מסרים כפולים, שלום ותימרות עשן

איראן תוקעת אצבע בעין למערב
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

בימים אלו החל הסבב השמיני בשיחות הקדחתניות בין נציגי המשטר האיראני הלבושים בחליפות ומשמיעים דברי נימוס ותרבות לעמיתיהם מן המעצמות. בד בבד נשמעים קולות מצד המעצמות המזהים סחבת מצד האיראנים, הגוררים רגליהם ומסרבים להתגמש ולהתקדם בשיחות הגרעין. דרישות המעצמות הן הפסקת העשרת האורניום, פיקוח ובקרה תמידי מצד סבב"א, התקנת מצלמות בכל האתרים וגישה חופשית לכלל אתרי הגרעין האיראניים, 27 במספר.

במסיבת עיתונאים משותפת של שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן ועמיתתו שרת החוץ הגרמנית אנאלנה ברבוק טענה האחרונה כי "אין סיבה, למדינה המשמיעה השכם והערב כי אינה שואפת להשיג נשק גרעיני, להעשיר אורניום לרמה של 60 אחוזים."

לצערי הרב, איראן ממשיכה לתעתע במערב. לצד השיחות המתנהלות התבשרנו כי הנשיא אברהים ראיסי, "הקצב מטהראן", נסע לרוסיה והתקבל בכבוד הראוי למנהיג אצל הנשיא פוטין. בתום הביקור והשיחות בין הנשיאים הודיעו השניים כי הם ינהלו תרגיל צבאי משותף. פחות מ-72 שעות לפני הביקור, ב-17 בינואר, תקפו החות'ים את האמירויות וגרמו לדלקה ופיצוץ של שלוש מכליות דלק באזור מצפח איקאד 3, קרוב למאגרי אדנוכ. זאת נוסף לדלקה קטנה באזור המתקנים החדשים בנמל התעופה של אבו דאבי, מתקפה שבה נהרגו אזרח פקיסטני ושני אזרחי הודו אשר עבדו שם. ולהזכירכם, כל זאת שלושה שבועות לאחר שמורדים תימנים החרימו את הספינה "רואבי", שנשאה את דגל האמירויות בדרום הים האדום מול העיר התימנית אל-חדידה. עבד אל-ברי עטואן, בכיר פלסטיני ועורך היומון "ראי אל-יום", טוען כי טרם המתקפה התנהלו התייעצויות בין איראן, חזבאללה והחות'ים על היקף המתקפה והפגיעה באבו-דאבי.

המתקפה על אבו-דאבי השבוע דומה למתקפה על מתקני הנפט בסעודיה. גם אז העולם זעק על פשע וארצות הברית טענה כי היא תשמור על בת בריתה. חלפו להן שנתיים וכלום לא קרה. כל אימת שאיראן מזהה קשיים בשיחות, היא פונה לערוץ הכוח והטרור.

אף שבמערב הנושא האיראני מתנהל בעצלתיים, כעת הוגדר יעד: אם לא תהיה התקדמות בשיחות עד לחודש פברואר, ככל הנראה ארה"ב לא תשוב למסגרת הסכם הגרעין ותיאלץ לפנות למסלולים אחרים. את הדברים האלו אמר מזכיר המדינה האמריקני. נראה כי אט אט מנהיגי המערב מתחילים להתעורר, להבין ולהפנים כי איראן מתעתעת בהם.

נכון לכתיבת שורות אלו קיימת מתיחות בין רוסיה ואוקראינה בשאלה האם רוסיה תפלוש לשטח אוקראינה. מנגד אנו שומעים כי נשיא ארה"ב שוחח במהלך חודש דצמבר עם עמיתו הנשיא פוטין ודרש את הרחקת החיילים מהגבול. עוד נאמר כי ארה"ב ומדינות נאט"ו לא ישבו בחיבוק ידיים אל מול פלישה זו. עם זאת מהקולות הנשמעים בימים האחרונים מצד הבית הלבן מסתבר ש"ארה"ב לא תצא מגדרה אם תהיה כניסה מינורית". אין ספק כי מילים אלו נשמעות היטב ברוסיה, וייתכן ששם מפרשים זאת כהזמנה למתקפה.

לסיכום, המערב מתחיל להבין כי איראן מתנהלת במסרים כפולים – מצד אחד מנהלת שיחות עם המעצמות, ומנגד ממשיכה לממש את שאיפותיה הגרעיניות, תוך שהיא משתמשת בגרורותיה על מנת להעביר מסר ולהשריש פחד בקרב המדינות הסוניות האזוריות. לעניות דעתי, אנו עומדים בפני עוד מתקפות קטנות כגדולות, ולמעשה אלה כבר הפכו לחלק מהנוף. בינתיים אנו בוחרים להתעלם מהמציאות המשתנה באזורנו, למשל בעיראק, בסוריה, בתימן. כל השינויים מובילים למטרה אחת – לייצר הגמוניה שיעית אזורית, וזו צפויה לסכן את יציבות המזרח התיכון כולו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

18 תגובות

 1. מנהיגי העולם הרי לא ילדים ולא תמימים. איך הם נותנים למשחק להימשך

  1. מנהיגי העולם,אינם רואים טיפשים.
   מה שעמד לעיתים מולם, הוא אינטרס כלכלי. וכן, השלכות של מלחמה.

 2. מאמר מרתק של מנתח מצב אינטיליגנטי
  מסר כפול היה מאז ומעולם דרך חיים לאירנים

 3. ניתוח מדויק של המצב, מקווה שקריאת ההשכמה להתפקחות, תגיע בזמן ולא מאוחר מידי.

 4. למר סטיב בלחסן הנכבד,
  מאמר חשוב ביותר. למעשה המזרח התיכון נמצא כבר במלחמה. האיראנים שלחו, כמו שכתבת, לובשי חליפות, אנשי עסקים שמטרתם להבטיח לאירופים עסקות יצוא לאיראן, כאשר ייחתם הסכם חדש ואיראן תזכה בהזרמת כספים אדירה. אנו חייבים לדעת שלמשטר האמריקאי הנוכחי לא כל כך יפריע אם איראן תתגרען (כל "אוהבי" טראמפ מה אתם אומרים?). את האירופים מעניין הכסף הצפוי להם. ה"פרוקסיז" של השיעים ממתינים בקוצר רוח לחידוש הזרמת הכסף. המסקנה – אם יתחדש הסכם הגרעין עם איראן תפרוץ די מהר מלחמה במזה"ת שישראל תהיה מעורבת בה. מצד שני אם לא יתחדש הסכם הגרעין המלחמה שכבר החלה תלך ותתעצם בהדרגה כאשר לישראל יהיה בה תפקיד מרכזי, בעיקר לתמיכה במדינות הסוניות.
  לפיכך לא ברור כיצד יש אצלנו "מלומדים" שחושבים שלא נורא אם יהיה לאיראן גרעין כי הרי, הם אומרים, נרתיע אחד את השני.
  עם זאת לא ברור כיצד מצויים במקומותינו מדענים, כדוגמת ד"ר נח שמיר למשל, שמטיפים להידברות עם איראן.
  אפילו בבוררות פשוטה יחסית בין ישראל לאיראן, שמתנהלת כבר במשך יותר מארבעים שנים בז'נבה על עניין קצ"א, לא מגיעים להסכמה – אז על מה נדבר אתם? על נטישת חלומם להשליט על המזה"ת את השיעה?

  1. ד"ר דגני היקר,
   לא יעזור לי לחזור על דברי כמו תוכי, כי אתה לא ממקשיב, אלא חוזר על דבריך בלי קשר למה שכתבתי. משא ומתן יהיה יעיל רק אם לשני הצדדים יש מה להרויח ממנו. בעניין קצ"א, אין לאירנים מה להרויח ולכן זה תקוע. אני לא אחזור, שוב, על מה שהאירנים יכולים להרויח ממשא ומתן. הסברתי את זה כמה פעמים. כנ"ל גם לא אתייחס להרתעה הגרעינית של ישראל. אתה יכול להמשיך ולהתפלא. נראה אם התחזיות שלך על פרוץ מלחמה במזרח התיכון בקרוב יתממשו. אני לא רואה את זה קורה בהקשר של הסכם הגרעין וגם לא מבין את הלוגיקה בטיעון הזה.

   1. ד"ר נח שמיר הנכבד,
    עדכון בעניין קצ"א – בוודאי שהאיראנים מבקשים להרוויח מהבוררות. ישראל מסרבת לשלם להם סכומי עתק – לכן זה תקוע.
    מלחמה במזה"ת – נא להתעדכן. המלחמה כבר מתנהלת סביב ההתנהלות האיראנית, בכמה מקומות, בחלקם ישראל מעורבת.
    מו"מ עם איראן – אתה כן מקשיב לדברי ואף מגיב עליהם. אבל על פי דבריך החוזרים ונשנים בולט הדבר שהנך מתעלם, או שחסר לך רובד של ידע, שמונע ממך גישה רציונלית לנושא. אין בגישתך רצון רע. היא באה מתוך רצון טוב. כמו שנאמר – הדרך לגיהינום רצופה בכוונות טובות.

   1. ד"ר נח שמיר היקר,
    שמתי לב להערתך. WOW. אני ממליץ שתקרא שניים ממאמריי בסדרה "הגיהינום שאנו חיים בו" מספרי 3 ו- 4.
    יתפרסמו בקרוב באתר זה בהתאם לטיימינג של המערכת. אודה לך אם תגיב ותביע דעתך בעניינים שיידונו.

 5. במקום שהעולם יתאחד מולם ויעקור את המשטר האפל הזה, הם כעת נטפלים לישראל ורוצים להטיל עליה סנקציות

 6. תיקון קטן לגבי רוסיה-אוקרקאינה: הרמז שפלישה מינורית תתקבל בפחות תגובה ע"י הבית הלבן היה לפני כמה שבועות ועורר כעס רב שבעקבותיו ביידן נסוג מההצהרה הזו ועכשיו העמדה היא שכל פלישה תתקבל בתגובה חריפה. לדעתי, עמדת המערב בנושא המתיחות בין רוסיה לאוקראינה היא אפקטיבית למדי.

  1. הועילו רבות, אם הממשל הנוכחי לא היה פותח בנקודת פתיחה כי בתחילת המו"מ, היה נראה אחרת.

  2. לגב' הדסה שטורם –
   הסנקציות של טראמפ מנעו מאיראן מיליארדי דולרים, ערערו את המשטר בתוך איראן, הגבילו את פעילות ותנועת מנהיגיו בעולם, הוציאו את איראן ממערכת ה"סוויפט" הבינלאומית (העברת מט"ח בין מדינות) צמצמו את יכולת התמיכה הכספית בטרור בכלל ונגד ישראל בפרט, ולהערכת רבים קרבו את קץ משטר האייטולות. בהחלט יכול להיות שאם טראמפ היה נבחר לקדנציה שנייה משטר האייטולות באיראן היה ממשיך להתערער ואולי גם קורס.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של יהודה

חופשה נעימה

היעדים של הישראלים היוצאים לחו"ל בפסח ובקיץ

תמונה של עמירם

השלכות

על תכונותיו של אדם בוגר

דילוג לתוכן