לאכול בחוכמה ולעכל בחוכמה

השפעת המוח על הפרשת האינסולין מהלבלב
תמונה של ד"ר פוגל
ד"ר דב פוגל

בשבועות האחרונים פרסמה קבוצת חוקרים ספרדית שלמוח תפקיד חשוב בהפרשת האינסולין. למעשה הלבלב נתון לפיקוח של תאים במוח המווסתים את רמות האנרגיה הנחוצות לגוף. המדענים התמקדו ברשת תאים ייחודיים במוח המצויים בהיפותלמוס ומפקחים על הפרשת האינסולין המתרחשת בתאי בטא שבאיי לנגרהנס בלבלב.

החוקרים מצאו כי המדובר בתאי מוח המכונים "פרופריומלנוקורטין" (POMC), והם מנחים את תאי הלבלב בהתאם לאיכות המזון לשחרר את כמות האינסולין הנדרשת. בניסוי גרמו החוקרים לסילוקו של החלבון מיטופוסין-1, הנמצא באברוני המיטוכונדריה – האברונים האחראיים לפעולות הנשימה בתא – מתאי ה-POMC של עכברים. החיות נבדקו לאחר הרעבה ולאחר האכלה. נמצא כי בחסרונם של החלבונים הלבלב מפריש הרבה פחות אינסולין. חוסר בחלבון מיטופוסין-1 הוביל להצטברות רדיקלים חופשיים ולנזק חמצוני בתאי ה-POMC, ופגיעה מתמשכת בהם גרמה להפחתה ביעילותם עד לחיסולם. עם הוספת חומרים נוגדי חמצון חלה התאוששות והתאים חזרו להשפיע כנדרש על המטבוליזם.

המסקנה מכך היא שלא זו בלבד שתאים אלו אחראים למנגנון תיאבון-שובע, דבר שידוע זה מכבר, אלא שהם גם תאי בקרה שאחראים על רמות האינסולין המופרשות. אמנם אנו רחוקים מלהבין מהי דרך הפעולה המדויקת אך לפי התוצאות, המוח לא רק חושב כי אם גם מתכנת את התגובה לאכילה.

בחולי סוכרת מסוג II, שהמערך המטבולי שלהם משובש – בשל פעילות מוטורית נמוכה, השמנת יתר ואכילה מופרזת, לעתים אף אכילה של חומרי מזון שאינם ראויים – גם מערכות משוכללות במוח משתבשות, בעיקר כשמדובר בתהליך מתמשך.

אך נראה כי נוכל לעזור לעצמנו אם נלמד את המזונות המותרים לנו, ננצל את הידע המחקרי על הפעילות בגופנו ונספק לו את צרכיו בהתאם. למשל נקפיד על פעילות גופנית ועל צריכה של אוכל ראוי מבחינת אבות המזון, מינרלים, ויטמינים ותוספי מזון שמסייעים בהגברת יכולות הרקמות השונות, בעיקר בעתות של מאמצים מוגברים או בקרב אנשים שמפאת גילם התאים שלהם סופגים פחות ופעילותם יעילה פחות.

אסכרקס, תוסף מזון שפותח בשנים האחרונות, מיועד לייעל את הפעילות המטבולית, אם באמצעות הקטנת כמות הסוכרים הנספגת במעי אם בהקטנת קצב הספיגה, הגברת הפעילות המטבולית של התאים במניעת חמצון היתר של התאים (בעזרת נוגדי חמצון) והגברת צריכת הגלוקוז ויעילות הבעירה התוך-תאית. באחת העבודות אף צוין כי מרכיב התות שבאסכרקס מצליח להפחית את צריכת החמצן בתאי המוח ובכך מעלה את האפשרות להישרדות ממושכת יותר של התא במצבי עקה, למשל בעת אירוע מוחי ובעת ירידה בריכוז החמצן בדם, כמו בחולים מבוגרים הלוקים במחלות לב-ריאה או במקרי אפילפסיה.

*

כותב המאמר הנו מייסד חברת אסכרית יצרנית אסכרקס

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

2 תגובות

  1. אבל כל פעם מספרים לנו שתזונה נכונה זה משהו אחר. פעם מרגרינה היתה בריאה. לפני זמן קצר פתאום קפה נהיה בריא. ויש עוד מאות דוגמאות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן