מחסור ביוד והשלכותיו (1)

הורמוני בלוטת התריס והיוד
צילום של יפה
ד"ר יפה ורד

סדרת מאמרים זו תעסוק ביסוד הכימי – יוד, בתפקידו, בחשיבותו ובהשלכות שיש למחסור ביוד בגוף האדם. אתחיל ממושגי היסוד, תוך תקווה שתהיה לכם הסבלנות להישאר איתי עד סוף הסדרה.

בבית הספר התיכון ואולי אפילו בחטיבת הביניים למדתם על המערכה המחזורית של מנדלייב, המציגה את כל היסודות. אחד מהם הוא היוד ובאנגלית Iodine. אני לא מתכוונת ללמד כאן כימיה, למרות אהבתי הגדולה למקצוע, אלא רק להזכיר לכם כי ודאי שמעתם על יסוד זה, ולא רק כשנשרטתם בגן המשחקים ואחד ההורים מרח לכם יוד על הפצע. יוד הוא מוצק שצבעו חום ובחיי היום-יום אנו משתמשים בתמיסות שלו לחיטוי פצעים.

כולכם בוודאי שמעתם על התאונה הקשה בכור הגרעיני בצ'רנוביל. ייתכן כי כמה מכם יודעים שהניצולים קיבלו כמויות גדולות של תכשיר המכיל יוד כדי להגן על בלוטת התריס.

מה עושה היוד אצלנו בגוף ומדוע יש צורך לתת כמויות גדולות של יוד במקרה של תאונה גרעינית כדי להגן על בלוטת התריס?

במאמר זה אענה על השאלה לעיל, וכמו כן אבקש להסביר את תפקידה של בלוטת התריס ותוך כדי כך יובהר תפקידו של היוד וחיוניותו לפעילותה התקינה.

בלוטת התריס (התירואיד-thyroid), או בשמה הנוסף בלוטת המגן, נמצאת בקדמת הצוואר של בני האדם. כמו בלוטות אחרות היא מפרישה לדם הורמונים. מולקולת הורמון היא מולקולה המעבירה אותות (סיגנלים). היא נוצרת בבלוטות של אורגניזמים רב-תאיים (בעלי חיים וצמחים כאחד) ומועברת על ידי מערכת הובלת החומרים לאיברי מטרה רחוקים, כדי לשלוט בפעילותם והתנהגותם. ההורמונים אינם שייכים לקבוצה כימית אחת מוגדרת. יש ביניהם סטרואידים (סטרואידים מוכרים הם הכולסטרול, הורמוני המין וכו'), פפטידים (מולקולות המורכבות מחומצות אמינו) ואפילו חלבונים. הזכרתי מולקולה מסוג זה – האינסולין, ההורמון המופרש על ידי הלבלב – בסדרת המאמרים על הסוכרת.

ההורמונים המופרשים על ידי בלוטת התריס הם הטרי-יודוטירונין (T3) והטירוקסין (T4). הוספתי את כינוים המקוצר, היות ולמי מכם שנבדקה פעילות בלוטת התריס, ודאי ראה אותם בטופס התשובות. אני משוכנעת שבאותו הטופס גם ראיתם כי בסעיף של תפקודי בלוטת התריס מופיע גם TSH.

כדי לא להשאיר אתכם עם סימן שאלה גדול מדי, אסטה מעט מן הנושא המרכזי ואומר בקצרה כי ה-TSH (Thyroid Stimulating Hormone) הוא הורמון המפקח על פעולת בלוטת התריס. ככל הורמון הוא מופרש על ידי בלוטה אחת ופועל על איבר אחר – במקרה שלנו על בלוטת התריס.

בוודאי יצא לכם להכיר אנשים בעלי עודף משקל שסיפרו לכם כי הם אוכלים מעט מאוד, אבל משמינים, או אינם מצליחים לרדת במשקל, משום שבגלל ה"בלוטה" יש להם חילוף חומרים איטי. האם זה נכון או אולי זו אשליה?

שני ההורמונים המיוצרים על ידי בלוטת התריס, הם אכן האחראים על קצב חילוף החומרים שלנו ועל קצב יצירת החלבון. תת-פעילות של בלוטת התריס עלולה לגרום להשמנה או לאי- ירידה במשקל. למרות זאת אצל רובנו פעילות הבלוטה תקינה והסיבה למשקל עודף היא סתם צריכה עודפת של קלוריות.

האם יש ליוד תפקיד בהורמוני בלוטת התריס?

אם תתבוננו בשמו המפורט של T3 טרי-יודוטירונין, תוכלו למצוא את היוד מסתתר שם. הורמוני בלוטת התריס נוצרו מחומצת האמינו טירוזין (להזכירם: חומצות האמינו הן אבני הבניין שמהן מורכבים החלבונים בגופנו) ויוד. כל מולקולה של T3 מכילה שלושה אטומי יוד וכל מולקולה של טירוקסין T4 מכילה ארבעה אטומים של יוד.

במאמר הבא אספר מעט על ייצור הורמוני בלוטת התריס בגופנו (הביוסינתיזה) וכן על מקורות היוד בתזונה שלנו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

6 תגובות

    1. אני שמחה שלפחות במקרה שלך השגתי את המטרה. אני כמובן ממליצה שתקראי את הסדרות הקודמות שכתבתי אם טרם קראת אותן.

    1. כאמור, אני מאד שמחה שיש כאלו המפיקים תועלת ממה שאני כותבת וזה שכרי.

    1. באמת חבל ואני מקווה שבעזרת הסדרה הזו יותר אנשים יהיו מודעים. במאמר הבא אדבר על מה קרה באזורים בהם לא היה יוד במים ואולי זה יפעל להגברת המודעות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של בורוכוב

הפתעה צרפתית

הבחירות בצרפת: ניצחון מפלגות השמאל וכישלון הימין

דילוג לתוכן