"איראן מתחילה לצאת מסוריה"… האומנם?

ניתוח המצב לאור התבטאויות בדבר נסיגת איראן מסוריה
תמונה של דודי
דודי ירון

לאחר כשנה לא עמוסה במיוחד בתקיפות אוויריות על מטרות ומתקנים איראניים בסוריה, שבו ותכפו בשבועות האחרונים התקיפות המיוחסות לישראל. השבוע, בלילה שבין שני לשלישי, התחזקה מגמה זו: היעד שהותקף בעיירה א-ספירה שבקרבת העיר חאלב, לא רק שהינו מרוחק מאוד, אלא שמדובר במטרה אוטונומית סורית ורבת-חשיבות, מעין קומפלקס מחקרי-פיתוחי בדומה לאלו של התעשיות הביטחוניות שלנו.

בה בעת גברו בשבועות ובעיקר בימים האחרונים ציטוטים של גורמים ביטחוניים ישראליים, המדווחים שאנו דוחקים (בלשון הווה), את רגלי האיראנים מסוריה, וכי למעשה נסיגתם כבר החלה. לתחושתי ידיעות אלו מוקדמות מדי ומוגזמות, אך תחילה נעסוק בעובדות ובשינויים שהתחוללו לאחרונה בנושא המדובר.

שמירת רצף התקיפות בסוריה בשנים האחרונות, היא צורך חיוני שנועד לשבש את המאמץ האיראני לאספקת אמל"ח מתקדם לחיזבאללה, ולשבש את פרויקט דיוק הטילים המדיר שינה מעינינו, ובצדק. תקיפות אלו, וככל שירבו, אינן יכולות למנוע את המהלך האיראני אלא לצמצמו ולשבשו. היה זה שר הביטחון בנט שאמר בזמנו כי להערכתנו הצלחנו לשבש כ-15 אחוזים בלבד מתעבורת האמל"ח לחיזבאללה.

מעבר לפגיעה באמל"ח או להשמדתו בפועל, תקיפות אלו נועדו להמחיש לאיראנים, כי אנו נחושים להילחם בהמשך אספקת האמל"ח לחיזבאללה, כמו גם בנוכחות איראנית במרחב הסמוך לרמת הגולן, וכי לחיל האוויר הנתמך במודיעין יוצא מן הכלל באיכותו, עליונות מוחלטת במרחב האווירי הסורי. הפגנת עליונות זו חשובה שבעתיים, גם לאור כניסתם של טילי הנ"מ אס-300, שהגיעו לסוריה בתגובה להפלת מטוס הביון הרוסי (ב-17 בספטמבר 2018), טילים שגרמו לכמה מהפרשנים הצבאיים שלנו לצאת בסיסמאות, שבישרו על קץ חופש הפעולה של חיל האוויר הישראלי בשמי סוריה.

להגברת הלחץ הישראלי בעת האחרונה ישנן כמה סיבות השלובות זו בזו, ויחדיו הן בבחינת ניצול של חלון הזדמנויות. כמו כן זוהי הצהרה חדה וברורה כי מדינת ישראל נחושה במאמציה לפגוע בפעילות האיראנית בסוריה, גם אם הגברת הלחץ הזו תוביל בהמשכה לעימות כולל.

חלון הזדמנויות זה מתבסס על כמה מרכיבים חשובים, כגון החרפת המשבר הכלכלי באיראן, הן בשל הסנקציות הבין-לאומיות החריפות והן בשל צניחת מחירי הנפט; מגפת הקורונה שפגעה קשות באיראן; החלל שהותיר אחריו (אם בכלל) קאסם סולימני; וכן ה"זמירות החדשות" שהושמעו לאחרונה ברוסיה, שהביעו אי-שביעות רצון מהנוכחות האיראנית בסוריה (לכך אתייחס בהמשך).

לעניות דעתי, המספרים הספורדיים של הקורבנות האיראנים שגבו/גובות התקיפות הישראליות בסוריה, כלל אינם פקטור במערכת השיקולים של מקבלי ההחלטות בטהראן באשר להמשך הנוכחות האיראנית בסוריה.

על מנת להבין את הדברים טוב יותר, נחזור אל המלחמה הארוכה ביותר בתולדות המאה ה-20, מלחמת איראן-עיראק. במהלך מלחמה זו, שגבתה את חייהם של 400,000 עד 800,000 איראנים (מספר הנתון לוויכוח), שלח המשטר האיראני עשרות אלפי (ויש אומרים אף כ-200,000) מתאבדים צעירים, מרביתם ילדים, על מנת שאלו יפרצו ברגליהם נתיבים בשדות המוקשים. שנים אחדות אחר כך, בנאום לאומה, אמר הנשיא אחמדי-נג'אד את המשפט המצמרר שאף נשיא בעולם לא היה מעז להעלות על דל שפתיו: "עם שיכול להכין מאות אלפי מתאבדים ליום פקודה לעולם לא יפסיד".

אין ספק שתקיפות חיל האוויר הישראלי ברחבי סוריה משיגות תוצאות מבצעיות נאות, אם כי כאמור לא מוחלטות, אך מכאן ועד לאמירות האחרונות שלפיהן האיראנים החלו למעשה לסגת מסוריה, המרחק לעניות דעתי עדיין רב. נסיגה של ממש תתקיים רק אם וכאשר רוסיה וסוריה יאלצו את האיראנים לעשות זאת. התקיפות הישראליות בסוריה, ובכלל זה על יעדים סוריים אוטונומיים הקשורים כך או אחרת למאמץ האיראני, בהחלט עשויות להאיץ ולהזין את החשיבה הסורית/רוסית בכיוון זה.

הנוכחות האיראנית בעת מלחמת האזרחים בסוריה הצילה, ללא ספק, את משטרו של הנשיא אסד. עיקר הכוח "האיראני" הלוחם, לא היה איראני כלל, אלא ערב רב של מתנדבים שיעים בעיקר מעיראק, פקיסטן ואפגניסטן, תחת פיקוד איראני. משהוכרעה מלחמת האזרחים, מצאו רבים ממתנדבים אלו את מקומם בצבא אסד, ואחרים חוזרים/יחזרו למולדתם. כך למעשה אין כיום עוד צורך כבעבר בחלק מהתשתיות ומהמחנות ששירתו את האיראנים והלוחמים המתנדבים שהיו תחת פיקודם. על כן גם מסיבה זו, לא אופתע אם בעתיד הקרוב יסתבר שהידיעות על "יציאת סוריה האיראנית", ידיעות שמקורן בסביבתו הקרובה של שר הביטחון היוצא, יתבררו בהמשך כנמהרות, וכי בפועל מדובר בעיקר בשינויי הערכות והתאמה לתוצאות מלחמת האזרחים, ואולי במידת מה גם בשל הפעילות והלחץ הגובר מצידנו.

חשוב להבין שלאיראנים יש באזורנו עוד כמה יעדים אסטרטגיים שחשיבותם עליונה בעיניהם. אחד מהם הוא "צינור הגז האסלאמי" שיעביר גז משדה פארס שבדרום איראן, עד לחוף הסורי בים התיכון וממנו ישונע לאירופה. צינור זה יוכל, לתפיסתם, להתקיים, רק אם יישמר רצף טריטוריאלי לכל אורכו. כך או כך וחרף הכותרות הצעקניות השבוע, להערכתי, האיראנים נמצאים בסוריה כדי להישאר.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

21 תגובות

 1. כך לשלטים בארץ זו יהיה אינטרס לחמם גזירה מול ישראל כדי להסיח את דעת התושבים האירנים מבעיות הפנים.

 2. הפייק ניוז בארץ עולה מדרגה ומדביק גם את הכותרות הראשיות בעיתונים.
  למסכנים חסרים מאמרים בעידן הקורונה והם מדווחים על כל שטות.
  המצאת הנוגדן במכון וייצמן, הטיפול המסור של ביבי בנושא הקורונה ויציאת האיראנים מסוריה הם חלק מאותם פייק ניוז

  1. לא המציאו אלא זיהו נוגדן במכון הביולוגי בנס ציונה, לא במכון וייצמן. שנית הטיפול בקורונהעל ידי ממשלת ישראל הוא די מוצלח. תתחילי להפנים. ולבסוף – האיראנים חוטפים מכות קשות מאד בסוריה ובעיראק. צניחת מחירי הנפט והסנקציות ללא תקדים שממשל טראמפ הטיל עליהם, בתכנון משותף עם ממשלת ישראל כבר משפיעים את השפעתם, כולל על החיזבאללה.
   הגם שכך צודק דודי ירון במאמרו ובעיקר בהערכתו שהאיראנים רוצים להישאר בסוריה והם עדיין שם. עם זאת הם נמאסו על הרוסים. יש הבנה הדדית בין ישראללרוסים על הצורך להכות באיראנים.
   אני מציע שתמחקי מהלקסיקון שלך את המושג פייק ניוז. זה לא מתאים למה שמתרחש. מציע לך לעקוב אחרי תוצאות ביקור אישיות אמריקאית בכירה בישראל ביום רביעי הבא.

 3. אני רק לא מבין למה כועסים על טראמפ. טראמפ אמר שהאיראנים יוכלו לעשות בסוריה מה שהם רוצים והם באמת עושים כמעט כל מה שהם רוצים.

 4. הניתוח שלך נראה לי סביר ונכון יותר ממה ששמענו מהפרשנים הצבאיים שחלק גדול מהם נטולי יכולת ומשמשים שופרות של משרד הביטחון שמחזיק להם את הראש מעל המים

 5. בעזרת ה – איטולות הם נשארים כי זה האיום המיידי האפשרי מצדם על ישראל ומנגד מה יעשו ראש המכשלה ושר הבטחון החדש/ ראש,הממשלה החלופי כדי להמשיך ולהלך איימים על אזרחי המדינה כדי להסית דעתם מהגרעון,הקורונה המתחדשת,מהמשטר החדש שאין שני לו בעולם,מחוסר היכולת לשקם את הכלכלה כי להרוס זה קל,להמשיך להפריח הבטחות – סרק,סרק,סרק

 6. או מעבירים במסרים או מדליפים לבין המציאות. הכל מהלכים לשירות אינטרסים של אנשים שנדחפים למעלה.

 7. הם רצים ומפרסמים אפילו מבלי לבדוק
  וכל היתר בכלל לא חשוב למקור ולמפיצים ואם אין לזה שום אחיזה במציאות אז מה?

 8. הערכתו של דודי ירון נכונה. האיראנים מתכננים מהלכים ארוכי טווח כדי להישאר באזור גם אם המהלכים מתעכבים ומשתבשים. תפקידנו הוא למנוע מהם וזוהי מלאכה מתמשכת במסגרת המב"ב. יחד עם זאת "גורם ביטחוני בכיר" טען השבוע כי "הצלחנו" לגרום לאיראנים להתחיל ולצאת מהאזור. לי נשמעת אמירתו של אותו "גורם ביטחוני בכיר" הייתה כדי לסיים בכך את תקופת שרותו הקצרה ו"המוצלחת" בתפקיד.

  1. מדוע לא תקרא ל"גורם הביטחוני הבכיר" בשמו – נפתלי בנט.
   מערכת הביטחון הישראלית היא מנגנון גדול ומורכב שעובד על בסיס תכנון לזמן ארוך והערכות מצב בהתאם למתהווה בשטח. השפעתו של בנט, אם בכלל הייתה, הייתה שולית לגמרי. האיראנים בסוריה חטפו בעת האחרונה מכות קשות. הם סובלים מקשיים כלכליים משמעותיים. תודה לממשל האמריקאי של הנשיא טראמפ. על פי מקורות מידע שונים התעצמותם בסוריה נבלמה. הם עדיין לא מצאו מחליף ראוי לסולימאני. יש לשים לב לביקורו של מזכיר המדינה האמריקאי בישראל ביום רביעי הקרוב. ביבי תכנן זאת יפה מאד בדיוק ליום השבעת ממשלתו החמישית. יש להניח שעיקר ביקורו ינוצל לצורך תיאום עמדות לפעילות נגד האיראנים בסוריה, ולא רק שם, כאשר מהצד השני קיים גם תיאום מסוים עם הרוסים.

   1. אגב, את המאמר החלטתי לכתוב כששמעתי ולא אהבתי את שאמר ראש אגף המבצעים בצה"ל, אלוף אהרון חליוה ציטוט: "הפעולות החשאיות בסוריה נמשכות, ודוחקות את איראן החוצה," אבל בערבית נאמר: אל עג'לה מין שטן וסבר מין רחמאן (החיפזון מהשטן והסבלנות מאללה) ואכן ממש כמה שעות אחר כתיבתו, פרצה לראש החדשות הידיעה מבית בנט. התקשרתי לעורך ואמרתי לא שמאחר וכולם טוענים שטעות בידי, אינני נסוג מהדברים אך בכוונתי מעט למתן אותם. בפועל מה שקרה שעד למחרת בבוקר כל העיתונאים/פרשנים הבינו שהוטעו ומחקו את כל הכתבות שלהם בכל האתרים.

  1. לא להאמין, גם איך כל הכתבים והפרשנים הצבאיים בלעו בשקיקה את הפייק הזה

 9. האיראנים כאן עדיין ואחיזתם חזקה. בסוף זה יתפוצץ ואני בכלל לא בטוח שזה טוב לנו.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

אימון בשחקים

איך אימנתי את טייסי Top Gun בישראל

צילום של גדעון

טעון שיפור

לישראל דרוש מבנה ממשל אפקטיבי ויציב שיאפשר משילות

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר