התבססות הרוסים בנמל טרטוס בסוריה

המשטר הסובייטי קרס, יורשיו מנסים להשיב עטרה ליושנה
תמונה של ד"ר דגני
ד"ר יצחק דגני

שליטה על נמלי ים, המהווים מעגני בית לספינות מלחמה וצוללות, מאפשרת אספקה ותחזוקה של ציים במרחב ואף מאפשרת לצוותים של כלי השיט לצאת לחופשות חוף לצורך התרעננות ומילוי מצברים. התבססות של מעצמה בנמלי ים מעבר למים הטריטוריאליים של עצמה מצביעה ללא ספק על כוונותיה ליצור מנופי השפעה על מנת לאשש לעצמה מעמד אימפריאלי ולשרת את האינטרסים שלה מעבר לגבולותיה. כדוגמאות בולטות לכך ניתן להביא את הפריסה הגלובאלית של העוצמה הימית האמריקנית ברחבי העולם: הצי השישי פרוש בים התיכון, והנמל האיטלקי בנפולי משמש כנמל הבית שלו; הצי השביעי פרוש ברחבי המפרץ הפרסי, ונמל הבית שלו נמצא בבחריין. ללא נוכחותו של הכוח הימי האמריקני במפרץ הפרסי קרוב לוודאי שהמונרכיות הקטנות המתקיימות לאורך הגדה המערבית של המפרץ היו נופלות מזמן ובקלות לידי ידיים איראניות.

במלחמת יום כיפור, כאשר צה"ל התקדם לעבר דמשק והגיע לטווח תותחים משולי הבירה הסורית, הסובייטים איימו להטיס לסוריה כמה חטיבות קומנדו של הצבא האדום על מנת למנוע מצה"ל להביס את הסורים. החטיבות רוכזו בדרום ברית המועצות והוכנו להטסה. בשל כך קיבלו אניות הצי האמריקני השישי הוראה להפליג מיידית מסביבת נאפולי למזרח הים התיכון. בין האניות שהפליגו מזרחה היו שתי נושאות מטוסים שכל אחת מהן נשאה כשבעים מטוסי קרב עם חימוש מתקדם קטלני. האמריקנים הודיעו לסובייטים שאם הם ינחיתו חטיבות קומנדו בסוריה, נושאות המטוסים תיכנסנה לפעולה. צעד זה הספיק על מנת להרתיע את הסובייטים. חטיבות הקומנדו שלהם נותרו בבית, והיתר היסטוריה.

עוד דוגמאות מייצגות ניתן להביא מהנעשה בחלק זה של העולם ממש בימינו אלה. הרוסים, שירשו את נכסי האימפריה הסובייטית שקרסה, השתלטו בכוח על חצי האי קרים. חצי האי היה חלק מאוקראינה וכמובן נותר כך כאשר ברית המועצות קרסה ואוקראינה הפכה למדינה עצמאית. בקצה הדרום מערבי של חצי האי ממוקם נמל סבסטופול, שבימי האימפריה הסובייטית היה הנמל הגדול ביותר בים השחור ואכלס עשרות אניות מלחמה. מכיוון שאוקראינה העצמאית החלה להתקרב לנאט"ו, נמל סבסטופול היה עלול ליפול לתחום השפעה מערבית ובהכרח היה הופך לנמל אנטי-רוסי ומבטל את הדומיננטיות של הפדרציה הרוסית בים השחור. דבר זה היה גורם לנסיגת ההשפעה הרוסית גם ממזרח הים התיכון, שכיום מנוהלת למעשה מנמל סבסטופול.

דוגמה נוספת היא השתלטות חיל הים הרוסי על נמל טרטוס בחוף הים תיכוני של סוריה. למעשה נמל טרטוס הוא הנמל היחיד שנותר תחת השפעה רוסית לאחר קריסת האימפריה הסובייטית. כאשר הנשיא בשאר אסד ירש את הנשיאות בסוריה מאביו חאפז, שנפטר בשנת 2000, סוריה הייתה חייבת לרוסים הון עתק תמורת הנשק שסיפקו הסובייטים לסורים. לסורים לא היה כל סיכוי לשלם את חובם לרוסים. על כן הרוסים באו בהצעה מעניינת לנשיא הסורי הצעיר: הם יהיו מוכנים למחוק את החלק הארי של החוב תמורת החכרת הנמל בטרטוס למשך 49 שנים עם אופציה ל-25 שנים נוספות. כך השתלטו הרוסים על נמל חשוב במזרח הים התיכון, ובו בנו בסיס ימי הכולל סדנאות לתיקון ותחזוקת אניות ומחסני מזון, דלק ותחמושת לאניות המלחמה שלהם.

כך יצרו הרוסים מצב המאפשר להם כיום, בין היתר, שני דברים: ראשית, התערבות צבאית מהירה במקומות כאלה או אחרים כשהם יעריכו שהתערבות מסוג זה נדרשת. כך קרה לפני שנים אחדות כשהמשטר העלאווי בסוריה עמד בפני תבוסה. שנית, הבסיס בטרטוס הוא מעין קרש קפיצה לחידוש ההשפעה הרוסית במזרח הים התיכון. משם ניתן להתערב בלוב, במצרים ובקפריסין ולקיים מעקב על תנועת האניות בתעלת סואץ.

השליטה בים השחור והחדירה לנמל לטקיה מקנות לרוסים השפעה גם על טורקיה. ואכן, אף שמתקיים מתח מסוים בין מוסקבה לאנקרה, בהחלט ניתן להבחין בהתקרבות טורקית לרוסיה עד כדי זניחת רכישת סוללות טק"א אמריקניות, שבמקומן רכשו הטורקים מערכות טק"א מתקדמות מטיפוס 400-S. בכך ניסה הנשיא הטורקי ארדואן לתקוע אצבע בעיני האמריקנים. הם מצידם התכעסו וסילקו את טורקיה מהשותפות בפרויקט ה-35-F.

אשר לישראל, היא קוטפת דיבידנדים מהסבך הפוליטי-צבאי במזרח התיכון. בניגוד לעבר הקרוב, כיום נוצר שיתוף פעולה מעניין בין ישראל לרוסיה. בשל ההתקרנפות של ארדואן, וגם בשל גילוי מאגרי גז בקרקעית מזרח הים התיכון, נוצרה קרבה ושותפות מסוימת של ישראל עם קפריסין ועם יוון. יריבות בין הרוסים לאיראנים בסוריה יצרה זהות אינטרסים בין הרוסים לבין ישראל באשר לדחיקת רגלי האיראנים מסוריה. השלב הבא בהעצמת מעמד ישראל במרחב, שקיבל תנופה עם גיבוש "הסכמי אברהם", ימשיך להתגלגל קדימה. בשל הצמצום הצפוי של המעורבות האמריקנית במרחב, המדינות הסוניות ימשיכו לחפש את קרבת מדינת ישראל לצורך הגנה כנגד האימפריאליזם האיראני-שיעי. הסכם ראשון בהיקף מאות מיליוני דולרים בין מערכת הביטחון הישראלית לבין אחת האמירויות במפרץ הפרסי כבר נחתם ועבר לשלב הביצוע. כאשר מטוסי 35-F, הכוללים מרכיבים שיוצרו בישראל, יגיעו לאמירויות, יהא זה מכפיל כוח משמעותי עבור ישראל, שלא לדבר על נוכחות במרחק נגיעה מהגבול האיראני.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

4 תגובות

  1. האחיזה בסוריה תיעלם אחרי שאסד ילך. הברית כעם ארדואן מדאיגה יותר.

  2. הרוסים כבר לא מה שהיו. הולכים אחורה בכל דבר. אפילו בהתעמלות נשים אומונותית

  3. את הסיפור על האיום הרוסי להטיס לסוריה כמה חטיבות קומנדו מול צבא ישראל, שמעתי כעת פעם ראשונה. לומדים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

דילוג לתוכן