בכירים איראניים על הכוונת

עידן חדש בפתח – תביעות וכתבי אישום
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

לתחילת השנה האזרחית – אשר נחגגה לאחרונה בעולם בצל מגבלות הקורונה בשל מצב התחלואה והתפשטות הזן אומיקרון – אין כל משמעות לאיראן ושאר גרורותיה, היות שבאיראן השנה החדשה מתחילה ב-21 למרץ. אך תחילתו של חודש ינואר מסמל בעיניהם את חיסולו של הגנרל קאסם סולימאני לפני שנתיים, בזמן שיצא משדה התעופה מלווה בפמליה של מאבטחיו. עובדי התחזוקה המקומיים (ממוצא כורדי) הם שסיפקו לארגון ה-CIA את האימות לנחיתת המטוס בעיראק ועלייתו לרכבי השרד אשר המתינו לו, כך טען כתב N12 ניר דבורי. גם השנה התחלנו את השנה כמצופה במחול של טקסי זיכרון על הגנרל שחוסל ב-3.1.2020, כיאה לאַרְכִי-טרוריסט שלא בחל בשום רעיון או אמצעי על מנת לזרוע פחד בקרב הבריות.

אבקש להזכיר לקוראים כי לאחר חיסולו של סולימאני שררה מתיחות במזרח התיכון ורבים ציפו לתגובת איראן על החיסול. ברצוני לציין שכשהרוחות עוד געשו ברשת בזמן שהתגובה שחיכו לה כולם בוששה מלהגיע, טענתי מעל כל במה כי לעניות דעתי איראן לא תגיב, היות שבאותם ימים איראן נחלשה וכן משום שמחליפו של הגנרל אינו כריזמטי כמוהו. ואז, בעת שהמתיחות הייתה מורגשת באוויר, מטוס אוקראיני שמספרו 752SP המריא משדה התעופה הבין-לאומי האימאם חומייני, 30 ק"מ דרומית מערבית לעיר טהראן, ועליו 176 נוסעים ואנשי צוות. דקות ספורות לאחר המראתו שוגר טיל קרקע-אוויר, הפיל את המטוס, וכל יושבי המטוס נהרגו.

בראשית הפרשה הרשויות האיראניות הכחישו כל קשר, כדרכן בקודש. רק בתום שלושה ימים של מסע ציבורי רחב ובעידוד הרשתות החברתיות הודיעו הרשויות כי הטיל "נורה בטעות". לרגע היה נדמה כי הפרשה מאחורינו, וכי משפחות הקורבנות השלימו עם מר גורלן. אך לא כך הדבר. לאחרונה נחשפנו לתביעה שהגישו משפחות הקורבנות ולראיון שהעניקו הגברת זהרה מג'ד ובעלה מוחסן אסדי-לארי (לשעבר בכיר במערכת הבריאות באיראן), אשר איבדו שניים מילדיהם ביירוט המטוס. בריאיון לעיתונות הם גוללו את סיפורם והודיעו כי הם תובעים את עלי שמחאני, מזכיר המדינה הלאומית העליונה, ואת חוסיין סלאמי, המפקד העליון של משמרות המהפכה.

בכתב התביעה שהוגש כנגד שני האישים נטען ש"מתוקף תפקידם היו אחראיים לסגירת המרחב האווירי לטיסות אזרחיות, והיו מעורבים בהפלה מכוונת של המטוס". עוד נטען כי במשך שלושה ימים לאחר האירוע המשטר הכחיש, שיקר ובחר לתאם עמדות ובלבד שלא להודות בטעות, ושהשתיקה נבעה מאחריות ישירה למעשים הנתעבים.

לנו היושבים בציון נראה אך ברור כי גם אישים בכירים יכולים לעמוד בפני תביעה ולשבת על ספסל הנאשמים. אך לא כך הדבר כאשר מתייחסים למשטר באיראן, אותו משטר אוטוקרטי שאינו בוחל באמצעים ובענישה כנגד מי שיעז להרים את ראשו. כבר בשלב זה ברור כי הופעלו לחצים רבים לביטול כתב התביעה, אך המשפחות איתנות בדעתן. התביעה כנגד האישים היא מסר ברור לשלטונות, שבעקיפין יושבים גם הם על ספסל הנאשמים.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

11 תגובות

 1. לסטיב בלחסן הנכבד,
  תודה והערכה על מאמר חשוב ואקטואלי. אכן נכון הערכת שהאיראנים לא יגיבו על הוצאתו להורג של הארכי טרוריסט סולימאני. הם גם לא הגיבו על מאות תקיפות אוויריות על האינטרסים שלהם בסוריה. הם ניסו להגיב ונכשלו. להערכתי בתוך הממשל האיראני כיום שורר כאוס שכולל גם מתיחויות ברמות שונות באיזרים שבהם מתגוררים מיעוטים אתניים באיראן. אמנם ההסכם עם סין שיפר את מצבם במידה מסוימת. אך מבחינתם לא די בכך. גם הסכם בין ישראל לבחריין שנחתם ממש לאחרונה מכניס את האיראנים ללחץ נוסף. נראה שכתובתם כבר רשומה על הקיר: "מנה מנה תקל ופרסין".

  1. לידידי הנכבד יצחק דגני,
   אכן שורר כאוס במשטר באיראן, במספר פרמטרים.
   נושא המיעוטים באיראן, הוא בין הקשיים ביותר.
   גם בשיחות לסין יש אינטרס ברור כמו לרוסיה שהמו"מ לא יצלח, על מנת להשאיר את איראן תלויה בהם.

 2. מהכותרת חשבתי שמדובר בחיסול פיזי ומירתי לקרוא.בסוף ראיתי שמדובר בתביעה משפטית שלדעתי אין לה סיכוי.פחות מותח.

 3. זאת אולי דרך פעולה של אנשים שהם יודעים שהשלטון רוצה לחסל אותם ולכן רוצים להתפרסם בעולם כדי שהשלטונות ימנעו מזה.

 4. לכן, אני קורא לזה סוג של פרצת דרך. גם אם בסוף לא יצא מזה כלום, עצם הכתיבת כתב תביעה, הגשתו, פרסומו, אני סבור כי זהו כבר השיג שלעיתים אנחנו לא מבינים עד כמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

ציור מבט מאחור

צ'אקרות

תרגול תודעה, גוף ונפש

תמונה של צחי

הגדול מכולם

על דינוזאורים, לווייתנים ופטריות ענק

דילוג לתוכן