סוכרת (10)

הסיבוכים הנגרמים כתוצאה מן הסוכרת
תמונה ורד יפה
ד"ר יפה ורד

במאמר הקודם בסדרה ציינתי את השינויים שעוברים חלבונים רבים ומגוונים כתוצאה מנוכחות רמה גבוהה של גלוקוז בדם. כמו כן ציינתי כי שינויים אלו, המשנים את מבנה החלבונים, פוגמים בפעילות הנורמלית של אותם חלבונים. עובדה זו היא המקור לסיבוכים הנלווים לסוכרת והיא הסיבה החשובה ביותר לשמירה על רמת סוכר נאותה. לסוכרת סיבוכים קצרי טווח וסיבוכים ארוכי טווח.

סיבוכים קצרי טווח – סיבוכים אלו מתרחשים כאשר רמת הסוכר יורדת או עולה יותר מדי וגורמת לתסמינים מיידיים. כדאי להשתדל ולהימנע מהם כדי שלא יובילו לסיבוכים ארוכי טווח.

בין הסיבוכים קצרי הטווח האפשריים נכללים:

רמת סוכר נמוכה מאוד בדם (היפוגליקמיה או הלם אינסולין): מצב זה עלול לקרות כאשר חולה סוכרת מדלג על ארוחה, אך בכל זאת נוטל את מנת האינסולין או את התרופה; במהלך פעילות גופנית, אם החולה לא אכל כמויות נוספות של פחמימות לפני הפעילות הגופנית. הסימפטומים של היפוגליקמיה כוללים עצבנות, טשטוש, הזעת יתר, חולשה ודפיקות לב מוגברות. ייתכן שלא יופיעו סימפטומים כלל. ניתן לטפל בהיפוגליקמיה מתונה על ידי שתיית חלב או אכילת קרקר. כאשר רמת הסוכר בדם נמוכה מאוד, אכילת ממתק או שתיית מיץ מתוק עשויה לעזור. אם אין הקלה בסימפטומים כעבור 15 דקות יש לפנות לעזרה רפואית, היות והיפוגליקמיה בלתי מטופלת מהווה סכנת חיים. אם החולה התעלף בגלל ירידת רמת הסוכר יש להפנותו מייד לטיפול רפואי.

רמת סוכר גבוהה מאוד (היפרגליקמיה): מצב זה עלול לקרות כאשר החולה לא נטל את התרופה, אכל יותר מדי או שרמת הפעילות הגופנית שלו הייתה נמוכה מדי. פעמים רבות אין להיפרגליקמיה כל סימפטומים. פעמים אחרות החולה ירגיש בצורך תכוף בהטלת שתן או בעייפות רבה.

קטואצידוזיס: זהו סיבוך מסוכן המופיע כאשר אין כלל אינסולין בדם, ולכן הגוף אינו יכול לנצל גלוקוז לייצור אנרגיה. סיבוך זה מופיע לעתים קרובות יותר אצל חולים בסוכרת מטיפוס I. במקרה כזה הגוף מתחיל לנצל שומנים לצורכי אספקת אנרגיה, ותוצרי פירוק של חומצות שומן מתחילים להצטבר בדם וסוכר מתחיל להיות מופרש בשתן. קטואצידוזיס יכולה לגרום להתייבשות. אם החולה אינו מקבל נוזלים ואינסולין הוא עלול להגיע לתרדמת ואפילו למוות. תופעה זו עלולה להתרחש כאשר החולה הסוכרתי לוקה בזיהום מעיים כלשהו. החולה, שאוכל פחות ומקיא, סבור כי במצב כזה הוא זקוק לפחות אינסולין ואז רמת הסוכר בדם עולה מאוד ומתרחש כל התהליך שתואר לעיל.

סיבוכים ארוכי טווח – סיבוכים אלו מתפתחים בהדרגה. הסיכון גדל עם משך המחלה ועוד יותר עם משך הזמן שבה רמת הסוכר אינה מבוקרת. סיבוכי הסוכרת עלולים לגרום לנכויות שונות ואף לסכן חיים.

בין הסיבוכים ארוכי הטווח האפשריים נכללים:

מחלות של כלי הדם: סוכרת מעלה באופן ניכר את הסיכוי לבעיות בכלי דם לרבות מחלות הקשורות לעורקי הלב, התקפי לב, היצרות של עורקים, שבץ. לאדם הלוקה בסוכרת סיכוי גדול יותר לקבל התקף לב או שבץ.

נזק עצבי (נוירופתיה): עודף סוכר עלול לפגוע בקירות כלי הדם הקטנים (נימים) המזינים את העצבים, במיוחד ברגליים. מצב זה גורם להרגשת נימול, שריפה, לחוסר תחושה או לכאב. תחושות אלו מתחילות בדרך כלל בקצות אצבעות הרגליים או הידיים ומתפשטות כלפי מעלה. חוסר טיפול עלול לגרום לאיבוד תחושה מלא באיבר שנפגע. נזק לעצבים הקשורים למערכת העיכול, עלול לגרום לבחילה, הקאות, שלשולים, או עצירות. אצל גברים הוא עלול לגרום לבעיות זִקפה.

נזק כלייתי (נפרופתיה): הכליות מכילות מיליוני קבוצות של נימים (גלומרולות) המסננים את הדם ומסלקים את הפסולת לשתן. סוכרת עלולה לפגוע במערכת סינון עדינה זו. נזק רציני עלול להביא לכשל כלייתי שיוביל לצורך בדיאליזה או בהשתלת כליה.

נזק לעיניים (רטינופתיה): סוכרת עלולה להזיק לכלי הדם של הרשתית (רטינה). נזק כזה עלול לגרום לעיוורון. סוכרת מהווה גורם סיכון גם בבעיות ראייה חמורות נוספות כגון גלאוקומה וקטרקט.

נזק לכף הרגל: נזק בעצבי כף הרגל או זרימת דם לקויה לכפות הרגליים עלולה לגרום לסיבוכים בכפות הרגליים כל חתך או יבלת בלתי מטופלים, עלולים להתפתח לזיהומים חמורים העלולים לגרום לצורך בכריתת אצבע, כף רגל, או כל הרגל.

סיבוכים אפשריים נוספים: סוכרת הופכת את החולה לרגיש יותר לזיהומים חיידקיים ופטרייתיים בעור. סטטיסטית, ירידה בשמיעה נפוצה יותר בקרב חולי סוכרת.

חשוב מאוד להזכיר את הסיכונים של סוכרת בהיריון לאם ולילוד:

הסיכון לרעלת היריון גבוה יותר בקרב נשים הסובלות מסוכרת בעת ההיריון.

הילוד עלול להיות בעל משקל גבוה מאוד שיצריך ניתוח קיסרי.

הילוד עלול לעיתים לסבול אחרי הלידה מהיפוגליקמיה (רמת סוכר נמוכה מדי בדם) בגלל שייצור האינסולין אצלו מוגבר כתוצאה מרמת הסוכר הגבוהה של האם.

לילוד כזה סיכוי גדול יותר לפתח בבגרותו סוכרת מטיפוס II.

מה אפשר, אם כן, לעשות במקרה של סוכרת היריון? התשובה פשוטה: יש לפנות לרופא ולקבל טיפול תרופתי מתאים להורדת הסוכר בדם; לפנות לדיאטנית ולקבל תוכנית תזונה מתאימה; להקפיד מאוד על הנחיות הרופא והדיאטנית; להרבות בפעילות גופנית.

סוכרת היא מחלה כרונית שאינה ניתנת לריפוי, אך ניתנת לשליטה הקפדה על כל הכללים, תאפשר לחולה סוכרת לחיות חיים טובים וארוכים ולהימנע מכל הסיבוכים המפחידים שתיארתי לעיל.

במאמר הבא אכתוב על הקשר בין צריכת קינמון לסוכרת.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

14 תגובות

  1. אכן סוכרת אצל אשה בהריון יכולה לגרום בעיות אצל הילוד גם בבגרותו.

  1. סדרת המאמרים על הסוכרת שכתבתי, דנה בביוכימיה שמאחורי המחלה. היות ואיני רופאה בוודאי שאיני יכולה לתת יעוץ רפואי. עליך לפנות לרופא סוכרת

 1. אני חושבת שבבסיס של המחלה הארורההזאת יש הרבה פסיכולוגיה

  1. איני מבינה בפסיכולוגיה וכמובן איני יודעת מה השפעתה על רמות סוכר ואינסולין. לעניות דעתי אסור לסמוך על כך שבסיס המחלה פסיכולוגי ויש לנקוט בכל האמצעים הרפואיים המומלצים.

 2. אמרו לא שחייב להרזות. עשה ניתוח כיבה ורזה מאד כעת אומרים לו שהוא הולך לאבד הרגל השניה בגלל הסכרת
  זה הגיוני?

  1. איני רופאה ואף איני מכירה את המקרה המדובר. כדאי להדגיש כי הרזיה משפרת את המצב לפני שהחלו הסבורים הרציניים. כמו כן למרבה הצער אחוז קטן של הסוכרתיים הם בעלי משקל תקין. השמנת יתר היא גורם סכון אחד לסוכרת וסבוכיה, אך יש גורמי סכון נוספים

  1. העובדה שנבהלת חיובית מאד. את יכולה להמנע מן הסבוכים אם תשמעי להוראות הדיאטנית. תזונה נכונה ופעילות גופנית בהחלט יכולות לעזור לך להשאר גבולית ולא להיות סוכרתית.
   בהצלחה!!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך