סמים שונים וניקוטין. יתר מרכיבי הדם אינם מסוגלים לעבור את המחסום.

באסטרוציטים יש מעין מיקרו-סיבים אשר תומכים פיזית בתאי העצב. בעודנו עוּבּרים תאים אלו מסייעים לתאי העצב לנדוד ממקום למקום בתוך מערכת העצבים. הם מספקים סביבה כימית מתאימה על מנת להעביר את הגירויים העצביים בין תאי העצב השונים, לדוגמה הם משמשים לוויסות הריכוז של יוני אשלגן (K+). הם משמשים, כנראה, כתאים חיוניים העוזרים בתהליכי למידה וזיכרון מאחר שהם משפיעים על יצירתן של סינפסות – החלק המפריד בין תאי העצב שבו עוברים המעבירים העצביים המקשרים בין תאי העצב השונים.

תאי המיקרוגלייה (Microglia cells) – צורתם הכללית של תאי מיקרוגלייה מזכירה קורי עכביש. תאים אלו שייכים למערכת החיסון, ותפקידם לנקות את שיירי התאים המתים ולטפל בגורמים זרים שחדרו למערכת העצבים המרכזית.

תאי אפנדימה (Ependimal cells) – לתאי אפנדימה צורה מלבנית או קובייתית והם בעלי שערות בחלקם הפונה לחללי מערכת העצבים המרכזית. לתאים אלו תפקיד ביצירת סירקולציה של הנוזל הנמצא בחללים שונים במוח ובחוט השדרה. נוזל זה נקרא CSF – Cerebro Spinal Fluid, ותפקידו להגן על המוח מפני זעזועים שונים ולשמש כחומר ביניים המרכיב את החללים במוח ובחוט השדרה.

תאי האוליגודנדרוציטים (Oligodendrocytes) – אוליגודנדרוציטים הם תאים שתפקידם לייצר במערכת העצבים המרכזית את החומר מיילין (Myelin), שהוא חומר העוטף חלק מסיבי העצבים במערכת העצבים המרכזית ומסייע לזרז את מהירות מעבר המידע בשלוחות התאים וכן מגן פיזית על שלוחות התאים.

במערכת העצבים ההיקפית יש שני סוגים של תאי גלייה:

תאי לווין (Satellite cells) – תאי לווין נמצאים מסביב לגוף תא העצבים (Soma) במערכת העצבים ההיקפית ומגינים עליו פיזית.

תאי שוואן (Schwann cells) – תפקידם של תאי שוואן לייצר מעטפת מיילין במערכת העצבים ההיקפית. תאים אלו מתחילים לייצר את המעטפת כבר בעודנו עוּבּרים. כל תא מצליח לייצר מעטפת של 1 מ״מ בממוצע, מעטפת עבה יחסית לגודל התא, באמצעות עשרות רבות של ליפופים שהוא מבצע מסביב לאקסונים – השלוחות שמהן מעביר התא את הגירוי העצבי לתאי העצב הבאים.

אין ספק כי לולא תפקודם בתמיכה ובעזרה למערכת העצבים, המערכת המורכבת הייתה מתקשה מאוד למלא את כלל התפקידים הנדרשים ממנה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. אנחנו לא יודעים כלום על גופנו. כל כך הרבה סוגים של של אלמנט אחד כל כך קטן.

  2. היכן נאגר (קודם לכול) כמו אינסוף המידע הנקלט כל חיינו …

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות