מחיר ההתייעלות

הנהלת הדסה פוגעת במשרד הבריאות ובחולים
תמונה של בוקסר
ד"ר ישראל בוקסר

הסאגה המתמשכת של הילדים וההורים במחלקה ההמטולוגית אונקולוגית בבית החולים הדסה נמצאת בכותרות כבר חודשים. מחד גיסא אנו נחשפים לסבל הרב והבלתי יתואר שנגרם לילדים החולים ולבני משפחותיהם, ומאידך גיסא נחשף הציבור למחדל ניהולי, מקצועי וערכי של הנהלת בית החולים הדסה ומשרד הבריאות.

משחקי אגו שולטים בכיפה, וטובת הילדים החולים ובני משפחותיהם נדחקת לפינה. הפעילות של הדסה שגובתה, לפחות עד לאחרונה, בשתיקה של משרד הבריאות, מתאפיינת כבריונית, אגרסיבית, דורסנית ומניפולטיבית, ומקדשת את יעד ההתייעלות "כמטרה שמקדשת את כל האמצעים", ללא התחשבות במחיר המחריד שגובה התייעלות זו.

משחקי האגו של מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין וחוסר הנחישות הניהולית והערכית של השר ליצמן ובכירי משרדו, עושים חוכא ואטלולא משורה של חוקים, תקנות ומוסכמות, שאבקש לפרטם להלן:

בניירות עמדה שפרסם משרד הבריאות בשנים האחרונות נדון, בין היתר, נושא האיכות במערכת הבריאות, והוא מחולק לשלושה קריטריונים:

 1. איכות קלינית (מידת ההצלחה של טיפול),
 2. איכות השירות (היחס לחולה, נגישות, זמינות, חוויית הטיפול),
 3. איכות ארגונית (שימוש הולם במשאבים, מניעת כפילות וכדו').

לפי תפיסה זו, אופטימיזציה של שלושת הממדים הללו חייבת לכלול איזון בין שלושת מרכיביה, כאשר פונקציית המטרה של האיזונים הללו היא טובת האזרח, בריאותו וזכותו לדעת.

ההתנהגות של הנהלת הדסה מעמידה את תחום האיכות הארגונית (שימוש הולם במשאבים) מעל לשני הקריטריונים האחרים, ופוגעת אנושות בפונקציית המטרה – טובת האזרח, בריאותו וזכותו לדעת. מדובר בפגיעה בכללי השירות המגיעים לחולה שהנהיג משרד הבריאות.

נוסף על כך, הנהלת הדסה פוגעת ברגל גסה באחד מחוקי היסוד שלנו – "חוק כבוד האדם וחירותו". סעיף 4 לחוק קובע: "הגנה על החיים, הגוף והכבוד". כל אדם זכאי להגנה על חייו, על גופו ועל כבודו. להנהלת הדסה חשובה יותר מערכת החוקים שהיא מכתיבה, ובעצם מעשיה היא מפרה חוק ופוגעת בצורה אנושה בחיים, בגוף ובכבוד של מטופלי המחלקה ההמטולוגית אונקולוגית.

הנהלת הדסה פוגעת גם ב"חוק בריאות ממלכתית", סעיף 3 – "שירותי הבריאות יינתנו תוך שמירה על כבוד האדם". כבוד החולים ובני משפחותיהם, כמו גם כבוד הרופאים המתפטרים אינם קריטריון דומיננטי אצל פרופ' רוטשטיין.

גם "חוק זכויות החולה", סעיף 5 קובע כי "מטופל זכאי לקבל טיפול רפואי נאות, הן מבחינת הרמה המקצועית והאיכות הרפואית, והן מבחינת יחסי האנוש".

יוצא מכל אלו שההנהלה הכוחנית של הדסה ושר הבריאות – בגיבוי הרופס שהוא נותן לפרופ' רוטשטיין – מפרים חוקים ותקנות בראש חוצות, ועל הדרך מפגינים אטימות, גסות רוח והיעדר חמלה.

הדברים הגיעו לידי כך שגם פניות מאוחרות של ראש הממשלה אינן נענות. הניכור, חוסר התקשורת ומשחקי האגו האגרסיביים של פרופ' רוטשטיין הביאו את הדברים לפתחו של בית המשפט העליון שנאלץ לקיים הליך דחוף לפתרון, שכן חייהם של החולים מונחים על הכף.

ההתייעלות אכן חשובה וחיונית, אך היא איננה חזות הכול, בוודאי לא במערכת רגישה כמו בית חולים ועל אחת כמה וכמה במחלקה אונקולוגית של ילדים. בהתאם, כשייפתר המשבר, תידרשנה מסקנות אישיות הכרחיות כדי לחדד את זכויות החולים, ואת סמכותו של משרד הבריאות.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. הנהלת הדסה בראשות פרופ' רוטשטיין מגלה, באופן תמוה, יחס מוזר למחלקה ההמטולוגית לילדים. כל הנושא והטיפול בו מעוררים תימהון.

 2. כבוד האדם וחירותו? נראה במקרה של הדסה שאין חוק כזה..ועוד כלפי ילדים חולים שזו בכלל שערוריה.

 3. שר הבריאות ליצמן הפך את הטיפול בהדסה ובמקורבו פרופ' רוטשטיין לבדיחה.חבל שזה בא על חשבון החולים.

 4. הכותב מנה את כל סוגי הבעיות ושכח בעיה אחת- אתיקה ומוסר רפואי. אסור לעבור על כללי המוסר מול ילדים חולי סרטן!

  1. מיכל שלום,
   את צודקת כמובן.
   הבעיה: אתיקה ומוסר אינם "להיטים" בתרבות הישראלית, ובלשון המעטה. ומה שמצער הוא שהדברים חדרו גם לפינות הרגישות ביותר במערכת הבריאות. שכחו את שבועת הרופאים והרבה יותר מכך.

   1. קצת הגזמת ד"ר בוקסר.פרי רקוב אחד לא הופך מטע שלם (של אתיקה ומוסר) למקולקל. רוב ציבור הרופאים ישר ועובד בכל כוחו במערכת בריאות צפופה ומעיקה.מאמרך עקרונית צודק אבל אסור לעשות הכללות.שבת שלום.

    1. אמיתי שלום, הכללות הן מעשה פסול בתכלית. מאידך, מה שקורה בהדסה שובר נורמות בסיסיות. התרבות הפוליטית הירודה שלנו מחלחלת לכל פינה. שבת שלום

 5. חוק זכויות החולה איבד במקרה של הדסה את מעמדו והפך לחוק זלזול בחולה..

  1. מה הקשר לחזירות? למה לקלל? מה הקשר לרפואה פרטית? מדובר ברפואה כושלת בגלל ניהול ירוד של משרד הבריאות ופרום׳ רוטשטיין. תגיבי לענין כשחיי ילדים חולי סרטן הח הנושא!

 6. חלק הארי מהפרשה האומללה היא ניהול משבר גרוע מצד פרופ' רוטשטיין ומשרד הבריאות. מוזר להיכן נעלם דירקטוריון הדסה ? אין להם מילה בנושא?

  1. באמת היכן הדירקטוריון של הדסה בסיפור? היו"ר ארז מלצר נרדם?

 7. תתמקדו בילדים החולים ובחוסר היחס כלפיהם מצד הדסה ומנהל בי״ח רוטשטיין. בודה וחרפה של יחס משפיל.

 8. זה יכול לקרות לכל אחד או לצאצאיו!
  וזה יכול להיות גם בקשר למחלות אחרות!
  וזה קורה כל יום הרבה פעמים!
  רק המיוחסים מקבלים טיפול רפואי ראוי!!!
  אסור לשתוק!!!!!!

 9. פתאום נראה לי שאין צד אחד אפילו בפרשה שהוא צגיק ורק הילדים מסכנים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אורית

שינון ולא יותר

הערכת הלמידה בישיבות על פי הטקסונומיה של בלום

תמונה של יגאל

חרקירי מודרני

הדרגים הפוליטי והביטחוני חייבים לקחת אחריות אמיתית

דילוג לתוכן