זה בדם שלנו

מה מניע ומה מאט את זרימת הדם שלנו?
תמונה של דודי
ד"ר דודי עזרא

אנו מורגלים לחשוב כי את זרימת הדם בגוף מניעה משאבת הלב. יש לציין כי קיימים בגוף גם מנגנוני עזר אחרים שמסייעים לזרימת הדם (המודינאמיקה) בגופנו, ולחלופין מאטים אותה.

גורמים להגברת זרימת הדם בגופנו:

מסתמים חד-כיווניים בוורידים: בשכבה הפנימית של כלי הדם הוורידיים ב-endothel (בכלל הגוף) ישנם מסתמים חד-כיווניים (endothel valves) המונעים מן הדם לחזור אחורה. הוורידים הנמצאים ליד שרירי השלד בזמן מאמץ נלחצים ונמעכים עקב כיווצם של שרירי השלד, וכך הדם מובל כלפי מעלה אל הלב.

מנגנון הסרעפת ווריד נבוב תחתון: הסרעפת (diaphragm) שלנו הינה בעלת צורת כיפה. בזמן שאיפת אוויר (הכנסת אוויר) הסרעפת יורדת כלפי מטה וגורמת להיווצרות מעין בלון בכלי דם ורידי גדול מאוד הנקרא וריד נבוב תחתון (inferior vena cava). וריד זה מנקז את כלל הדם מהגפיים, מהאגן ומהבטן, ומוביל דם בכמות משמעותית לכיוון העלייה הימנית של הלב. וריד זה עובר דרך הסרעפת.

אם נחזור לאותו בלון המתואר לעיל, בזמן נשיפת אוויר (הוצאת אוויר) הסרעפת עולה וחוזרת למקומה הקודם ואותו בלון משתחרר, וכך עולה כמות הדם הנמצאת בבלון בלחץ שחרור תכולת הבלון, כלפי הלב. חשוב לציין כי כוח המשיכה יוצר למעשה התנגדות לעליית הדם לכיוון הלב, ולכן אותה יצירת בלון מסייעת מאוד לדם במקרה דנן להגיע ללב ביעילות.

צורת תאי הדם האדומים: לתאי הדם האדומים שלנו (erythrocytes), שהם הרוב המכריע בספירת הדם, יש צורה של מעין דסקית עגלגלה המאפשרת להם להתגלגל ביעילות ובמהירות בתוך כלי הדם (מכאן גם נובע הקשר בין מבנה לתפקיד – מורפולוגיה פונקציונלית).

הרכב הפלסמה של הדם: הפלסמה של הדם (blood plasma), נוזל הדם, שהיא למעשה המרכיב העיקרי בדם (יותר מ-50% והיתר תאים) מורכבת ברובה ממים (90%–92%) המים הללו מסייעים להעביר ממקום למקום על פני גופנו את מרכיבי הדם הרבים (תאי דם לבנים ואדומים, טסיות דם, חלבונים, שומנים, פחמימות, הורמונים שונים ועוד).

כפי שציינתי בפתיח, לדם יש גם גורמים אשר דווקא משפיעים על האטת קצב זרימתו:

גורם ההתנגדות (resistance) : הדם הזורם בתוך כלי הדם בלחץ מסוים צריך לעבור בתוך כלי דם שבו כבר מעצם הזרימה בכלי הדם על משטחיהם קיימת התנגדות, יתרה מזאת בכלי הדם ישנם פיצולים ומנחים בזוויות שונות הגורמים להתנגדות לזרימת הדם.

טסיות דם (platelets) המרכיב החשוב ביותר המסייע לתהליך קרישת הדם. לטסיות הדם אין צורה מוגדרת מאחר שהן מעין שברי תא של תא דם ענק המיוצר במח העצם (bone marrow)הנקרא megakaryocyte אשר מתפרק ומפזר את שבריו בתוך כלי הדם. שברי תאים אלו בשל צורתם הלא מוגדרת עלולים להפריע בזרימת הדם, בעיקר כאשר אנחנו נמצאים בתנוחה של ישיבה ממושכת (במטוס בזמן טיסה למשל) והם עלולים ליצור קרישי דם ובכך להפריע לזרימת הדם.

מרכיבי הדם בכללותם: בדם ישנם מרכיבים רבים בעלי משקל ואותם מערכת הדם צריכה להוביל לכלל הגוף, כלל המרכיבים הללו הם 45% מתכולת הדם ועקב משקלם, צורתם וכמותם הם עלולים להפריע לזרימת הדם.

כוח המשיכה של כדור הארץ: גורם אשר עלול להאט את החזרה הוורידית של הדם ללב, בעיקר בגיל מבוגר שבו המסתמים החד-כיווניים כבר עוברים תהליך של הזדקנות ומתפקדים פחות טוב ולעיתים לא מתפקדים כלל.

חשוב לציין כי מערכת העצבים מפעילה מנגנונים שונים הקשורים בפיקוח על זרימת דם.

אחד מהמנגנונים הללו הוא מנגנון הגורם להרחבת כלי דם (vasodilation) או להצרת כלי דם (vasoconstriction). מנגנון נוסף הינו המעבירים העצביים (neurotransmitters) אשר גורמים להאטה או להגברה במקביל של זרימת דם לאברים שונים במצבים שונים.

לסיכום, על מנת להיטיב עם זרימת הדם עלינו לנוע יותר ולעסוק בפעילות גופנית המחזקת את רקמות השלד והשרירים, פעילות המפעילה את הגוף בצורה יעילה ועוזרת מאוד בזרימת הדם. יש להימנע מישיבה ארוכה ומומלץ לבצע תוך כדי הישיבה תרגילים אשר יגבירו את זרימת הדם בגופנו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. טסו הרבה פעמים
  לא קמו 5 או 10 שעות
  לכאורה לא קרה להם כלום
  ואז חוטפים את המכה
  אני מכיר מקרה כזה

 2. תודה על הפוסט המענין . אפשר באמת גם להוסיף , שפעילות למידה או קוגנטיבית בכלל , ממריצה ומגבירה זרימת דם למוח ( מכללא גם המוח צורך יותר דם הרי ) .
  .

  כאן אפשר לקרוא על מחקר , כיצד שמיעת מוסיקה וכדומה …ממריצה ומגבירה זרימת הדם למוח , הנה :
  .

  https ://www.sciencedaily.com/releases/2014/05/140507211622.htm

  תודה

 3. הדם ברגליים אנשים מתביישים לספר על הבעיות או לחשוף למראה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות