עיראק מרוסקת, ירדן מחזיקה מעמד

חיי גיהינום בשכונה שלנו (2)
תמונה של דגני
ד"ר יצחק דגני

המזרח התיכון בימים אלה (תחילת 2022) הוא לא רק בית יוצר של טרור אסלאמי אלא גם מהווה ליבת מלחמת עולם רביעית – האסלאם נגד כולם. למעט במדינה היהודית, ובמידה מסוימת גם במדינת ירדן, בכל יתר מדינות האזור חלה התדרדרות בכל תחומי החיים. חלק מהמדינות הפכו למדינות כושלות. בחלקן התרסק כליל המבנה החברתי-פוליטי עד כדי הרס פיזי של תשתיות, הרג הדדי מאסיבי של קבוצות אתניות, הפיכת מיליוני בני אדם, שבעבר התקיימו בתנאים סבירים, לערב רב של פליטים, חלקם בתוך ארצותיהם וחלקם לאחר שברחו לארצות אחרות, שבהן קיומם מתרכז במחנות פליטים כשהם אומללים, רעבים וחולים, ללא עתיד.

בחלק הראשון של מסה זו הובאה סקירה כללית על המתרחש באזור, כולל ניסיון להגדיר סיבות לכאוס המתחולל בו. בהמשכו הובאו, בקיצור המתחייב בשל אופי האכסניה, סקירות על שלוש ממדינות האזור: טורקיה, סוריה ולבנון. בחלק השני של מסה זו מובא המשך סקירת מדינות האזור.

עיראק – בחבל הארץ הנרחב שבין נהרות פרת וחידקל התחוללה לפני אלפי שנים "המהפכה החקלאית". במהלכה הפכו בני האדם מלקטים-ציידים לקהילות קבועות, שהתפרנסו בעיקר מעבודת אדמה והתארגנו במבנים חברתיים. עם חלוף הזמן התפתחו במקום ישויות פוליטיות שבהן נוצר סדר חברתי רב-שנתי. האפשרויות הטבעיות של המקום, שפע המים, האקלים הנוח, ולאחר מכן גם שפע הנפט שהתגלה במקום במאה ה-20, יכלו לאפשר לעיראק קיום מדינה שבה התושבים יכלו להתקיים בטוב וברווחה. לאסונם זה לא קורה. במקום תסריט חיובי, עיראק התרסקה והפכה לבור כשלים ללא תחתית.

כ-40 מיליון בני אדם מתגוררים בעיראק. שטחה הוא כ-440 אלף קמ"ר. בהסכם סייקס-פיקו (1916) נקבע שעיראק תהיה קולוניה בריטית. ב-1947 הבריטים יצאו מעיראק והיא הפכה למונרכיה. זו התקיימה עד 1958. בשנה זו הצבא תפס את השלטון בבגדד וחיסל את המונרכיה. במשך 21 שנים, עד 1979, שרר בעיראק משטר בלתי יציב שנשלט בידי קציני צבא שחתרו זה תחת זה. ב-1979 קצין צבא בשם סדאם חוסיין עבד אל מג'יד אל תכריתי תפס בכוח את השלטון. באותה השנה ממש התחוללה הפיכה גם באיראן השכנה. השאה הודח ושלטון אימים של כת מוסלמית שיעית קיצונית השתלט על המדינה. כך נוצר מצב שמשטר סדאמי-סוני התייצב מול משטר חומייניסטי-שיעי   כאשר ברקע התקיים סכסוך רב-שנתי בין שתי המדינות על השליטה ב"שאט אל ערב" – הנהר המאוחד שנוצר ממפגש הפרת והחידקל, שזורם דרומה ונשפך אל המפרץ הפרסי (או המפרץ הערבי בפי אחרים).

סדאם החליט לבטל הסכם קודם שנחתם בין שתי המדינות על חלוקת הבעלות והפעילות בשאט אל ערב וביקש להשתלט "על הכול". האיראנים סירבו. כתוצאה מכך, בספטמבר 1980, סדאם תקף את איראן. בהמשך פרצה מלחמה עקובה מדם בין שתי המדינות, והיא הסתיימה בתיקו באוגוסט 1988. במלחמה זו החל מעמדה האזרחי של עיראק להתדרדר. בעת ההיא סדאם ניהל גם מלחמת חורמה נגד המיעוט הכורדי הגדול המתגורר בצפון מזרח המדינה.

אחרי המלחמה עסק סדאם בשיקום עיראק עד ששוב "עלה לו הדם לראש" ועיראק בראשותו פלשה באוגוסט 1990 לכוויית, במטרה להשתלט על עתודות הנפט שלה ולהרחיב את גישת עיראק למפרץ הפרסי. לפלישה זו ארה"ב לא יכלה להסכים. בשתי מלחמות שהתחוללו כתוצאה מכך, הראשונה במשמרת של בוש האב והשנייה בפקודת בוש הבן, נכבשה עיראק בידי האמריקנים. המשטר הסדאמי חוסל. סדאם עצמו נתפס, נשפט והוצא להורג. האמריקנים ניסו להקים ממשל חדש, רצוי דמוקרטי, בעיראק, אך כשלו ועזבו את המדינה.

כיום, ב-2022, שורר כאוס כללי בעיראק. מאות אלפי עיראקים נהרגו ונפצעו. תשתיות ובתים בהיקף ללא תקדים נהרסו, מיליונים הפכו לפליטים בארצם. הכלכלה נפגעה קשות. במדינה שורר מחסור חמור במזון ובתרופות. מיליוני עיראקים עזבו את המדינה והפכו לפליטים. כוחות פוליטיים בתוך המדינה מנסים ליצור משטר פוליטי – בהצלחה חלקית למדי. אף שעיראק היא מדינה עשירה במקורות, שיקומה אינו נראה באופק.

ירדן – ניתן לקבוע בוודאות שהמונרכיה בירדן ממשיכה להתקיים הודות לסיוע שמדינת ישראל נותנת לה. במשך שבעים וארבע השנים האחרונות, מימי עבדאללה הראשון עד ימי נינו עבדאללה השני, ירדן מחזיקה מעמד למרות הקשיים של הממלכה, אף על פי שהרוב הגדול של תושביה עדיין נחשבים לפליטים, ולמרות גלי פליטים שהגיעו אליה מכוויית ומעיראק בזמנו ובשנים האחרונות מסוריה. בממלכה שורר מחסור כרוני במים. ישראל מספקת לה עשרות מיליוני מ"ק מים שפירים בשנה. מתקיים שיתוף פעולה שקט בין מנגנוני הביטחון הירדנים לישראלים. סדר פוליטי ושקט חברתי במדינה נשמרים על כידוני צבא הבדואים הירדני. מדי פעם אנו עדים להפגנות נגד המשטר או לכאוס בפרלמנט, כפי שקרה בשבוע הראשון של ינואר 2022 – בפעם הזאת בשל הצעה שמטרתה הייתה להעניק יותר זכויות לנשים.

מכל המדינות הגובלות בישראל ירדן היא השקטה והיציבה ביותר. מבחינת ישראל מדינה זו משמשת מרחב אסטרטגי שמטרתו למנוע התקפה של כוחות קרקעיים על מדינת ישראל מגבולה המזרחי. אין לדעת מה צופן העתיד לממלכת ירדן, על כן יש לאחל למלך עבדאללה השני, למשפחתו הענפה ולזרועות השלטון במדינה חיים ארוכים ובריאים לטובת כולנו.

המשך סקירת מדינות המזרח התיכון בפרק הבא של מסה זו.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

12 תגובות

 1. דגני
  תודה לסקירה המקיפה של המתרחש באזורנו
  חשוב במיוחד לרבים בקירבנו שעייפו מהמאמץ הסזיפי משהו, להתמודד מול אין ספור האתגרים בו נתונה המדינה מלפני ובמיוחד מאז הקמתה. נקווה שנשאיר יותר משריטה בהיסטוריה של עמנו

 2. ירדן מחזיקה מעמד רק בזכותנו למרות שיש שם רוב של פלסטינים.

 3. יצחק היקר שלום
  הנושא מרתק ביותר מחכה להמשך.
  בעניין עיראק, האין הסוגיה הסונית-שיעית-כורדית (אולי) מרכיב מרכזי בחוסר היכולת לקיים את המדינה או לשקמה?
  בעניין ירדן, האין השקט הזה יכול להתפרץ בכל רגע? כפי שאמרת הוא תלוי בכידוני המיעוט הבדואי השולט ובעזרה הסמויה של ישראל.

  1. נכון. הסיכוי שעיראק תשוב להיות מדינה אוניטארית כמיקודם הוא קלוש. כיום כבר קיימת שם סוג של קונפדרציה בלתי יציבה. אחד משניים: או שיחידות פוליטיות על בסיס אתני יתגבשו לסטייטס במסגרת פדרטיבית או שצפויה שם מלחמת אזרחים שסופה מי ישורנו.
   בעניין ירדן: המצב שם רגיש ביותר. לכן על ישראל להתבצר על גבול נהר הירדן – לתמיד.

 4. ירדן מחזיקה בינתיים מעמד כל עוד שושלת המלוכה מצליחה לשלוט. זה רק עניין עד שהם יפלו ואז הפלשתינאים ישלטו במדינה ורק תחשבו מה יהיה אז….

 5. איך מדינה שהיתה חזקה יחסית הפכה לכלום בעקבות מריבות פנימיות ושנאה מפרקת. והלקח?

  1. לדני בראל
   הערתך נכונה מאד. הלקח – כיוון שגם מדינת ישראל נתונה לסכנה מסוג זה, על השליטים שלנו להבין את תהליך הלבנוניזציה שכבר החל כאן כדי שיתחילו בצעדים לשנות את המגמה.

 6. יצחק שלום
  לא נראה לי שלירדן במתכונת הנוכחית יש עוד הרבה שנות קיום. בהינתן הרוב הפלסטיני תהיה שם מדינה פלסטינית כלשהי. השאלה אם לנו תהיה השפעה או לא. ואז או חמס או מישהו אחר שאולי יהיה יותר ידידותי לישראל.
  אני מניח שלכן אתה מדגיש אתהגבול המזרחי.

  1. שי מכובדי.
   בדיוק כך. הירדן גבול מזרחי לעד. תאר לעצמך שמישהו היה מחזיר את הגולן לסוריה. בינתיים סוריה התפרקה. מי היה יושב על הגולן כיום?
   עוד דוגמה – קונדוליסה לחצה על שרון למסור גם את ציר פילדלפי לעזתים. (תכניתו הייתה לשמור על איזור חיץ בין כרם שלום עד הים, לאורך 14 ק"מ ולרוחב 1.5 עד 2 ק"מ) אם שרון לא היה נכנע ללחץ של מחלקת המדינה כל גורל עזה, התחמשותה והפיכתה למרכז טרור, היה אחר לחלוטין.

 7. את הכוחות החיוביים בעירק האמריקאים זנחו, וגם אנחנו קצת את הכורדים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של מיקי

את כולם, עכשיו!

ממשלת ישראל חייבת לשחרר את החטופים ללא דיחוי

דילוג לתוכן