האדומים והלבנים

המבנה והתפקוד של סיבי שרירי השלד שלנו
תמונה של דודי
ד"ר דודי עזרא

מערכת השרירים בגוף האדם כוללת שלושה סוגים של שריר: שריר לב (Myocardiac) שנמצא בלב ומרכיב את רוב מסתו, שריר זה מופעל באופן לא רצוני (ללא שליטה שלנו); שרירים חלקים (Smooth muscles) – שרירים שנמצאים מסביב לאיברים פנימיים בגוף, בעור וגם בכלי הדם העורקיים והוורידיים, ובאמצעותם כלי הדם מתכווצים ונרפים – מתרחבים, והם מופעלים באופן לא רצוני; ושרירי שלד (Skeletal muscles) הנקשרים בעזרת גידים לרקמת השלד ובעזרתם אנו מייצרים אנרגיית תנועה וחום והם מופעלים באופן רצוני. הסוגים נבדלים זה מזה בצורת הסיבים המרכיבים אותם, בעיצובם, בצורת התכווצותם ובתפקידם.

שרירי השלד מונים יותר מ-600 שרירים. למראית עין ובאופן מטעה, נדמה שהשרירים בנויים מאותם סיבים. למעשה, אנו יכולים למצוא שלושה סוגים שונים של סיבי שריר, שלכל אחד יש תפקיד ומבנה מולקולרי שונים, וחלקם אף נמצאים במקומות ספציפיים בגוף האדם.

שלושת סוגי הסיבים של שריר השלד: סיבים אדומים איטיים (Slow oxidative fibers) – אלו הם סיבים שצבעם אדום והם מתכווצים לאט, מכילים מיוגלובין ומיטוכונדריה בכמות גדולה, לא מתעייפים מהר בשל יכולתם לייצר כל הזמן יותר ATP אנרגיה, שרירים אלו נמצאים בחלק האחורי של גוף האדם ותפקידם להתנגד תמידית לכוח המשיכה של כדור הארץ.

סיבים אדומים מהירים (Fast oxidative fibers) – גם סיבים אלו צבעם אדום, הם מנצלים את האנרגיה ATP במהירות גבוהה יותר ולכן פעילותם מהירה יותר משל הסיבים האיטיים, הם מכילים מיוגלובין ומיטוכונדריה בכמות גדולה. סיבים אלו משמשים בעיקר ספורטאים אתלטיים המשלבים מאמצים אירוביים ואנאירוביים כמו בריצות בינוניות (למרחקים של 400–800 מטר).

סיבים לבנים מהירים (Fast glycolytic fibers) – צבעם לבן, הם מכילים מעט מיוגלובין ומיטוכונדריות וכמות גדולה של גליקוגן, הם יכולים לייצר ATP במאמץ אנאירובי, סיבים אלו ישמשו אצנים שרצים למרחקים קצרים (ספרינטרים), ולמעשה, בכל ענף ספורט שנדרש בו כוח מתפרץ, יש שימוש בסיבי שריר אלו.

בהתכווצות של שלושת סוגי הסיבים של שריר השלד מעורבים חלבוני השריר, ובתהליך ההתכווצות הם גורמים לכיווץ השריר ולשחרור אנרגיית תנועה – קינטית – ואנרגיית חום. מהירות הכיווץ של שלושת סוגי סיבי השריר שונה, וכך גם העייפות שלאחר כיווצם.

סוג סיב השריר מהירות כללית של כיווץ משך ההתכווצות עד להפקת כוח בשריר העייפות לאחר ההתכווצות (Fatigue)
סיבים אדומים איטיים איטית 100 מילישנייה (msec.) איטית
סיבים אדומים מהירים מהירה 50 מילישנייה (msec.) מהירה
סיבים לבנים מהירה מאוד 25 מילישנייה(msec.) מהירה

 

לסיכום, בבחינה מעמיקה של סיבי שרירי השלד, ניתן לראות כי קיימים שלושה סוגי סיבים שונים. שרירי השלד מורכבים משילוב בין סוגי הסיבים, כל סוג משמש אותנו לפעילויות ספורטיביות אחרות, עקב תכונות שונות ומבנה מוליקולרי שונה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

7 תגובות

  1. למדתי ביסודי ובתיכון ובאוניברסיטה
    מאמרים כאלה משלימים השכלה

  2. לא היי.י מאמין
    הפתעתי את החברים
    והם לא מדעו מאיפה הבאתי את זה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות