מערכת הבריאות הציבורית בטיפול נמרץ

איזו מערכת בריאות ישראל באמת רוצה
תמונה של שי ענבר
ד"ר שי ענבר

אדוני שר הבריאות הרב יעקב ליצמן, מערכת הבריאות הציבורית חולה במחלה כרונית כבר שנים. אולי צריך להתייעץ עם הרב פיהרר על דרך הטיפול הראויה? היעדר טיפול משמעו ויתור על מערכת בריאות ציבורית. האם זה מה שרוצה שר הבריאות? האם זה מה שרוצה הממשלה?

משבר המחלקה האונקולוגית ילדים בבית החולים הדסה בירושלים, מעלה את סוגיית תפקוד מערכת הבריאות הציבורית לדיון ציבורי. הורי הילדים המטופלים במחלקה טוענים כי תיירות המרפא ואינטרסים כלכליים פוגעים בטיפול בילדיהם ובחולים נוספים. אינני חושב שזה העניין במקרה הזה, אך זו סיבה מספיק טובה לדון בחוליי המערכת ובצורך בטיפול דחוף, יסודי ומקיף.

בראש ובראשונה צריך להתקיים דיון ערכי עקרוני איזו מערכת בריאות רוצה ישראל – ציבורית או פרטית. זהו הדיון החשוב ביותר ועל פי החלטה בעניין ניתן יהיה להמשיך ולהתמקד בהבראת החולה. בשלב זה אין החלטה ולכן המערכת מדממת לאורך זמן. הזמן לאפשרות טיפול מוגבל – הדם הולך ואוזל בעורקים ובוורידים של המערכת על כל מרכיביה.

למחלתה של מערכת הבריאות הציבורית סימפטומים רבים:

מחסור במיטות אשפוז – מצבת המיטות בישראל לא עודכנה שנים. לכן אנחנו חווים כבר שנים את תופעת "הזקנה במסדרון", את הטיפול החסר והלא מכבד.

מחסור ברופאים – כמו מצבת המיטות החסרה כך גם מצבת הרופאים בארץ חסרה. על כן הרופאים עובדים שעות עבודה בלתי סבירות ובשל כך ישנה פגיעה באיכות הטיפול ויש עומס כבד על הרופאים.

מחסור באחיות – עומס כבד על המערכת הסיעודית פוגם בטיפול בחולים ואף גורם לחוסר רצון לבחור במקצוע הסיעוד, וכך מידלדל מאגר העובדים הפוטנציאלי והמחסור בהם מועצם.

הקצאת זמן טיפול בלתי סבירה – בגלל מחסור בכוח אדם ובשל מצוקה כלכלית, המטופלים זוכים לזמן טיפול בלתי סביר בעליל. ההקצאה של זמן רופא-מטופל היא בין 5 ל-10 דקות. ברוב המקרים אין זה מספיק לטיפול הולם, וכך במקרים רבים ניתן טיפול לא ראוי, ונוצר תסכול הן של המטופלים והן של הרופאים.

שכר בעייתי בכל התפקידים במערכת הציבורית – שכר נמוך, יחסית, לרופאים אשר יכולים להרוויח הרבה יותר בשוק הפרטי ועל חשבון זמן והשקעה של המערכת הציבורית. שכר נמוך לחלק מהאחיות אשר בשנים האחרונות מדירות רגליהן מהמקצוע. שכר בעייתי גם לשאר בעלי התפקידים במערכת.

מחסור בציוד רפואי נחוץ – בחלק מבתי החולים (בעיקר בפריפריה) אין את הציוד הדרוש, או שהציוד מצוי בחסר. מצב זה גורם לטיפול לקוי או להעברה של המטופלים מהפריפריה למרכז. המחסור בציוד רפואי פוגם, כמובן, באיכות הטיפול וביעילותו ושוב גורם לתסכול, הן של המטופלים והן של הצוות הרפואי.

פערים גדולים באיכות הטיפול הרפואי ובזמינותו בין מרכז לפריפריה – פערים בבריאות הציבור ובתוחלת החיים בין המרכז לפריפריה. הדברים נובעים מזמינות בעייתית כאמור ומאיכות נחותה לעומת המרכז.

בעיית הרפואה הפרטית – גניבת מוחות ופגיעה במערכת הציבורית. ניצול של רופאים שהוכשרו וזכו למוניטין במערכת בציבורית, ללא תמורה למערכת הציבורית.

בעיית כפל ביטוחים – לרוב אזרחי ישראל יש ביטוח מושלם באמצעות קופות החולים. לחלקם יש גם ביטוח בריאות נוסף בחברת ביטוח ולמיעוט יש אפילו שניים. זהו בזבוז כספי אזרחים ובזבוז כספי ציבור. במקום שהכסף ילך למערכת הבריאות הוא עובר לחברות הביטוח. חברות הביטוח מרוויחות פעמיים על כפל הביטוחים. פעם באמצעות הפוליסה המשולמת ופעם שנייה כשהן גורמות למטופלים להפעיל את המושלם ולא את הביטוח. למעשה תשלום פרמיה מלאה וסיכון נמוך מאוד של חברות הביטוח.

רפואה פרטית לא נחוצה – לרפואה הפרטית בישראל אין זכות קיום ללא הרפואה הציבורית! כל הרופאים המנתחים ברפואה הפרטית הם עובדי הרפואה הציבורית. שם הם הוכשרו ושם רכשו את מעמדם אשר הוביל לרצון של בתי החולים הפרטיים לשכור את שירותיהם, ולפני כן את רצון המטופלים להיות מטופלים על ידם. מכאן שניתן במסגרת הרפואה הציבורית, בסידורים המתאימים, לתת מענה לדרישות ה"לקוחות". למעשה הרפואה הפרטית חותרת תחת הרפואה הציבורית ללא המאמץ וללא לקיחת כל סיכון. יש כאן כפל מערכות מיותר ובזבוז כסף משווע!

ניצול לא נכון של משאבי כוח אדם ושל משאבים פיזיים – חדרי ניתוח, מעבדות וציוד רפואי יקר אינם מנוצלים לאורך כל היום. כך ישנם אמצעי ייצור יקרים מבוזבזים ובמקום זאת ה"לקוחות" משלמים כפול לביצוע הפרוצדורות במכונים ובבתי חולים פרטיים ועל ידי אותם בעלי מקצוע. אבסורד!

בעיית תיירות המרפא – בבתי חולים גדולים (בעיקר במרכז), על מנת להגדיל הכנסות ולאפשר לרופאים הבכירים להרוויח יותר, קיימת תיירות מרפא. מטופלים מגיעים ממדינות שבהן איכות הרפואה נמוכה מאשר בישראל על מנת לקבל טיפול טוב יותר או כזה שלא קיים בארצם. בחלק מהמקרים הטיפול הזה בא על חשבון טיפול טוב או מהיר יותר במטופלים ישראלים.

והתוצאה:

תורים ארוכים בחדרי המיון – עומס כבד על צוות חדרי המיון אשר מוביל בהכרח לטיפול חסר בחולים, ואין פלא שהחולים חשים כעס ותסכול. חלק מהחולים אפילו מוותרים ונוטשים את חדרי המיון טרם קבלת טיפול.

תורים ארוכים בהמתנה לבדיקות מעבדה – עומס על המעבדות גורם לעיכובים ולתורים ארוכים. בשל כך רבים עושים בדיקות במכונים פרטיים – בזבוז משאבים.

תורים ארוכים לרפואה מקצועית – המתנה של חודשים לקבלת תור לרופא מקצועי. כדי לקצר את הזמן מפעילים מטופלים את הביטוחים – שוב בזבוז כסף ומשאבים שלא לצורך.

תסכול – כתוצאה מכל הכשלים הללו מצטבר תסכול רב של המטופלים, אשר מתרגם לחוסר אמון ברפואה הציבורית ומעבר לרפואה הפרטית.

נוסף על כך, בגלל התסכול המתמשך וגובר של הציבור ממערכת הבריאות, בעיקר בקרב אלו שאין להם יכולת לצרוך רפואה פרטית, הולכים ומתרבים גילויי אלימות פיזית ומילולית כלפי צוותים רפואיים.

הממשלה צריכה להחליט האם היא מעוניינת לשמור על מערכת בריאות ציבורית או להעביר את המערכת לידיים פרטיות, על כל ההשלכות הכרוכות בכך.

עד כה, למרות המחדלים הרבים, הצליחה המערכת הישראלית, על פי "השורה התחתונה", לתת מענה סביר לאזרחי ישראל. אולם נראה כי המערכת קרובה לקריסה.

מה כן צריך להיות? תמיכה משמעותית במערכת הבריאות הציבורית וצמצום של המערכת הפרטית או ריכוז תיירות המרפא במערכת הפרטית.

מאין יבוא הכסף? שני מקורות: העלאה של אחוז במס בריאות תוך ביטול הביטוח המשלים, שממילא רוב האוכלוסייה משלמת עליו, וצמצום משמעותי בביטוחי הבריאות הפרטיים שרובם אינם נחוצים.

יש להגדיל מיד את מספר המיטות בבתי החולים ואת מצבת כוח האדם הרפואי, צריך לעדכן את השכר של הצוותים הרפואיים כך שלא יצטרכו לחפש מקורות הכנסה נוספים, ויוכלו להקדיש את כל זמנם למערכת הציבורית. צריך להפעיל את בתי החולים לאורך שעות ארוכות יותר תוך תגמול הצוותים וצמצום התורים והצורך ברפואה פרטית.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

 1. אתה לא מבין את הקטסטרופה
  אבל בסוף הרי כולם מגיעם לזה לצערנו

  1. העניין הוא שזה ידי הממשלה שהביאה אותנו הלום. צריך בזה להלחם. מערכת הבריאות הציבורית טובה ויעילה הרבה יותר מזו הפרטית. הדוגמה הבעיתית ביותר למערכת בריאות פרטית היא זו האמריקאית היקרה להחריד אשר משאירה המונים ללא כיסוי. ברוב המקרים גם איכות הטיפול לא משהו.

 2. גם יש לו ביטוח מורחב בקופת חולים בתוספת של הרבה כסף
  גם יש לו ביטוח בריאות בחברת ביטוח בנון תועפות
  גם משלם תוספת גדולה כל חודש על התרופות
  וכאשר צריך ניתוח, או מכשיר רפואי או אישפוז מקבל אחרי הרבה זמן ובמסדרון

  1. בדברים אלו צריך להלחם. זו מלחמה פוליטית משום שנתניהו רוצה להוביל אותנו לרפואה פרטית בעיתית שהיא יקרה יותר ויעילה פחות.

  1. לכן צריך להעביר את כל המשאבים המבוזבזים על בריאות פרטית למערכת הציבורית. זה יקצר את התהליך וישפר את השרות. כרגע אנחנו משלמים כפול ומקבלים חצי!

 3. שר בריאות שידוע כי נבחר לקדם אינטרסים של מגזר מאד מסוים שאחזקתו יקרה

  1. אני לא חושב שזו הבעיה העיקרית. תפיסת העולם של נתניהו ואולי של ליצמן היא הפרטה של כל מה שזז. בזה צריך להלחם חברתית ופוליטית.

 4. המערכת הרפואית קרסה מזמן. רק שלא הודיעו לרופאים ולבתי החולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נח

על סף תהום

בקרוב נדע אם אנחנו כבר נמצאים בדיקטטורה

תמונה של אביה

מהפכה או רפורמה?

בליץ החקיקה של לוין ורוטמן יפגע בדמוקרטיה הישראלית