קמצנות אינה מדיניות כלכלית

עשו לעצמכם טובה, השתדלו לא להתאשפז בחורף
תמונה של אליהו בורוכוב
ד"ר אליהו בורוכוב

קראתי כתבה מאת שרי מקובר-בליקוב, במוסף 7 ימים של ידיעות אחרונות, על המצב במחלקה הפנימית בבית החולים אסף הרופא. הכתבת הצטרפה למתמחה בשם ד"ר רותי ממלוק-שרף למשמרת ולתורנות של 26 שעות. היא מדווחת על הצפיפות (תפוסת המחלקה היא 130% מהתקן), על מצוקת הצוות, על מחסור בכוח אדם ועל החולים השוכבים במסדרון. המצב מייאש. החולים שבמסדרון בתנאים קשים: אין שום פרטיות. בני משפחה של חולים אחרים עוברים במסדרון בדיוק כשרופא מבצע בדיקה אינטימית לחולה. ברור שהצפיפות והתנאים אינם מאפשרים למנוע זיהומים. האחיות והרופאים משתדלים, אבל אינם יכולים להיענות לכול החולים בזמן, ונאלצים לטפל קודם במה שנראה דחוף יותר (בין המאושפזים יש כאלה שהם בסכנת חיים).

הכתבת משתדלת לתאר את המצב. מובן שכאשר רואים את זה בעיניים זה עוד יותר גרוע. בקלות, אם לא אזהר, אני עלול לשכב במסדרון באחד מבתי החולים. אני מכיר את המסדרונות האלה, שהיתי לצד אימא שלי ז"ל כששכבה במסדרון בבית החולים איכילוב. זה היה לפני די הרבה שנים והמצב לא השתנה. כולנו יכולים להגיע למסדרונות האלה. יש לי עצה בשבילכם: אם אתם יכולים, השתדלו לא להתאשפז בחורף.

מה אומרים כל המשפטנים ושופטי בית המשפט העליון על היישום בבתי החולים של חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו ועל הסכנה הממשית לחיי אדם?

בעניין אחד אתם יכולים להיות רגועים. אל תדאגו, ראש הממשלה ושריו הנכבדים לא יתאשפזו במסדרון. אם וכאשר הם יתאשפזו, הם יקבלו טיפול V.I.P. .

אבל זה יכול להיות אחרת. צריך לבנות עוד בתי חולים, וצריך עוד רופאים ואחיות. זה עולה כסף. אתם חושבים שאין למדינה כסף? לפני כמה שבועות נודע שיש עודף בתקציב המדינה של 7.5 מיליארד ש"ח. אתם יכולים לתאר לעצמכם מה היה אפשר לעשות בבתי החולים עם 7.5 מיליארד ש"ח?

נתונים על המחסור במיטות, באחיות ובתקציבים בבתי החולים הבאתי במאמרי שפורסם כאן בספטמבר 2016.

אז למה לא בונים עוד בתי חולים? למה לא מוסיפים רופאים ואחיות? מפני שבאוצר חושבים שקמצנות היא מדיניות כלכלית ראויה. ובכן לא, קמצנות אינה מדיניות כלכלית!

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

5 תגובות

 1. ועוד שהוא חולה מאד, יודע כמה זה לא אנושי. וחבל שבמעצמת ההיטק שלנו זה ככה.

 2. באופן כללי אתה בוודאי צודק. הבעיה היא לא קמצנות אלה סדרי עדיפות- תנו לעמונה ולשטחים לפני בניית בתי חולים חדשים. זו מדיניות גרועה בכל היבט.

 3. יש הרבה תקציב למערכת הבריאות ת דקו במקרוסקופ איך היא מתחלקת ….
  יש כסף למדינה אבל תראו איך הוא מתחלק ….

 4. קטן עלינם. וביבי ממילא לא יודע מה נותנים לשרה או לבתי החולים.

 5. באף אחד מחודשי השנה אין תנאים סבירים בבתי החולים בארץ
  יש גרוע ויש גרוע יותר
  אלה האופציות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך