תוניסיה תחילה

המדינה הערבית המרתקת ביותר בשנים האחרונות היא ללא ספק תוניסיה
צילום: BEN KHALIFA WISSAM he.wikipedia.org

בהביטנו על המזרח התיכון תתמקד תשומת הלב שלנו, מטבע הדברים, באותן מדינות שלתהליכים ולמגמות שבהן יש השפעה ישירה על ישראל. עם זאת, כדאי לנו לעתים להרחיק מבט ולהשקיף על מדינות רחוקות יותר, כדי שנוכל להבין תהליכי עומק בעולם הערבי שעשויים להשפיע על עיצוב האזור כולו.

המדינה הערבית המרתקת ביותר בשנים האחרונות היא ללא ספק תוניסיה. דווקא במדינה שולית זו החל "האביב הערבי" בינואר 2011, תהליך היסטורי שסחף אחריו את האזור כולו. הפלתו של השליט הכול יכול זיין אל-עבידין בן-עלי היוותה תקדים ומודל לסילוקו של נשיא מצרים חוסני מובארכ רק שלושה שבועות לאחר מכן, ולשאיפה לסלק שליטים ערביים אוטוקרטים נוספים. נדמה היה שתהליכי דמוקרטיזציה חדרו סוף סוף גם את החומה המבוצרת של המזרח התיכון הערבי.

אך ההמשך היה מאכזב, ובמידה רבה ייצג שוב מגמות כלל-אזוריות: אסלאמיזציה של החיים הפוליטיים החליפה את התקווה לדמוקרטיזציה. האסלאמיסטים, שהיו במשך עשרות שנים בשולי הפוליטיקה בתוניסיה, תפסו יותר ויותר את מרכז הבמה (ובראשם גאנושי מנהיג מפלגת אל-נהדה), וסממנים אסלאמיסטיים בולטים חדרו לחיי החברה, בעיקר בכל הקשור למעמד האישה. גם טרור פוליטי, תופעה חריגה במדינה זו, לא נפקד: שני מנהיגים בולטים של האופוזיציה החילונית נרצחו בתוך שנה. כך הפכה תוניסיה לחלק בלתי נפרד ממה שכונה "החורף האסלאמי", שאופיין בהתחזקות האסלאמיסטים ובכאוס הולך וגובר עד למלחמת אזרחים, במדינות כמו מצרים, סוריה, עיראק, לוב ותימן.

על רקע זה שוב מתרחשת בימים אלה בתוניסיה פריצת דרך ייחודית, שאין לה עדיין אח ורע בשום מדינה ערבית אחרת: האסלאמיסטים שבשלטון והאופוזיציה החילונית-ליברלית הצליחו לאחר שנתיים סוערות לנסח חוקה עם תכנים חסרי תקדים בעולם הערבי. ובשבוע החולף אישרה האספה הלאומית המכוננת את החוקה ברוב מכריע של 200 מתוך 216 הנוכחים.

זוהי ללא ספק "חוקה של קונצנזוס", שהעיקרון השולט בה הוא פלורליזם פוליטי. מפלגת אל-נהדה ויתרה על הדרישה להכריז על תוניסיה כמדינה אסלאמית ולקבוע את עליונות השריעה (הדין הדתי האסלאמי). במקום זאת קבעה החוקה את עקרון המדינה האזרחית המבוססת על הפרדת רשויות ועל הכרה בחופש דת, בזכויות נשים, בשוויון, ובזכויות אזרח אחרות. זוהי חוקה שכבר זכתה לתשבחות בתור "החוקה הליברלית והמכילה ביותר בעולם הערבי". בשלב זה מכהן מועמד של פשרה, הטכנוקרט מהדי ג'ומעה, כראש ממשלת מעבר שתפקידה למשול במדינה ולהכין את הבחירות לפרלמנט בהמשך השנה.

העובדה המרתקת ביותר בהתפתחות הזאת – שהיא בוצעה כולה על ידי מפלגות וקבוצות תוניסאיות ללא שום מעורבות של גורמים חיצוניים מערביים ואחרים. אין פלא שהיא מעוררת מיד כמה שאלות מהותיות: מדוע זה קרה דווקא בתוניסיה? מה מייחד מדינה ערבית זאת? מה הסיכויים שהמודל התוניסאי יאומץ במקומות אחרים בעולם הערבי?

ברור שקיומה של אוכלוסייה די הומוגנית (בניגוד מוחלט לסוריה, לעיראק וללבנון) הוא גורם מסייע. אך מומחים לתוניסיה מצביעים על סיבה חשובה עוד יותר: קיומם במשך שנים של מוסדות וארגונים במדינה שיצרו תשתית של חברה אזרחית, כמו פדרציה של לשכות מסחר, ליגת זכויות האדם, האיגוד הכללי של הפועלים ולשכת עורכי הדין. לגופים אלה הייתה השפעה על-מפלגתית ממתנת על המחנות הפוליטיים היריבים. ייתכן שגופים אלה הוליכו את האחרונים למסקנה שהמשך ב"משחק שסכומו אפס" ידרדר את המדינה למלחמת אזרחים, ולכן עליהם לשנות את כללי המשחק ל- win-win, משחק שבו אין או מנצחים או מפסידים.

האם קיים סיכוי שהמודל התוניסאי יאומץ על ידי מדינות אחרות בעולם הערבי? מבט על המתרחש בסוריה, במצרים, בעיראק ובלוב בראשית 2014 מפריך כל ניסיון לאנלוגיה. אבל אולי השתיל התוניסאי הרך יחל להניע תהליכים ארוכי טווח שינבטו ביום מן הימים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

 1. מאמר מעניין והוא משתלב יפה עם יתר המאמרים שלך
  ביחד יש כאן פסיפס שמתחיל לצייר תמונה כוללת
  אנחנו גרים במזרח התיכון ויודעים עליו פחות מאשר על אירופה או ארצות הברית

 2. בלי לפגוע בפרופ' המלומד, קביעתו הכאילו ברורה מאליה, שתוניסיה היא מדינה ערבית דורשים הסבר והנמקה.

  1. מדינה החברה ב"ליגה הערבית" ושהשפה הרשמית בה היא ערבית מוגדרת כ"ערבית". לכן התהליך שהחל בה לפני שלוש שנים נקרא "האביב הערבי".

 3. רוב הישראלים מתעלמים בכלל מהמזרח התיכון למרות שמדובר בשכנים קרובים שמשפיעים מאד על חיינו
  המזרח התיכון לא כל כך מעניין משום מה ולכולם חשוב מה קורה באירופה, או סין או בכדורגל
  חבל מאד ………..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של ניצה

חיזבאללה בע"מ

על הקשרים הפיננסיים של חיזבאללה

דילוג לתוכן