מותו של רב-מרצחים פלסטיני

אחמד ג'בריל מת בדמשק שבע מרורים ואכזבות
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

בשבוע השני של פברואר 1970 טסתי בחברת סוויסאייר דרך ציריך לווינה למפגש של ראשי אגודות סטודנטים. בשבת 14 בפברואר שבתי בטיסת סוויסאייר 330 מציריך לתל אביב. הטמפרטורה שנמדדה בציריך בעת ההיא הייתה 25 מעלות צלסיוס מתחת לאפס. במזג אוויר כזה מעט מאוד נוסעים עולים על טיסות. במטוס מסוג קורונדו היו בסה"כ כ-20 נוסעים. צוות הדיילים סיים במהירות את הגשת ארוחת הצהריים ה"אווירית" ולמעשה נותר חסר תעסוקה בהמשך הטיסה. ביקשתי כוסית יין והזמנתי את הדיילת השוויצרית החמודה שהגישה לי את המשקה לשבת לצידי, וכך שוחחנו לנו במשך כשעתיים. הדיילת הייתה סטודנטית באוניברסיטת ציריך ומצאנו נושאים משותפים לדון בהם. כשנחתנו בלוד (השדה עדיין לא נקרא ע"ש בן-גוריון) נפרדנו לשלום בברכת כל טוב הדדית.

עם רצף האירועים וההמולה בישראל לא הקדשתי יותר מדי תשומת לב לטיסה ההיא. ביום ראשון 22 בפברואר קניתי, כמנהגי, עיתון ערב. בין שאר התצלומים שהופיעו בעמוד הראשון בלט לנגד עיניי תצלומה של הדיילת, בת השיחה שלי שבוע קודם לכן. הכותרת באותיות קידוש לבנה, שמתחתיה הופיעו צילומים אחדים, בישרה שאלה הם אנשי הצוות של מטוס הקורונדו של טיסת סוויסאייר 330 מציריך לתל אביב שהתפוצץ באוויר מספר דקות לאחר המראתו משדה התעופה קלוטן שליד ציריך. בכתבה דווח על פצצה שהוטמנה במטוס וגרמה להתרסקותו. איש מ-47 האנשים שהיו על המטוס לא ניצל – 9 אנשי צוות ו-38 נוסעים, מתוכם 15 ישראלים. התבוננתי כלא מאמין בתצלום של הדיילת השוויצרית הנאה. לא שיערתי שעם פעולת חבלה זו נפתח פרק רצחני של חטיפות וחבלות במטוסים שטסו לישראל וממנה, ביוזמת גורמי טרור פלסטינים חסרי מוסר ואנושיות.

את האחריות להפלת הקורונדו השוויצרי ולרצח הנתעב של 47 בני אדם שהיו על סיפונו, נטל על עצמו ארגון טרור לא מוכר בעת ההיא בשם "החזית העממית לשחרור פלסטין-המפקדה הכללית". הקים אותו טרוריסט צעיר בשם אחמד ג'יבריל. הארגון נוסד בשנת 1968 כאשר ג'יבריל דנן פרש מארגון "החזית העממית לשחרור פלסטין" שנוסד על ידי רבי המחבלים ג'ורג' חבש ואחמד ג'יבריל עצמו ב-1967. הארגון המתחרה שהקים ג'יבריל היה בעל אוריינטציה חילונית, מקורב לאידיאולוגיה הסובייטית-מרקסיסטית, ונהיה ארגון טרור אנטי-ישראלי קיצוני בחסות המשטר העלאווי בסוריה.

ג'יבריל עצמו, שהיה בן למשפחת פליטים פלסטינים שנמלטה לסוריה ב-1948, היה קודם לכן קצין הנדסה בצבא הסורי. הוא התמחה בטיפול בחומרי נפץ ובהכנת פצצות. בצעירותו נסע למצרים ללמוד שם באקדמיה הצבאית רבת-המוניטין, לאחר מכן שב לסוריה והתגייס כקצין לצבא הסורי. שם הוא למד לטפל בחומרי נפץ מתוצרת סובייטית והיה לקצין הנדסה. על כן הוא כיוון את פעולות הטרור הרצחניות שביצע ארגונו על פי מיומנותו המקצועית. בבסיס תוכניותיו הרצחניות, שנהגו בבסיס ה-KGB במוסקבה והפכו בשלהי שנות השמונים של המאה הקודמת לחזיון נפרץ בלוחמה הערבית נגד מדינת ישראל, היו פשעי חטיפות מטוסים.

עם הסתלקותו של ג'יבריל, הלך לעולם האמת עוד אחד מראשי ארגוני הטרור הפלסטינים, שהוקמו במאה הקודמת ועסקו בהרג יהודים וישראלים, במטרה להביא לקריסת מדינת ישראל. עם מנהיגי טרור אלה נמנו רבי מרצחים כדוגמת ג'ורג' חבש, נאיף חוואתמה, יאסר ערפאת ואחמד ג'יבריל עצמו. דור מנהיגים זה סיבך את "העם הפלסטיני" במלחמות ואסונות ללא כל תכלית. הם טעו לכל אורך דרכם הטרוריסטית, הגם שנעזרו ברוח גבית סובייטית, בבסיסים שהוקצו להם במדינות ערביות ומוסלמיות ובתקציבי עתק שהסתכמו במיליארדי דולרים שקיבלו ממדינות נפט ערביות. בסופו של דבר ישראל הביסה אותם, כרתה הסכמי שלום ורקמה יחסים דיפלומטיים עם מדינות ערביות, כולל כאלה שקודם לכן תמכו והשתתפו במימון הטרור נגד ישראל.

מ"דור המייסדים" הזה נותר אחד. מחמוד עבאס שמו. הלוא הוא אבו-מאזן רב-התחבולות. כיום אנו יודעים שבצעירותו הוא למד בברית המועצות וכתב דוקטורט שעסק בהכחשת השואה. הוא גויס לביון הסובייטי ונשלח על ידו לפעול בסוריה. כנציג הסובייטים התקדם במעלות הפוליטיקה הפלסטינית והפך לאחד מבכירי אש"ף. עם קריסת בריה"מ מת הסוס שעליו רכב אבו-מאזן. על כן הוא התחפש למעין "יונת שלום" שסטתה מדרך הטרור. הגם שכך לא מבחינים שהפלסטינים זנחו את דרך הטרור. הדור הבא של הנהגתם ממשיך בדרך חתחתי הטרור. הפעם המעצמה שמרעיפה עליהם מימון ורוח גבית היא איראן.

גורל משטר האייתוללות באיראן לא יהיה שונה מגורל המשטר הסובייטי ברוסיה. השאלה היא איך מביאים לידיעת ראשי המנהיגות הפלסטינית של היום, שגורלם יהיה כגורל קודמיהם בהנהגה, וגורל הספונסרים שלהם כיום יהיה כגורל הסובייטים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. כוכבה עיני היקרה,
   שאלתך נכונה ובמקומה. עוד רבים אינם מבינים במה פוטין יותר טוב מהקומוניסטים. אנא היכנסי למאמר בשם "פעמי משיח במוסקבה" שפרסמתי באתר זה ביום 28 בספטמבר 2015. כן לפני כשש שנים. במאמר תמצאי תשובה מפורטת לשאלתך.

 1. אני כבר משקיף על המציאות הרבה שנים
  למרבית הצער חיסולם או מותם של טרוריסטים לא פותר את הבעיה
  יש להם תמיד יורשים

  1. בעל פרספקטיבה יקר
   איזה פרספקטיבה? אם לא לחסל טרוריסטים ומנהיגיהם – מה האלטרנטיבה?
   כעובדה היסטורית – רוב תנועות הטרור בעולם לאורך הדורות נכשלו מול ישויות מדיניות.
   כך גם מדינות שתמכו בטרור כמו ברית המועצות בסופו של דבר התחסלו.
   כעשרים ארגוני טרור פלסטינים כשלו ועברו מן העולם.
   ישראל רכשה מיומנויות רבות ומוצלחות במלחמה נגד טרור שאותן היא מיישמת
   וגם מייצאת לעשרות מדינות בעולם שסובלות מטרור תמורת תשלומים רציניים.
   אגב – טרור במשמעותו הפוליטית תמיד היה בעולם. בייחוד ב- 1300 השנים האחרונות
   כאשר האסלאם החל להתפשט בעולם.
   בעל פרספקטיבה יקר – כדאי שתלמד קצת היסטוריה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של רות

צדק לימודי

כיצד ניתן לצמצם פערים ולדאוג לשוויון במערכת החינוך