כמה זמן יש לי

סוכרת ותוחלת חיים
סוכר בתפזורת
צילום: Fritzs commons.wikimedia.org

כאשר עולה האבחנה לסוכרת, אם מסוג 1 אם מסוג 2, החולה הסוכרתי מתחיל לחשוב על מה עכשיו, מהי תוחלת החיים. אחרי הכול מדובר בגזירה, וזהו טבע האדם: "כמה נשאר לי עוד…?". התשובה מורכבת ותלויה במרכיבים רבים: במהלך חייו של החולה, בהיסטוריה הרפואית של בני משפחתו הקרובים, בסוג הסוכרת ובהתקדמות המחלה, בזמן פריצתה וכמובן בסיבוכים המתלווים, בהמשך בטיפול ובמידת הצלחתו.

סוכרת מסוג 2 תוקפת כחצי מיליון אנשים בארצנו. הסטטיסטיקה בעולם מורה על הפחתה באיכות החיים ובאורך החיים. בסקרים שנערכו באנגליה נמצא כי בפריפריה, שם הרפואה איכותית פחות (בדומה למקום נוסף בעולם…), תוחלת החיים פוחתת בכעשר שנים. אשר לחולי סוכרת מסוג 1, עד לאחרונה הייתה תוחלת החיים שלהם פחותה בכ-15 שנה מהממוצע. אך בשנים האחרונות, עם התקדמות הרפואה והטכנולוגיה ובעזרת טיפול צמוד וניטור עקבי, חולי סוכרת מסוג 1 חיים הרבה יותר. בסקירה שנעשתה ב-2012 בפיטסבורג הושוותה תוחלת החיים של חולים שנולדו קודם ל-1965 לזו של חולים שנולדו לאחר 1965 – נמצא כי הראשונים חיים 69 שנה בממוצע, ואילו בקבוצה השנייה תוחלת החיים הייתה 77 שנה עבור גברים ו-81 שנה עבור נשים. לעניין זה אוסיף נתון מעודד: בארצנו הקטנטונת, כבר היום הממוצע גבוה יותר: 84 לגברים ו-87 לנשים.

תוחלת החיים עלולה להתקצר בשל ערכי סוכר גבוהים לאורך זמן, המגדילים את הסיכויים לסיבוכי הסוכרת: פגיעה ברשתית העין (Diabetic Retinopathy), שבסופה גורמת לעיוורון, פגיעה בכליות (Diabetic Nephropathy) ופגיעה במערכת העצבים (Diabetic Neuropathy). נוסף לכך, ערכי סוכר גבוהים מלווים לעתים קרובות בלחץ דם גבוה ובערכי שומנים גבוהים בדם, כולל כולסטרול. אלו מגדילים את הסיכויים לפגיעה בכלי הדם ובמחזור הדם ובהמשך לפגיעה באיברים חיוניים: לב, כליות, עיניים ומערכת העצבים. במקרים אחדים, סיבוכים כמו היפוגליקמיה (ערכי סוכר נמוכים) וערכי סוכר גבוהים המלווים בקטואצידוזיס (חמצת) עלולים להיות הרי אסון ולגרום למוות פתאומי.

כדי להאריך את תוחלת החיים יש לנטר היטב את ערכי סוכר ולוודא שלא יחרגו מהגבולות הנדרשים: בני גיל שמתחת ל-59 שנים צריכים לשמור על ערכי סוכר נמוכים מ-120 מ"ג/ד"ל ובני 60 ויותר – על ערכים נמוכים מ-140 מ"ג/ד"ל. יש ליהנות מאורח חיים בריא, כלכלה מאוזנת ופעילות גופנית כדי לשמור על מחזור דם תקין.

מה הסיבה לקיצור תוחלת החיים בסוכרתיים מסוג 1? בדרך כלל המחלה מתגלה בגיל צעיר יחסית, ולמעשה עד לפני שנים לא רבות כונתה Juvenile diabetes, ואילו סוכרת סוג 2 כונתה Adult type ונצפתה בגילי 50 ויותר. מכאן שהחולים בסוכרת מסוג 1 מודעים למחלה שנים רבות. נוסף לכך, צורת הטיפול שונה במהות. בשל חוסר מלא של הורמון האינסולין, חולי סוכרת מסוג 1 זקוקים להזרקות אינסולין קבועות, על כל האמור בכך.

לעומתם, חולים בסוכרת מסוג 2 יכולים לשפר את מצבם באמצעות פעילות מנע – אורח חיים בריא כפי שתיארתי לעיל, וגם יכולים לקבל מגוון טיפולים פומיים (דרך הפה), מזון ייעודי ותוספי מזון, שלאחרונה עוברים ביקורת קפדנית של הרשויות. במקומות מסוימים בעולם עולה המגמה להשתמש בתרופות שמן הטבע (Nutraceuticals), למשל התמצית הצמחית אסכרקס (AscaRx), המיוצרת בישראל תחת פטנט המאושר בישראל ובאירופה, ויעילה מאוד בהפחתת ערכי הסוכר והשומנים בדם ובהקלת חלק מסיבוכי המחלה.

האם סוכרת מסוג 2 מסוכנת פחות מסוכרת מסוג 1? קשה לשפוט. באופן כללי סוכרת מסוג 2 היא אטית, מזדחלת, ורבים מאוד אינם מודעים למחלתם ומגלים אותה רק לאחר שנים, כאשר הסיבוכים מתחילים לתת את אותותיהם – ואז המצב עלול להיות קריטי. בכל מקרה הבריאות תלויה בגורמים רבים, בעיקר השמירה העיקשת על אורח החיים, שלא אחת יש לה גם מרכיבים נפשיים. החדשות הטובות הן שתוחלת החיים של חולי סוכרת מסוג 1 שנולדו במאה ה-20 התארכה והגיעה לנורמה – 85 שנים, כל עוד הם מקיימים את שנאמר לעיל.

*

כותב המאמר הנו מייסד חברת אסכרית יצרנית אסכרקס

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. טומנים הראש בחול ומתעלמים ממה שצפוי ורובם גם לא מקפידיםעל מה שצריך בתזונה וביתר התחומים

  2. איכות חייהם תרד מאד
    והם בכל זאת ממשיכים לאכול

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך