ספיגת שורשים אורתודונטית

אחת מתופעות הלוואי של טיפול אורתודונטי
תמונה של ד"ר נפתלי ברזניאק

אחת מתופעות הלוואי של טיפול אורתודונטי היא ספיגת שורשים. ולמה הכוונה? אם נתבונן בתצלום שלמטה ניווכח שמתאר השורשים לפני הטיפול שונה ממתאר השורשים לאחר הטיפול. קרי השורשים, בעקבות הטיפול, התקצרו.

קיצור שורשים אורתודונטי מכונה גם הצלקת הטיפולית. כפי שבניתוח שנעשה בבטן, למשל, נותרת צלקת ניתוחית, כך הטיפול האורתודונטי מותיר גם הוא צלקת טיפולית. וכפי שהצלקת הניתוחית חסרת משמעות ב-99% מהמקרים, כך גם הצלקת הטיפולית האורתודונטית.

מהו מקור הצלקת? כאשר מזיזים שיניים ממקום למקום מפעילים כוח. אותו כוח גורם לדלקת מקומית סביב השן. מדובר בדלקת ללא חיידקים או גורם זיהומי אחר, וזו התגובה הנורמאלית והרצויה במקרה זה. שם הדלקת הזו הוא אורתודונטיטיס (Orthodontitis). אין אפשרות להניע שיניים ממקום למקום ללא היווצרות אותה דלקת. ללא אורתודונטיטיס אין אורתודונטיה. ללא אורתודונטיטיס לא ניתן לשפר את מנח השיניים, לא רק מבחינה אסתטית, שזו הסיבה העיקרית להגעת מתרפאים למרפאה האורתודנטית, אלא גם מבחינה תפקודית.

במרבית המקרים מדובר בדלקת אינסטרומנטלית – דלקת המשמשת כעזר להנעת השיניים – ובתום הטיפול לא רואים ברנטגן שום עקבות לאותה דלקת. לעתים נדירות, אותה הדלקת הופכת לא רק לאינסטרומנטלית אלא גם להרסנית. ההרס נראה בצילומי הרנטגן כקיצור שורש השן, כפי שהדבר נראה בצילום שלמטה. מידת ההרס שלה במרבית המקרים הוא אפסי. היא אינה פוגעת לא בצבע השן, לא בחיות השן (אין דלקת מוך השן), לרוב היא גם לא פוגעת בתמיכה של השן, והיא נפסקת מיד עם הפעלת הכוחות.

בספרות יש מקרים שבהם חלק גדול מאוד מהשורש נספג, והשיניים נותרו בפה בתפקוד רגיל שנים רבות אחר כך. רופאי שיניים כלליים, שאינם מודעים למה שאמור לקרות לשיניים לאחר טיפול אורתודונטי, מציעים מחוסר ידיעה טיפולים שונים למתרפאים, החל מטיפולי שורש, דרך כתרים מסוגים שונים וכלה בעקירות ובהשתלות. אילו הרופאים הכלליים הללו היו יודעים יותר על תהליכים ביולוגיים, הם היו נמנעים מלהציע טיפולים אלה למטופלים, ולבטח לא היו "מאיימים" על אותם החולים שאם לא יבצעו את הטיפולים הללו, טיפולים יקרים מאוד שנעשים ללא צורך, השיניים שלהם ייפלו. הבורות של הרופאים הופכת בהכרח את אותם המטופלים לנכים דנטליים, ולשווא. חבל שכך הם פני הדברים.

לצערנו, עד היום לא נמצא שום פרמטר ביולוגי או טיפולי שיכול לנבא מי ייפגע מספיגת שורשים שתיראה לאחר הטיפול בצילום הרנטגן. לא גיל המטופל, לא מינו, לא כמות הכוח שהופעלה על השיניים שלו, לא האמצעי הטיפולי (אף שיש מי שמקדמים מכירות של מכשיר כזה או אחר, שנמצא שהוא מונע ספיגת שורשים אורתודונטית) ועוד.

יש הרבה מיתוסים ברפואת שיניים שהוכחו כלא נכונים, וספיגת שורשים אורתודונטית היא אחת מהן. אני מקווה שכל מי שיקרא את הדף הזה, יפיץ אותו בקרב חבריו, ידידיו ומשפחתו, וכל יוכלו הללו להימנע מטיפולים מיותרים.

צילום לפני ואחרי הטיפול

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

13 תגובות

 1. שיש רופאי שיניים כלליים וכאלה שמתמחים. חשוב היה לי ללמוד על ההבדת. תודה.

  1. תשובתך מבהירה לי שלפוסטים שכאלו יש מקום. תודה

  1. ניתן למצוא רשימת המומחים באתר של האגודה הישראלית לאורתודוטיה או באתר של ההסתדרות לרפואת שיניים או באתר משרד הבריאות לכל מומחה יש תעודה עם מספר מומחה (מרמ). לצערי רבים מנכסים לעצמם את התואר מבלי שעברו את המסלול הארוך 3.5 שנים ומעבר בחינות. רבים אומרים שעשו קורס של שנתיים ומסתבר שהקורס נמשך שנתיים אבל רק בסופי שבוע פעם בחודשיים. יש כל מיני טריקים. אבל רק תעודה אחת של משרד הבריאות שבה יש אישור היא הגושפנקא היחידה. סייעות ומזכירות יפארו את הרופא שאינו מומחה על מנת שהוא לא יעבור על החוק. הן אמרו הוא זכאי.

 2. ניתן למנוע או לשפר בטיפול מונע כדי שלא יהיה צורך בטיפולים הקשים2

  1. נשימת פה היא אחד הפרמטרים שהשפעתם על הצרות הלסת העליונה הוכחה. מעבר לנשימת אף בגיל צעיר בהדרכה נכונה יכול למנוע את הנזקים של נשימת פה. לגבי שיניים יש כל מיני טיפולים מונעים וצריך להגיע לאורתודונט שיכול לסייע.

  1. כל רופא יאמר שהוא יכול, אבל כפי שאישה בהריון הולכת לגינקולוג, ולא לכופא כללי, וכפי שהוצאת כיס מרה נעשיית על ידי כירורג בטן ולא כירורג כף יד, וניתוח קטרקט על ידי רופא עיניים, ולא פלסטיקאי, כל יישור שיניים צריך להיעשות על ידי אורתודונט – מומחה לאורתודונטיה (יש לו מספר רשיון מומחה) ולא רופא שיניים כללי, שעושה אורתודונטיה. נתת לי את הרעיון למאמר הבא. תודה לך

 3. דר' יש לי שאלה,
  כיום אני בת 31 , לפני למעלה מ10 שנים עברתי יישור שיניים שבסופו לא הותקן לי קיבוע והשיניים חזרו להיות עקומות. כמו כן במהלך אותו טיפול 2 שיניים ספגו ספיגת שורשים משמעותית וכיום אני פוחדת לעשות שוב גשר כי אז הבעיה תחריף ואשאר ללא שיניים.
  הבעיה שלי לא חמורה רק החותכות הצידיות העליונות קצת בולטות ובהן בעצם יש את הספיגה
  מה תמליץ לי לעשות?

 4. שלום רב,
  ממליץ לגשת למומחה ליישור שיניים על מנת שיבדוק ויראה במה מדובר. נדיר מאוד מאוד, אם בכלל, לאבד שיניים עקב יישור שיניים.

 5. היום הבן של עשה בדיקת שיניים
  הוא בתהליך יישור אצל אורטודנט
  רופאת השיניים ביקשה שילך דחוף לאורטודנט בגלל ספיגת שורשים
  הבן שלי סובל ממחלת עצמות fibros displasia
  האם יש קשר?

 6. למערי הרב, הספרות אינה דנה בנושא ספציפי זה. לי אישית אין ניסיון טיפולי במקרים עם פיברוז דיספלזיה ואורתודונטיה.
  לפיכך, גם נושא ספיגת השורשים תוך כדי טיפול אורתודונטי בחולי פיברוז דיספלזיה לא נבדק בצורה מדעית. מאחר והמחלה גורמת, בין היתר, לרקמת חיבור להחליף את העצם, אני חושב שכדאי להימנע מטיפול אורתודונטי. זוהי חשיבה בלבד והיא אינה מבוססת על שום דבר מדעי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך