ישר ולעניין

כמה מילים על אורתודונטיה
תמונה של ד"ר נפתלי ברזניאק

אורתודונטיה – בעברית: יישור שיניים – הוא תחום מומחיות ברפואת השיניים המאבחן בעיות של סגר לקוי, מסכל אותן ומטפל בהן. מדובר בליקויי סגר הקשורים למיקום השיניים, ליחסי הלסתות ולמבנה הפנים, חלקם גנטיים וחלקם תוצאה של הפרעות סביבתיות הקשורות להרגלים שונים, כגון נשימת פה, דחיפת לשון, מציצת אצבע, מציצת מוצץ ועוד. זוהי פרוצדורה רפואית שגם מספקת פתרונות מיטביים לאסתטיקה של מערכת השיניים. בדיקה אורתודונטית מומלצת לילדים החל מילדים מגיל 7 וכמובן למבוגרים בכל גיל המעוניינים בשיפור בריאות השיניים, תפקודן והמראה האסתטי שלהן ושל הפנים.

ההוצאה הלאומית לרפואת שיניים גבוהה משישה מיליארד ש"ח בשנה, וניתן להעריך שכ-10% מופנים לטובת יישור השיניים. מרבית הפעילות האורתודונטית מטרתה שיפור האסתטיקה, כנהוג בתרבות המערבית, שבה ההוצאה לטובת אסתטיקה גבוהה ביותר.

טיפול אורתודונטי רגיל, בגיל הבגרות, צפוי להימשך בין 18 ל-24 חודשים. משך הטיפול תלוי באופי הליקוי במערכת השיניים, בגדילה ובהתפתחות, בתגובת הרקמות ובשיתוף הפעולה של המטופל. לא פעם טיפול ליישור שיניים אורך פרק זמן קצר יותר ולעתים הוא ארוך יותר. מרבית הטיפולים מצליחים. במקרים נדירים אי אפשר להגיע לסגר הרצוי מבחינה תפקודית ואסתטית.

חשוב לדעת: לשיניים יש נטייה לחזור למקום שבו היו לפני הטיפול, או לשנות מיקום במרחב במהלך התבגרות והזדקנות. אין רגע שקט בגוף האדם. לפיכך, לאחר הסרת המכשירים המודבקים חייבים לשמר את התוצאה בעזרת קיבועים, פלטות ומעקב של הרופא לאורך שנים. לעתים גם השימור הטוב ביותר אינו עוזר.

אין כל בסיס מדעי לאמונה הרווחת שיש לטפל בילדים רק לאחר שכל שיני החלב התחלפו בשיניים קבועות. למעשה, רצוי להגיע לבדיקה ראשונית כבר בגיל 7. אבחון מוקדם ולעתים טיפול בגיל הצעיר יכול למנוע טיפול מורכב בעתיד. רק מומחה ליישור שיניים מוסמך לתת מענה לשאלות ההורים לגבי גדילה, התפתחות והרגלים הקשורים למערכות הלעיסה, כמו מציצת אצבע ודחיפת לשון בבליעה ובדיבור, והנשימה – נשימת אף לעומת נשימת פה.

הזמן הקלאסי לתחילת טיפול הוא לפני גיל ההתבגרות, מכיוון שאז הגדילה מואצת ואפשר לטפל הן בשיניים והן בלסתות, וכך לסיים את הטיפול בגמר תהליכי הגדילה, מה שבמרבית המקרים יכול להבטיח תוצאה יציבה יותר. נוסף לכך, נוח יותר לעבור טיפול בגיל שבו מרבית החברים מטופלים, לכן דחייה אינה מומלצת. השילוב של תנאים ביולוגיים וחברתיים בתחילת-אמצע גיל העשרה הוכיח עצמו במשך השנים, ומרבית המתרפאים מטופלים בתקופה זו.

בשנים האחרונות חל שיפור עצום בתחום האורתודונטיה למבוגרים. בעבר חששו מבוגרים לעבור יישור שיניים ממגוון סיבות, ובראשן הבושה להיראות בציבור עם סמכים על השיניים. היום, עם פיתוחם של מכשירים שקופים או בצבע השן, מכשירים המוצבים מאחורי השיניים ובפלטות שקופות, מספר גדל והולך של מבוגרים פונה לממש חלום, ליישר את השיניים וליהנות מחיוך יפה ומושלם ומתפקוד נאות.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. הדרך הטובה ביותר היא לשמוע את מה שהאורתודונט/ית שלך אומרים. לכל בעיה יש צורה אחרת לשימור התוצאה. אולם אליה וקוץ בה. לעיתים, גם בעזרת כל המכשירים, השיניים נעות, מצטופפות, מסתובבות ומשגעות את המערכת כולה.

    1. באחוזים? הדבר לא יכול להימדד. כמובן שמדובר בשילוב סביבתי וגנטי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך