האם תם עידן הסולטאן הטורקי?

שיווק יחצ"ני או ניסיון לדחות את סוף התקופה?
תמונה של ארדואן
ארדואן צילום: ממשלת צ'ילה Wikimedia.org

לאחרונה כותרות רבות עוסקות במצבו הרפואי של רג'יפ ארדואן, הסולטאן הטורקי, אשר ממעט בהופעות ציבוריות. גם ציוצי טוויטר אשר דוברו דואג לפרסם על מנת להזים את חרושת השמועות, לא הועילו. כדי להוכיח את כוחו, בימים האחרונים נעצרו בטורקיה שלושים אנשים אשר לטענת השלטונות הפיצו דברי כזב על הנשיא הטורקי. גם זה לא עזר. התמונות המתפרסמות מעת לעת והניסיון ליצור תחושה שמדובר רק בשמועות ושהכול כשורה, אינם משנים את דעת הרבים שארדואן בן ה-68 אינו כתמול שלשום. הוא נצפה מספר פעמים מסתייע באשתו אמינה בזמן הליכה, ובריאיון שהעניק לאחרונה הוא נשמע מבולבל וחסר שליטה וכריזמה. גם משחק הכדורסל אשר ארגן לחברי ממשלתו לא תרם אלא הניב את התוצאה הפוכה. הטורקים מודאגים ומתחילים לתהות ולהרים גבה, מה מסתירים? מדוע הגדיל הנשיא את המעטפת הרפואית סביבו?

רג'יפ ארדואן, המכהן בתפקידו זה 18 שנים, הינו דמות כריזמטית לכל הדעות והוא סחף את בני עמו וזכה באמונם שוב ושוב. שיוכו וקרבתו לאחים המוסלמים הם שהובילו אותו לשלטון. קודם לארדואן, במשך מספר עשורים צעדה טורקיה בעקבות המהפכה של מוסטפא כמאל אטאטורק (1881–1938), אשר נקרא בפי רבים "אבי הטורקים". האחרון הוביל את עמו לשינויים, לרפורמות, להתקרבות לשיטות המערביות ולחילון. אטאטורק שימש השראה למנהיגים רבים באזור שגם הם ביקשו להביא את המערביות ואת החילון לאזורם. בין הזכורים והבולטים היה רזא שאה פווהלי, מלך פרס, וע'זני אמָּנוּאלָה חָאן, מלך אפגניסטן. אטאטורק החליש את כוחו של הממסד הדתי ובשנת 1924 ביטל את מוסד הח'ליפות, ובכך פגע בסדר הדתי של האסלאם והפך את טורקיה לדמוקרטיה ולמגדלור באזור. טורקיה בראשות ארדואן, לעומת זאת, הפכה למדינה הנתונה לשלטון אוטוריטארי דה-פקטו.

לטענת המגזין "פוריין פוליסי", ייתכן שארדואן לא יתמודד לתקופת כהונה נוספת בשנת 2023. לפני יותר מחצי שנה התפרסם סקר על שביעות הרצון מהנשיא הטורקי, והתברר שהוא נוחל הצלחה מועטה – כ-30% מבעלי זכות הבחירה בטורקיה טענו כי לא יבחרו בו או במפלגתו "הצדק והפיתוח" (AKP).

כעת כשמסתמן הסיום של תקופת שלטונו של ארדואן, עולים מספר שמות כמחליפים פוטנציאליים: הקאן פידאן, ראש שירות הביון הלאומי של טורקיה, אשר נחשד ב-2013 שהדליף לאיראן על רשת הריגול אשר פעלה מטעם המוסד; סולימאן סוילו, שר הפנים, אשר הגיש את התפטרותו בעקבות הסגרים שהוטלו בסופי השבוע בשל נגיף הקורונה בטורקיה; והגנרל הולוסי אקאר, שר הגנה של טורקיה, אשר בניתוח המצב ועל פי סקרים פנימיים הוא המועמד המוביל להחליף את הנשיא המכהן. אל לנו לחשוב כי עמדותיו של הגנרל הולוסי מתונות יותר משל הסולטאן – הוא אח במפלגת "האחים המוסלמים", ולטענת רבים בישיבתו על כס השלטון בטורקיה יהיה זהה לקודמו וימשיך את דרכו.

השאלות העומדות לפתחנו הן, האם באמת מצבו של ארדואן רע עד כדי כך? והאם אכן יסרב להתמודד ב-2023 לתקופת כהונה נוספת? לעניות דעתי, עדיין מוקדם להספיד את כהונתו של רג'יפ טאיפ ארדואן. הנשיא הטורקי, אשר התגבר בשנת 2011 על סרטן המעי הגס, הביס את המהפכה השלטונית כנגדו בשנת 2016 ואף הצליח להישאר איתן ולא להיפגע בתקופת "האביב הערבי", נחשב דמות חזקה ומנהיג שימשיך לבחוש בנעשה במזרח התיכון ואף להלך אימים על אירופה, באמצעות אותו זרם מהגרים המאיים לשטוף אותה.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

 1. נראה שהמחזור של שליטי הפייק טראמפ, ביבי, ארדואן, הסתיים.

  1. חכי, חכי. לא רק שהמחזור לא הסתיים הוא רק מתחיל ויעלה כיתה.
   באמריקה "רוח אובמה" ממשיכה לרחף על פני המים. עוד מעט יהיה "פייק הסכם גרעין" מחדש.
   אצלנו עוד מעט יאיר לפיד ירחף בחושך על פני המים ויעשה לנו אור. ה"פייק דוקטורט" שלו בדרך.
   רה"מ בנט הביא לנו "פייק ימינה". הוא אמר ב"פייק אוניברסיטה" שנרדמנו בשמירה, כאשר אנו מפציצים כמעט כל לילה.
   בקיצור צינושקה היקרה עוד תתגעגעי לטראמפ.

 2. אינני מומחה בטורקיה אבל מרחוק נדמה לי שארדואן נחלש והולך, לקראת ירידה מהשלטון.

 3. יש לו כמה מכשולים במסלול ורוב הסיכויים שהוא לא יגיע לגמר

 4. הרוב ממהרים להספיד אותו. הוא עוד כאן. ולא יעלם כל כך מהר.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גבי

מעשה שהיה

איש מכירות טוב צריך ניסיון ויכולת לזהות סכנות