הדיסקים שעוזרים לכם לזוז

כמה עובדות על הדיסקים הבין-חולייתיים באדם
BruceBlaus commons.wikimedia.org

לכלל בעלי החוליות – יונקים, עופות, דו-חיים ודגים – יש עמוד שדרה אשר בין החוליות שלו נמצא סחוס. הסחוס שבדיסקים הבין-חולייתיים, הנקרא fibrous cartilage, הנו מבנה דינמי מוצלח ביותר בקרב כל בעלי החוליות. סחוס זה הוא העמיד ביותר מבין סוגי הסחוסים בגוף ועומד בלחצים וזעזועים של משקל ותנועות במישורים שונים בעמוד השדרה.

בעמוד השדרה של האדם יש 23 דיסקים בין-חולייתיים. מיקומם של הדיסקים הוא החל מחוליית הצוואר השנייה בחלקה התחתון ועד לחוליית המותן האחרונה, המתחברת לעצם העצה. סך הכול 6 דיסקים באזור הצוואר, 12 דיסקים באזור החזה ו-5 דיסקים באזור המותן. הדיסקים מהווים 25%–30% מסך אורכו של עמוד השדרה באדם.

הדיסק תפוס בין שני לוחות התוחמים וסוגרים אותו בחלק העליון ובחלק התחתון. הוא מורכב משני מבנים עיקריים: האחד הוא גלעין (Nucleus pulposus), המוקף במבנה השני – הסיבים הפיברוטיים החזקים (Anulus fibrosus).

הסיבים שמסביב לגלעין מונחים בשכבות דקות שהמרכיב העיקרי שלהם הוא חומר חלבוני הנקרא קולגן. בדיסקים הבין-חולייתיים קיימים שני סוגי משנה של קולגן: הסוג הראשון נמצא מסביב לקצות הסחוס כמעין טבעת הדוקה ואילו הסוג השני נמצא מסביב לגלעין עצמו. הסוג הראשון של הקולגן עמיד בפני לחצי מתיחה הפועלים על עמוד השדרה והדיסקים ואילו הסוג השני משמש יחד עם הגלעין כסופג זעזועים שנובעים מהתמיכה של עמוד השדרה בגוף ומלחצי כוח המשיכה של כדור הארץ. את הגלעין מרכיבים גם מים וחומר הנקרא פרוטאוגליקן. הגלעין מורכב ממעין ג׳ל שבנוי מחומר חלבוני ג׳לטיני, שמרכיבו העיקרי הוא מים, ומסיבים רפויים הנמצאים מסביבו.

הדיסקים מאפשרים תנועתיות בכיוונים שונים של עמוד השדרה – קדימה, אחורה, לצדדים ותנועות סיבוביות – רוטציות. הם עומדים בלחצים אדירים, לדוגמה בזמן תרגיל כפיפת בטן מופעל כוח של 1,200 ניוטון (שווה ערך ל-122 ק״ג) על הדיסק שבין החוליה השלישית לחוליה הרביעית במותן.

הדיסקים הבין-חולייתיים נחשבים למבנה הגדול ביותר בגוף שאין לו הספקת דם והספקה לימפטית ישירה, מה שגורם להארכת זמן ההחלמה שלו לאחר פציעה.

הדיסקים נוצרים בעובר במהלך ההיריון, ובמהלך חיינו, כרקמות רבות, עוברים תהליך של הזדקנות ומתפתחות בהן מחלות סחוס שונות. תהליך ההזדקנות והפגיעות של הסחוס הוא תהליך פרוגרסיבי בלתי הפיך. ירידה בתפקוד של מנגנונים ביולוגיים ופיזיקליים מתבטאת בתפקוד מכני לקוי של הדיסקים, וכתוצאה מכך חוסר תפקוד חלקי ואף מלא וכאב.

תהליך ההזדקנות של הסחוס תלוי בגורמים רבים: גנטיקה של האדם, מהלך חייו – ההתפתחות האונטוגנזית שלו – גיל ביולוגי בעיקר, תזונה ופעילות או עבודה הגורמים לעומסים על הדיסקים הבין-חולייתיים. תהליך זה מאופיין בכאבים, בהגבלות בתנועה, בלחץ על כלי דם ועל עצבים ועוד.

חשוב לציין כי עד גיל 40 ל-25% מהאוכלוסייה יש שינויים מבניים בדיסק אחד או יותר ובגיל 60 ל-60% מהאוכלוסייה יש שינויים מבניים בדיסק אחד או יותר.

לסיכום: הדיסקים הבין-חולייתיים חשובים מאוד לתנועתיות עמוד השדרה, לעמידה בלחצים שונים הפועלים על עמוד השדרה ולגמישות עמוד השדרה, אך בשל חוסר הספקת דם והספקה לימפטית ובשל לחצים אחרים הם חשופים לפגיעות בלתי הפיכות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

4 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יורם

40, 32 ו-26

אחרי שנת הקורונה – תובנות לגבי המגזר הערבי באקדמיה