השנה השחורה של איראן

דרמה בלב טהראן
הדגל האיראני
commons.wikimedia.org

בפתחה של שנת 2020 התבשרנו על התנקשות בחייו של הגנרל קאסם סולימאני. בימים האחרונים, לקראת סיום השנה האזרחית, התבשרנו כי "אבי הפצצה האיראנית" מוחסן פחריזאדה חוסל בידי מתנקשים אשר זהותם אינה ידועה. אף שהאיראנים טוענים ומצביעים על מעורבות ישראלית ושל ארצות הברית, אין הוכחה מלבד תמונות וסרטון אשר עלה לרשת באיראן, ובו נטען כי המרגלת היא אוסטרלית שבעלה ישראלי וביקרה בישראל מספר פעמים.

מותו של קאסם סולימאני בתחילת השנה לא בישר טובות לשלטון האייתוללות, אשר מאז ביטול הסכם הגרעין בידי ממשל טראמפ חווה קשיים כלכליים ופוליטיים. קאסם סולימאני הוביל את המאמץ האיראני ליצירת הגמוניה חדשה ברחבי המזרח התיכון. במאמרי "השהיד המהלך" הצגנו את תכונותיו ואישיותו של בן האיכרים אשר הפך להיות ארכי-טרוריסט, וכפי שכבר התבטאו לאחר חיסולו "אין ספק כי העולם עכשיו יהיה טוב יותר".

החיסול בידי קבוצת מתנקשים – יש הטוענים שמדובר בחוליה מבצעית של 12 איש וכ-50 איש במעטפת – מרמזת שאדריכלי ההתנקשות לא לקחו סיכונים מיותרים. מוחסן פחריזאדה היה ראש הארגון למחקר ולחדשנות של תכנית הגרעין האיראנית, והוא זה שהוביל את איראן לממדי העשרת האורניום ולהפעלת הצנטריפוגה ברמה גבוהה. הוא דמות מדעית אשר עסקה, הובילה ודיווחה לאייתוללות על כל התפתחות. רבים בעולם המדעי ראו בו דמות ראויה להערכה בשל פעילותו בענף הגרעין. אך אל לנו להתבלבל, אדם זה הוביל לרצון לשנות את יחסי הכוחות במזרח התיכון. כמוהו כקאסם סולימאני, דם רב על ידיהם ולשניהם מקום של כבוד במועדון הארכי-טרוריסטים לצד אוסמה בן לאדן ואחרים.

במהלך שנת 2020 ספגה איראן כישלונות רצופים בסוריה. הניסיון להמשיך ולהתבסס שם נוחל כישלון, ולעיתים קרובות אנו מדווחים על מתקפות מאוויר או מהים על מקומות אסטרטגיים אשר איראן מנסה להשתלט עליהם. גם הקורונה היכתה באיראן קשות, ואף שהמשטר האיראני מנסה לגמד את ממדי הזוועה, עדיין מדובר, לפי האיראנים הגולים, ביותר מ-100,000 מתים. ברחוב האיראני נשמעות טענות רבות נגד המשטר, והעיקרית שבהן נוגעת להפניית משאבי המדינה למקומות לא נכונים.

רבים שואלים: האם איראן תגיב לחיסול? והאם בישראל נערכים לדבר?

לעניות דעתי, ישראל חייבת לשמור על עמימות בנושא, "סייג לחכמה שתיקה". כל זמן שלא תהיה קבלת אחריות רשמית, איראן לא תיאלץ לפעול. גם חקירות וסרטונים אשר איראן מפיצה ברשתות החברתיות ובחדשות מיועדות לתת נחת לאיראנים ותו לא. נוסף לכך, לאחר ביטול ההסכם הגרעין איראן חלשה, ועליה גם להתמודד עם הסנקציות אשר הושתו עליה בשנים האחרונות.

לאחר חיסולו של קאסם סולימאני רבים ניבאו זעם מצד האיראנים. אמנם, לאחר החיסול נשמעו ברחוב האיראני קולות הקוראים לנקמה, וכמו כן לגרש את פקחי סבא"א הפוקדים את איראן. אך כפי שהערכתי במאמרי "השהיד המהלך", הם לא הגיבו וגם לא יגיבו. איראן תמשיך בקו של השמעת קולות מלחמה, אך לא תגיב ותמשיך ללקק את פצעיה. האיראנים ממתינים לכניסת הממשל האמריקני החדש, אשר כבר אמר שבכוונתו לחזור להסכם הגרעין, לכן הם ימתינו כדי לא לעורר את חמתם של האמריקנים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

 1. תודה רבה על מאמר מצוין. יישר כוח.
  יש לקוות שממשל ביידן לא יקלקל את מה שממשל טראמפ הצליח להשיג בעניין האיראני.
  רק הערה קטנה לגבי הפרסום – לכולם ברור מי עשה את מה שעשה. האיראנים לא מגיבים א- כי כנראה שהם מאד מפחדים מתגובה לתגובה וב- כנראה שאין בידם הרבה אופציות לתגובה מוצלחת.

  1. מכובדי,
   דברים ידועים, אך השתיקה עדין מועילה.
   נצטרך ללמוד אייך לעבוד אם הממשל החדש.

 2. אם יחזיקו מעמד זאת הערובה ל פינת השלטון. על כל הארצות הנורמליות לסייע ולחזק את מתנגדי השלטון.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של קימל

אלוהים אינו שוטר

עבריינים בחסות הדת – כיצד ניתן להסביר את הסתירה