המסננת של הדם

הכליה לעומת מכונת הדיאליזה
שרטוט של כליה
כליה תמונה:Melisa-15 commons.wikimedia.org

לכליית האדם שלושה תפקידים מרכזיים כלליים: סינון הדם, החזרת מרכיבים מסוימים לדם והפרשת חומרים מסוימים לשתן, שברובו המכריע – 95%–99% – עשוי מים. לכליה תפקידים נוספים אשר חשובים לצורך איזון לחץ הדם, מאזן האלקטרוליטים – יסודות הטעונים במטענים חשמליים ויסודות שחשובים מאוד לתפקוד הכללי מרמת התא ועד לגוף כולו, מאזן הנוזלים בגוף ועוד. לאדם שתי כליות אך די לו בכליה אחת שמתפקדת היטב.

לפי נתונים מ-2015, במדינת ישראל יש כ-6,400 איש הסובלים מאי ספיקת כליות המחייבת טיפול בדיאליזה. יש לזכור ולהבין כי ללא טיפול בדיאליזה חולים אלה היו מוצאים את מותם. יש שני סוגי דיאליזה עיקריים: מכונת דיאליזה (המו-דיאליזה), שבה מטופלים כ-6,000 איש במרכזים רפואיים שונים בישראל, ודיאליזה פריטוניאלית (צפקית), המשמשת כ-400 איש בישראל המטפלים בעצמם בבית (נכון ל-2015). בעשורים האחרונים, עם העלייה העצומה במספר חולי הסוכרת – שאחד מסיבוכיה הוא אי ספיקת כליות – עלה מאוד מספרם של החולים באי ספיקת כליות, ואותם חולים נאלצים לעבור טיפול בדיאליזה.

מכונת דיאליזה מסוג המו-דיאליזה היא כליה מלאכותית מחוץ לגוף החולה, המורכבת ממערכת צינורות שיש לחבר פיזית לכלי הדם שלו. דמו של החולה עובר דרך הכליה המלאכותית, שבתוכה יש ממברנה חדירה למחצה אשר בצדה האחד זורם דמו של החולה ובצדה השני יש נוזל דיאליזה. בטיפול מורחקים מהדם חומרי פסולת – כימיקלים, מינרלים ועודפי נוזלים. אלה עוברים בדיפוזיה לנוזל הדיאליזה, והדם הנקי מוחזר לגוף החולה. סילוק הנוזלים נעשה באמצעות העלאת הלחץ ההידרוסטטי של הדם, וכך המים שבדם עוברים דרך הממברנה בדיפוזיית לחץ. זוהי דיאליזה יעילה מאוד ואפשר לעשות הפסקות בין הטיפולים ולהסתפק בשלושה עד ארבעה טיפולים בשבוע. עם זאת, זהו תהליך תובעני עבור החולה בשל כמויות הנוזלים הגדולות המוצאות מן הגוף.

בשיטת דיאליזה פריטוניאלית הדם מתנקה בתוך גוף החולה. משתמשים בקרום חלל הבטן של החולה (הפריטוניאום) כמחיצה חדירה למחצה, ודרכה מוחלפים נוזלים וחומרים מומסים. כדי ליצור גישה לציוד הדיאליזה מבצעים ניתוח ומכניסים צינורית פלסטית (קטטר) לתוך בטנו של החולה. בזמן הטיפול ממלאים את חלל הבטן בנוזל מיוחד המשמש לדיאליזה מסוג זה. כלי הדם שבקרום חלל הבטן מזרימים דם המכיל את חומרי הפסולת, ואלה נספגים בנוזל הדיאליזה בדיפוזיה.

כמובן ישנם הבדלים בין שתי שיטות הדיאליזה, ולכל אחת מהן יתרונות וחסרונות משלה, אך בהן נעסוק אולי במאמר אחר. במאמר זה ברצוני לסקור את היכולות של מכונת הדיאליזה לעומת הכליה הבריאה. על שאלה זו אשיב בעזרת טבלה המסכמת את התפקידים השונים של הכליה ומשווה את ביצועיה לאלה של מכונת הדיאליזה.

 

תפקיד כליה דיאליזה
סילוק נוזלים מסלקת נוזלים מסלקת נוזלים עד לגבול מסוים
סילוק חומרי פסולת מסלקת חומרי פסולת מסלקת חומרי פסולת עד לגבול מסוים
ויסות אלקטרוליטים מווסתת את מאזן האלקטרוליטים מווסתת את מאזן האלקטרוליטים
ויסות מאזן חומצה-בסיס (pH) שומרת על איזון חומציות-בסיסיות שומרת על איזון חומציות-בסיסיות
שמירה על לחץ דם שמירת לחץ דם באמצעות הפרשת נוזלים ונתרן שמירת לחץ דם באמצעות הפרשת נוזלים ונתרן
ייצור אריתרופויטין (הורמון המגרה ייצור תאי דם) מייצרת אריתרופויטין לא מייצרת אריתרופויטין, אך אולי מפרישה כמה פקטורים שגורמים לעיכובו
ויסות מאזן סידן ופוספט מווסתת את מאזן הסידן והפוספט יכולה לווסת במידה מסוימת אך לא ביעילות זהה לזו של הכליה הבריאה
ויסות הורמונלי יש לה תפקיד חשוב באיזון הורמונלי השפעה קטנה אם בכלל על ויסות הורמונלי

 

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

  1. לא ידעתי כלום בנושא אפילו מה תפקיד הכליה ואני בעלת תואר אקדמי. כעת אני יודעת מעט. בדיוק מה שצריך לדעת כל אזרח.

  2. מבלי לטחון יתר על המידה יש כאן הסבר מספק לאדם שאיננו רופא

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות