סוכרת (7)

על פרדריק בנטינג
צילום שחור לבן של בנטינג
פרדריק בנטינג צילום: Arthur S Goss he.wikipedia.org

במשפט האחרון במאמר הקודם, שהתייחס לסוכרת מטיפוס I, הבטחתי כי מאמר זה יוקדש לסר פרדריק בנטינג. אספר עליו מעט לפני שאבהיר את הקשר בינו לבין הסוכרת.

פרדריק בנטינג נולד למשפחת חקלאים בקנדה. הוא לא הצטיין כלל בלימודיו בבית הספר, אך הצליח להתקבל לאוניברסיטה לפקולטה למדעי הרוח. לאחר שנה נאלץ לעזוב בגלל הישגים ירודים. לאחר מאמצים התקבל לבית הספר לרפואה, ואותו סיים כתלמיד בינוני. לימודיו היו צריכים להסתיים ב-1917, אך בשל מלחמת העולם הראשונה והצורך הגדול ברופאים, המחזור כולו סיים בתהליך מואץ ב-1916. הוא גויס לצבא כרופא ולקראת סוף המלחמה נשלח לשדות הקרב בצרפת. למרות פציעתו בקרב המשיך לטפל בפצועים עד הגעת רופא מחליף, ועל כך קיבל אות גבורה. הוא הוכיח את מסירותו גם ב-1941, כאשר למרות כל הסיכונים טס לבריטניה כדי למסור לצבא את חליפת הטייסים המיוחדת שפיתח שנועדה להתגבר על השפעות התאוצה על הגוף. מטוסו הופל ופרדריק בנטינג נפל בגיל 51.

לא בגלל סיפורי גבורה אלו החלטתי להקדיש את המאמר לפרדריק בנטינג, אלא כמובן בגלל תרומתו למלחמה בסוכרת.

לאחר ששוחרר מן הצבא עם תום מלחמת העולם הראשונה הוא פתח מרפאה, אך בעצם רצה לעסוק במחקר רפואי והיה ברור לו נושא המחקר – מלחמה בסוכרת. בהיותו נער חווה את דעיכתה ומותה של חברתו ג'יין בת ה-14 מהמחלה. אירוע זה הניע אותו למצוא את הסיבה למחלה ואולי, אם הצלחה תאיר לו פנים, אף תרופה.

בנטינג הצליח לשכנע את פרופ' מקלאוד מאוניברסיטת טורונטו לאפשר לו לעבוד במעבדתו. פרופ' מקלאוד פינה לו מקום במעבדה אף שפקפק מאוד בתאוריה ובתכנית הנסויים שבנטינג פרש לפניו.

כבר בסוף המאה ה-19 ידעו כי ללבלב תפקיד חשוב בייצור מיצי עכול ובבקרה על רמת הסוכר בגוף. התאוריה של בנטינג הייתה כי ניתן להשתמש בחומר הנמצא בתמציות לבלב לבקרה על רמת הסוכר. בניסויים שערך עם צוותו הם הוציאו את הלבלב מכלבים אחדים, ואלו הראו מיד סימני סוכרת. ההוכחה הניצחת להימצאות חומר בלבלב היכול להוריד את רמת הסוכר בדם התקבלה כאשר צוות המחקר הזריק תמציות לבלב לכלבים החולים.

בשלבים מאוחרים יותר של המחקר התברר כי החומר הזה, שלו קראו החוקרים אינסולין, נמצא באזור מסוים בלבלב – איי לנגרהנס. חוקר שעבד עמם הצליח לבודד את החומר ולנקותו. לצורך כך הוא השתמש בלבלבים מפרות, בגלל גודלם.

בנטינג וצוותו הצליחו להראות את תפקיד האינסולין בוויסות רמות הסוכר בדם ואף הצליחו לרפא את כלבי הניסוי שחלו. עתה הגיע שלב הניסויים בבני אדם. מי יהיו שפני הניסוי? בנטינג ושותפו בסט, שלא היו חולי סוכרת, הזריקו לעצמם תמצית לבלב. הם סבלו מחולשה ומסחרחורת חולפת, אך לא ניזוקו. אגב, הם לא היו המדענים הראשונים ולא האחרונים שהחליטו להיות שפני ניסוי במחקר שערכו.

בינתיים המשיך עמיתם למחקר קוליפ את עבודתו בניקוי האינסולין. הוא גם ניסה למצוא את כמויות האינסולין הדרושות להבאת רמת הסוכר בדם לרמה תקינה. כמו כן למד לטפל במנת יתר של אינסולין באמצעות מתן גלוקוז.

ד"ר פרדריק בנטינג ופרופ' מקלאוד זכו בפרס נובל על גילוי האינסולין וגילוי הטיפול בחולי סוכרת, שעד אז הייתה מחלה חשוכת טיפול. הם התחלקו בכסף שקיבלו עם עמיתיהם בסט וקוליפ. הם גם הוציאו פטנט על ההמצאה, אך מסרו את כל הזכויות לאוניברסיטת טורונטו לצורך מימון מחקרים נוספים בנושא הסוכרת.

אף שאינסולין אינו חומר המרפא סוכרת, זה אחד מן הגילויים הגדולים ביותר ברפואה. כשהוא הופיע הוא נחשב לתרופת קסם – אנשים שאך ימי חיים ספורים נותרו להם, ניצלו ויכלו להמשיך בחיים כמעט נורמליים, כל עוד המשיכו ליטול את התכשיר.

במאמר הבא אתחיל לדון בסוכרת מטיפוס II ואנסה להסביר את ההבדל בינה לבין זו מטיפוס I.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

    1. מטרתו היתה טפול בסוכרת I. היום כשכל התרופות אינן עוזרות מזריקים אינסולין. על זה אכתוב במאמרים הבים

    1. אכן אדם לא רגיל. פרופ יונה סאלק (חסון נגד פוליו) אף הוא פעל לטובת האנושות. הוא לא הוציא פטנט על החסון כדי לאפשר נגישות לחסון לכל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של נח

על סף תהום

בקרוב נדע אם אנחנו כבר נמצאים בדיקטטורה

תמונה של אביה

מהפכה או רפורמה?

בליץ החקיקה של לוין ורוטמן יפגע בדמוקרטיה הישראלית