סורפקטנט – הדטרגנט של הטבע

החומר ששומר על נאדיות הריאה ועל האלסטיות שלהן
תמונה של דודי
ד"ר דודי עזרא

הפעם מאמר נוסף מן הסוג שנועד להסביר, גם למי שאינם מקצועני רפואה, תופעות ויכולות חשובות בגוף האדם.

בריאת האדם יש חומר הנקרא סורפקטנט, המצפה את נאדיות הריאה. הסופרקטנט מורכב בעיקר מפוספוליפיד שיש לו תכונות של דטרגנט (סבון), מאחר שהוא מבטא את חוק הקוהזיה.

לפי חוק הקוהזיה, מולקולות שכנות של גז ושל נוזל יהיו קשורות בקשר רופף יותר מאשר מולקולות נוזל שכנות. אם ננסה להבין את החוק לעומת התהליך שמשמר הסורפקטנט בריאה, נבצע ניסוי פשוט: אם ניקח סבון נוזלי ונשים אותו בכוס וננסה לנשוף לתוכו עם קשית, בקושי נצליח, שהרי כאן מולקולות הנוזל של הסבון הנוזלי קשות להפרדה בשל כוח הקוהזיה. לעומת זאת, אם ניקח כוס מיץ מוגז כלשהו וננסה לנשוף לתוכו עם קשית, מיד יעלו הרבה בועות קצף ומולקולות הגז ייפרדו ממולקולות הנוזל בקלות – גם כאן בשל חוק הקוהזיה.

באופן דומה הסורפקטנט המצפה את ריאות האדם שומר על נפח נאדיות הריאה ובעיקר על מתח הפנים שלהן, ולמעשה מונע מצב של תמט (התמוטטות והידבקות) של נאדיות הריאה. בשל תכונותיו כחומר פוספוליפידי, בעיקר שומני, הוא מוסיף אלסטיות לנאדיות הריאה בזמן שהן מתמלאות אוויר (בשאיפת האוויר), ומאפשר להן לחזור ברתע אלסטי בזמן הוצאת האוויר מהריאות (בנשיפת אוויר).

הסורפקטנט מתחיל להיות מופרש בעובר בכמות משמעותית בשבוע ה-34 להיריון, לכן אצל פגים עלול להיות מחסור בסורפקטנט, שיכול לגרום למותם בחנק עקב התמוטטות נאדיות הראיה וההידבקות שלהן לעצמן. הצוות הרפואי מזליף לקנה הנשימה של פגים סורפקטנט המופק מבעלי חיים, על מנת שכמות הסורפקטנט תהיה מספקת ושהפג הילוד יוכל לנשום ביתר קלות.

לסיכום, לסורפקטנט יש תכונות אלסטיות המשמרות את מתח הפנים של הנאדית. הוא מונע התמוטטות של הריאות וכמו כן עוזר מאוד בתהליך הוצאת האוויר באמצעות הרתע האלסטי שהוא יוצר – הנאדית נמתחת בשאיפת אוויר וחוזרת למקומה כקפיץ בנשיפת אוויר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. תודה על מידע מעניין וחשוב.
  האם הידע על ה – סורפקטנט מנוצל בתרופות אנטי-אסטמטיות?
  אם יינתן בשאיפה ביחד עם תרופה מכייחת, האם השילוב הזה עשוי לסייע לסובלים מבעיות או דלקות במערכת הריאות?

  1. ליצחק שלום רב,
   ראשית תודה.
   שנית לגבי שתי שאלותיך הרי :
   1. שאינני יודע (ולא אחטא לאמת) האם הסורפקטנט מנוצל לתרופות אנטי היסטמיניות.
   2. לדעתי, אם יינתן בשאיפה ביחד עם תרופה מכייחת ו/או בכל תרופה העשויה לעזור בכיוח. שילוב זה אולי עשוי לעזור להוציא כייח אך צריך לוודא שאיננו מזיק במובנים אחרים.
   בברכה
   ד״ר דודי עזרא

   1. הסורפקטנט מיוצר באורח סינתטי ומחירו גבוה ביותר, כך שלא סביר שיוכנס לשימוש בתרופות סטנדרטיות.

    1. ד"ר עזרא
     שלום ותודה מראש.
     האם יכול להיות שפג שנולד בשבוע 27 יש לו BPD והוא מונשם כבר חודש וחצי יכול להיות שפשוט חסר לו את הספקטנט?
     הרפאים ניסו לתת את זה לפני שבועיים אבל בגלל שזה ניתן ביחד עם התחלת סטרואידים אני לא בטוח מה עשה לו קצת שיפור שנפסק אחרי יומיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה