סדקים בחומה האיראנית

השלכות הקורנה על משטר האייתוללות באיראן
הדגל האיראני
commons.wikimedia.org

משבר הקורונה העולמי הפוקד את רוב מדינות העולם, אינו פוסח על המזרח התיכון ועל איראן בפרט. התפשטותו המהירה של הנגיף בזירה האיראנית מאיימת למוטט את משטר האייתוללות ואת הרפובליקה האסלאמית כולה. כידוע, עוד טרם התפרצות הנגיף, המשטר האיראני נאבק בשלל בעיות מקומיות, ואמינותו מוטלת כל העת בספק: כאוס כלכלי, "מחאת הדלק" והריגתם של מאות מהמפגינים, חיסולו של קאסם סולימאני (ארכי-טרוריסט), הכחשת הפלתו של המטוס האוקראיני, עד שיתברר מי באמת לחץ על הכפתור, והריגתם של אזרחים איראנים חפים מפשע שהיו עליו. אין ספק כי כל אירוע שכזה הוא עוד סדק בחומת האמינות של המשטר.

מערכת בריאות הציבור באיראן היא בין הכושלות בעולם – מחסור ענק בציוד רפואי, תרופות, רופאים ועוד. וזאת הן בשל המצוקה הכלכלית בעקבות העיצומים שהוטלו עליה, והן משום שהפנתה את משאביה הכלכליים לפעילות במזרח התיכון ולתמיכה בגרורותיה שם (חיזבאללה, חמאס, ח'ותים, סוריה).

נגיף הקורנה גובה מחיר כבד מהמשטר באיראן. על פי דיווחים, בעלי תפקידים בכירים נעלמים אט אט, למרות הטענה שנגיף הקורונה הוא כמו "שפעת חזקה". כולנו צפינו בשידור הטלוויזיוני של שר הבריאות האיראני ולצידו אחד מבכירי המשטר, מזיע ולחייו סמוקות מחום (תסמינים מובהקים של קורונה). מרכזי דת ברחבי המדינה (כדוגמת העיר קום) הפכו למוקדי הדבקה המוניים. נכון לכתיבת שורות אלו, ועל פי הדיווחים המגיעים מצד המשטר, מספר המתים האיראנים חצה את סף העשרים אלף. לפי הגולים האיראנים, מספר המתים גדול פי כמה וכמה.

אין ספק כי משטר האייתוללות ניסה ומנסה לעשות הכול כדי למזער את המשבר האמיתי ברפובליקה, והנגיף המתפשט, החושף עד כמה המשטר מנותק מהשטח, הוא בבחינת אתגר פוליטי, חברתי וכלכלי. הנגיף אף חשף את מחדל בכירי הדת, אשר בשנים האחרונות דחו בשיטתיות את הטיפולים המערביים והמודרניים ברפואה לטובת רפואה-אסלאמית עתיקה הנובעת מהחוכמה האלוהית.

שאלות רבות ניצבות בפתח, האם משטר האייתוללות ישרוד לאחר נגיף הקורנה? האם כאשר יתפרסמו הנתונים האמיתיים על קורבנות הנגיף, נראה גלי מחאה והפגנות ענק?

לעניות דעתי, ההפגנות שהכרנו בשנים האחרונות הן טעימה קטנה מהצפוי לרפובליקה האסלאמית לאחר שהאזרחים האיראנים יצאו מהסגר ויחזרו לשגרת החיים (עבודה, לימודים). ההפגנות הספונטניות שיתארגנו ברחבי המדינה, יערערו את שרידי המשטר הרעוע בלאו הכי.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

8 תגובות

  1. הלואי ומשבר הקורנה יגרום לסדק בצמרת האיראנית,יש שם זלזול מוחלט באזרחיהם.

  2. לפי דעתי כלום לא ישתנה באיראן אם קורנה ובלי קורנה.
    מדובר במשטר רקוב, אכזר לא רק לעם שלו אלא לכל העולם.

  3. אזרחיהן. לא מירי. לא ממחלות נוספות. לא מרעב. יש להם כוח כי העם לא קם עליהם.

  4. האינטלקטואלי לא מעיף את השלטון שלהם שהורס לכולם את החיים וכל הזמן רק גורם צרות.

  5. מדוע מייחסים לאיראנים כוח ויכולת. הם עם גדול אבל עם בעיות גדולות יותר מכוחם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של אריה

הקרב על הדמוקרטיה

כיצד נתנגד למהלכים האנטי-דמוקרטיים שמתגבשים בישראל