אז כמו היום

הרהורים בעקבות נאום אבו-מאזן באו"ם
צילום ש/ל של גולדה
גולדה מאיר צילום: Talmoryair אוסף ספריית הקונגרס

להלן קטע מתוך ריאיון שהתקיים עם גולדה מאיר, ראש הממשלה דאז, ושודר בטלוויזיה הבריטית בעקבות פיצוץ מטוס סוויס-אייר שבו נהרגו 9 אנשי צוות ו-38 נוסעים, מתוכם 15 ישראלים, בפברואר 1970 (https://www.youtube.com/watch?v=w3FGvAMvYpc).

שאלה: אם נסתכל על השטחים שישראל כבשה ומיישבת, מדוע שהם יאמינו שאי פעם תיסוגו משם?

גולדה: אנשים אומרים לנו "תיסוגו לגבולות 67' ואז יהיה שלום". היינו בגבול במאי וביוני 67', למה הייתה אז מלחמה? ומייד לאחר המלחמה אמרנו (לערבים) בואו נשב וננהל משא ומתן לשלום. אך הם לא עשו זאת. אנחנו חוזרים ואומרים זאת גם עכשיו: נשב ונדבר ונגיע להסכמה על גבולות מוסכמים, ללא תנאים מוקדמים.

שאלה: האם היה רגע אחד מאז 67' שהאמנת שהערבים מוכנים לדבר?

גולדה: לא. וזה דבר שהעולם צריך להבין, הסכסוך עם הערבים הוא לא על חלקת אדמה, ולא על טריטוריה, ולא על משהו קונקרטי (ממשי), הם מסרבים להאמין שיש לנו בכלל זכות קיום.

שאלה: ברור לך שאנשים שהיו פה לפני 48' ועזבו לירדן, שואפים לחזור לאדמתם?

גולדה: מדוע הערבים עזבו?

שאלה: ברור שרבים שהיו פה קודם הם פליטי מלחמה, אולי הם לא אוהבים את הצבא הכובש.

גולדה: אבל מי חולל את המלחמה? והם רוצים שאנחנו נעזוב? היינו פה קודם וחזרנו. מה לקחנו מהערבים כשחזרנו? אנחנו לא רצינו לחיות איתם בשלום? אנחנו ביקשנו מהם לעזוב? אנחנו לא קיבלנו את תוכנית החלוקה של  צ'רצ'יל ב-1922 ואת תוכנית החלוקה של האו"ם ב-1947? האם לא אמרנו כן?

מה ההבדל בין הערבים שהיו בצד אחד ובצד השני של הירדן? ערבים בגדה המזרחית ובגדה המערבית. מתי נולדו הפלסטינים? מה היה המקום הזה לפני מלחמת העולם הראשונה? כאשר בריטניה קיבלה את המנדט על פלשתינה, היא הייתה השטח בין הים התיכון לגבול העירקי.

שאלה:  את אומרת שאין דבר כזה פלסטינים?

גולדה: לא! הגדה המערבית והמזרחית היו פלשתינה, אני פלסטינית, מ-1921 ועד 1948 נשאתי דרכון  פלסטיני, לא היה דבר כזה באזור: יהודים, ערבים ופלסטינים. היו יהודים וערבים.

שאלה: את מכחישה שהיה עם פלסטיני קודם לכן, אבל עכשיו יש תנועה לשחרור פלסטין, לאן זה ילך? איך יסתיים העניין עם האויב הכי גדול שלך?

גולדה: לא אמרתי שלא היו פלסטינים, אמרתי שאין דבר כזה "עם פלסטיני" מובחן, השונה מכל הפלסטינים החיים בירדן. מדוע הפלסטינים מהגדה המערבית נעשו יותר פלסטינים מאז יוני 67', יותר משהיו קודם לכן? הם יכלו למסד מדינה פלסטינית אחרת בגדה המערבית ומשם להילחם (בישראל). הם לא עשו זאת כי קיבלו את העובדה שהם רוב בירדן, אימצו את האזרחות הירדנית, הם בפרלמנט ובממשלה. מה קרה שהם נעשו יותר בעלי מודעות פלסטינית אחרי מלחמת 67'?

לכולם יש זכות להכרה עצמית חוץ מאיתנו. אנחנו העם היחיד בעולם כולו שלא נותנים לו את הזכות  להכרה עצמית. המטרה שלנו לשמור על חיי העם, איך מישהו יכול להטיל ספק בזכותנו זו.

שאלה: איזו זכות יש לך לבוא לארץ שבה גרו קודם הערבים, אם היא מדבר מוזנח אם לאו?

גולדה: אני הגעתי לכאן למרחביה (קיבוץ) כאשר לא היה שום דבר, הארץ הייתה מוזנחת במשך דורות.  אנחנו גורשנו מהארץ הזאת שנכבשה על ידי מעצמות זרות. העם היהודי הוא היחיד שחי עצמאי ובכבוד התלוי בחלקת האדמה הזאת. העם היחיד בעולם, לא הערבים, להם יש את כל שטח האדמה העצום שהם תחמו לעצמם, 14 מדינות עצמאיות.

שאלה: אבל הזמן לטובתם, אתם במלחמה כבר 100 שנה, אוכלוסייתם גדלה, האם הזמן אינו לטובתם?

גולדה: אני לא מאמינה בזה. אתה רוצה שנאמין שהם לא ישתנו? שימשיכו לירות עלינו? שדור אחר דור של צעירים ערבים לא יחשבו אחרת מלבד להרוג יהודים? אני לא מאמינה בכך. אני לא יודעת כמה זמן זה יימשך, אך אני פוזיטיבית.

אולי היו דברים אלה ראויים להיות חלק מנאומו של ראש הממשלה בנט באו"ם, להשיב לאומות העולם, שלא כטענת אבו-מאזן, שישראל כבר הציעה מספר פעמים שלום (קמפ דיוויד וטאבה 2000,  מטווה קלינטון, אולמרט 2008) וכולם נדחו  כלאחר יד…  אז מה כי תלין בהאשמת שווא?

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

11 תגובות

  1. למבקש סליחה: תגובה מעניינת. האם תוכל/י בבקשה להרחיב מעט- מה הכוונה? כמו למשל:
   – האם תיאור המצב כפי שגולדה ראתה לפני 50 שנה- היה נכון?
   – האם תאור זה תואם גם את המצב היום?
   – כשאתה כותב "תתחילו להיות רצינים" למי זה מכוון? ומה המשמעות להיות רציניים?
   תודה

 1. בכל פעם שמישהו מסביר לי שאין שום תקווה לשלום, אני מתעצבת. היו דברים מעולם בהיסטוריה האנושית. הרבה מאוד. למה אצלנו לא?

  1. נעמי- אני מאד מזדהה עם העצבות שלך, אבל משתדל להיות מציאותי ככול הניתן. כפי האימרה "צריכים שניים..". אני חושב שישראל עשתה ועושה את כול המאמצים כדי להשיג שלום תחת מגבלות הביטחון המתחייבות ממצבה הגיאופוליטי המיוחד. בעוד שאין לי ספק שהצד השני נמנע ככול האפשר מלעשות שלום אמיתי עם ישראל. וכאשר דורות של ילדים פלסטינים גדלים על המנטרה שהיהודים הם קופים וחזירים שאחת דתם למות- איזו תקווה יש לשלום אמת?.
   אפשר להשיג "הסכם שלום" תוך שעה אם ניסוג לגבולות החלוקה 1947 וישראל תתכווץ בין חדרה לגדרה. יש להניח שאפילו אבו מאזן יקבל את ההצעה- אף שלא יהיה לגמרי מרוצה כי יאלץ אולי לוותר על משהו מ "זכות השיבה" החלקי שינתן לו. השאלה היא האם הסכם כזה (על הנייר) יבטיח את המשך קיומו של העם היהודי בארץ ישראל לדורות רבים ככול האפשר- שלמטרה זו קיימת מדינת ישראל.

  2. על פי ההגדרה הקלאסית שלום הוא מצב שבין המלחמות. כך היה מאז ומעולם. כך יהיה גם בעתיד.
   קבע תומס מלתוס – בני אדם מתרבים בטור הנדסי. מקורות המזון (והמחיה) גדלים בטור חשבוני.
   לכן תמיד ייווצר מחסור ובני האדם ימשיכו להילחם אלה מול אלה על המקורות.
   כל היתר: דת, פוליטיקה, אופי המשטרים, צדק ואי צדק – הכל תירוצים כדי להצדיק את המלחמות על הקיום.
   ואצלנו – כל זמן שנהיה יותר חזקים מהאויבים – יהיה כאן שלום. הכי הרבה עם הטרדות כאלה או אחרות.
   ברגע שנחלש, או שהם יחשבו שנחלשנו – תתחיל כאן מלחמה.

 2. יש משהו חשוב יותר מאשר להשיג שלום שזה תהליך ארוך מאוד. חשוב מה שיותר מהר להיפרד מהם ולא להתערבב ולחיות יחד. כי אז או שיהיה אפרטהייד קיצוני או שיבלעו אותנו.

 3. לכל הבלתי מציאותיים
  הם לא רוצים אותנו כאן
  לא יעזור כלום
  חייבים להבין זאת ומכאן לבנות את ההתנהגות שלנו

 4. גבי- מסכים לצורך להיפרד מוקדם ככול הניתן, אבל אין כול קשר ל"אפרטהייד" שזה חלק מהסיסמאות האנטי ישראליות המופרכות כמו "טיהור אתני וגנוסיד" וחבל לי שגם את נדבקת ומהדהדת זאת.
  הפלסטינאים חופשיים לעשות כחפצם, מצביעים באופן "דמוקרטי" לנשיאות ולכול המוסדות הרישמיים של הרשות הפלסטינית, יש להם משטרה משלהם, במערכת משפט משלהם, מערכת חינוך חופשית (השוללת את זכות קיומה של היישות הציונית), יש להם מושב באו"ם ונציגיהם משוטטים בבירות העולם באופן חופשי. הדבר היחיד שישראל אוסרת עליהם (לפחות מנסה בקושי) הוא למנוע טרור נגד יהודים. ואם הגנה עצמית נחשבת ל"אפרטהייד" אז יש לנו בעיה..

 5. אין ספק שהפלסטינים גרועים מאיתנו. אבל גם אנחנו ממש לא צדיקים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של גדעון

פרס ישראל לאן?

בעקבות המחלוקת בעניין הענקת פרס ישראל

צילום של אבי רוזנטל

לא הקלף מלוכלך

על הסרט "קלף מלוכלך" ועל רמאויות בברידג'