זכויות אדם ודמוקרטיה נוסח איראן

השאיפות, הבחירות והסכם הגרעין
הדגל האיראני
commons.wikimedia.org

תוצאות הבחירות באיראן התפרסמו, והמועמד המוביל מראשית המערכה נבחר לכהן כנשיא של הרפובליקה האסלאמית. השמרני בחר לכהן כנשיא של הרפובליקה האסלאמית. השמרני סייד אבראהים ראיסי-סאדאתי (בן 60), הנחשב לבן טיפוחיו של המנהיג העליון באיראן, היה דמות אלמונית יחסית בעולם בכלל ובישראל בפרט עד לפני מספר שנים. רבים בעולם עקבו אחר נאומו הראשון לאחר בחירתו, שמא יצא שבב של בשורות טובות לעולם. אולם אין חדש תחת השמש – בדומה לקודמיו בתפקיד הטיף למוסר ולזכויות אדם, אך אחד בפה ואחד בלב. ראיה נוספת קיבלנו בנאומו של הנשיא היוצא חסן רוחאני, שבירך את "העם הנבחר" מבלי לציין את שמו של הנשיא הנבחר, היות שברכותיו נאמרו טרם פרסום שמו של הזוכה – דבר המצביע על תוצאות ידועות מראש.

בימים האחרונים נשאלתי איך הגיבה ארצות הברית לבחירות באיראן, והאם הם יקבלו את דבר הבוחר. ראשית, הבה נבחן את מה פירוש "דבר הבוחר". לדעתי איראן קיימה הליך בחירות דמוקרטי למראית עין, אך המועמד המועדף סומן מההתחלה כמנצח, דבר המסגיר את העובדה כי הדמוקרטיה באיראן היא סיסמה בעלמא. עוד עדות למשחק מכור מראש היא העדרם של מועמדים ראויים אחרים, כולל פסילתו של הנשיא הזכור לשמצה בישראל אחמדינג'ד. ראיסי זכה ב-61.9% מהקולות בבחירות אלו, בשיעור הצבעה נמוך של כ-48% בכלל איראן ו-24% בטהראן. נתונים אלו מבטאים את היחס והאמון שהאזרחים חשים כלפי המדינה ומשטר האייתוללות. ארה"ב מצידה כבר הודיעה בעבר כי היא תכבד את רצון העם ותנהל שיח עם הנבחרים. אך האם אכן מדובר ברצון העם?

שאלה נוספת המעסיקה את העולם ואת ישראל בפרט היא האם הסכם הגרעין עם איראן ייחתם או שמא הדבר לא יצלח; ומה יעשה הנשיא הנבחר בנדון? מבחינת איראן, השאיפה היא לקבל את ההסכם הקודם ככתבו וכלשונו, היות שהוא היטיב עימם לאין שיעור. הרי בכל ניהול משא ומתן נהוג לתת ולקבל, אך במצב הנוכחי איראן מבקשת לקבל מבלי לוותר על שאיפותיה הגרעיניות הצבאיות. בד בבד, מאז ביטול ההסכם העלתה איראן את רמת העשרת האורניום. טענה זו קיבלה לאחרונה משנה תוקף מצד יו"ר סבב"א רפאל גרוסי, אשר אמר "רק מדינות המייצרות פצצות, מגיעות לכמות כזו של העשרת אורניום".

הנשיא החדש לא ישנה הרבה את העמדות, אלא להפך, הן רק יוקשחו. על פניו, איראן אינה מוותרת על שאיפותיה הגרעיניות ועל רצונה לייצר הגמוניה אזורית. לעניות דעתי, ניכר כי האיראנים מבקשים למשוך את הזמן ואין בכוונתם לחזור להסכם הכובל אותם ואת שאיפותיהם, בפרט לאור העובדה שהמו"מ בין המעצמות שוב הסתבך, ועולות השאלות מה עושים עם הצנטריפוגות הפעילות, מי יהיה אחראי להשמדתן ומי יפקח על הנעשה.

לסיכום, בחירתו של הנשיא השמרן תואמת היטב את רצונם של המנהיג העליון ומשמרות המהפכה. העם האיראני מאס בשלטון ובהבטחותיו הכוזבות, והם ימשיכו במחאות ובהפגנות כנגד המשטר. ואילו המשטר מעוניין להגשים את כל רצונותיו במו"מ עם המעצמות, מבלי לתת דבר בתמורה. ככל הנראה המשטר האיראני מבקש למשוך זמן ולהתיש את המערב, ואין לו רצון אמיתי לקיים הסכם כלשהו.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

6 תגובות

  1. בינתיים האיראנים מתישים בעיקר את עצמם. הרבה הישגים אין להם.

  2. שלטון וכוח פוליטי של גורמי דת הם ההיפך מזכויות אדם ודמוקרטיה.

  3. השלטון האיראני לא יעלם כל כך מהר. אזרחים רבים תומכים במשטרים רודניים. חלק מהאזרחים מפחדים, וחלק מעריצים מנהיגים פופוליסטים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה