הקלוֹת בחסות הקורונה

סוריה דורשת הסרת הסנקציות כדי שתוכל להיאבק בקורונה
תמונה של שמעון
ד"ר שמעון כרמי

בתוך הערפל הכללי של היעדר שקיפות ביחס לממדי התפשטות מגפת הקורונה בסוריה ודיווחים שנראים על פניהם ממוזערים משהו, מנסה המשטר הסורי לנצל את הסיטואציה כהזדמנות פז לגייס אהדה עולמית להסרת הסנקציות האמריקניות כנגד סוריה. סנקציות אלה הוטלו כזכור בהקשר של שימוש בנשק כימי נגד אוכלוסייה, מעשי זוועה נגד אזרחים והפרות זכויות אדם קשות שנקטו המשטר ותומכיו לאורך המלחמה. כך לדוגמה (על פי סוכנות הידיעות הסורית Syria News) אמר סגן שר החוץ הסורי פייצל אל-מקדאד ביום שני האחרון: "הסנקציות האמריקניות שהוטלו על דמשק פוגעות במאמצים להילחם במגפת הקורונה העולמית".

בהצהרה לסוכנות "ספוטניק" הביע אל-מקדאד תקווה כי המכתב ששלחו שגרירי הקבע של רוסיה, סין, קובה, צפון קוריאה, איראן, ונצואלה וניקרגואה באו"ם למזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרס, יביא להפסקת הסנקציות האמריקניות החד-צדדיות על דמשק. מדובר בפעילות מגויסת של ידידי סוריה באו"ם שדרשו להסיר את הסנקציות האמריקניות, כדי שסוריה תוכל להתמודד עם המשבר שנגרם בגלל התפרצות נגיף הקורונה.

מגפת הקורונה התפשטה לאחרונה גם בסוריה. בתחילת האירוע, על פי דיווחים רשמיים בלבד, נרשם מקרה מוות אחד ותשעה חולים מאומתים. על פי המדווח בסוכנות הידיעות הסורית, יש לזקוף זאת לזכות הצעדים הקפדניים למניעת התפשטות הנגיף שנקטה הממשלה.

שגריר סוריה לאו"ם קרא להפסקת אש מיידית בסוריה, מכיוון שלדבריו סוריה חשופה, לנוכח הסנקציות, לאיום חמור על יכולתה להילחם בנגיף הקורונה. הוא פנה למדינות החברות באו"ם כדי שתסייענה לסוריה להשיג את הציוד והמשאבים הדרושים להילחם במגפה.

נראה שהיוזמה הדיפלומטית הסורית החלה לשאת פירות ראשונים. מארק לוקוק, מזכ"ל האו"ם לעניינים הומניטריים, קרא להסרת הסנקציות על סוריה כדי לאפשר לה להתמודד עם המשבר הנובע מהתפרצות הנגיף, והזהיר כי בגלל הסנקציות המדינה נמצאת בסכנה המאיימת על יכולתה להכיל את המגפה. משרד הבריאות הסורי דיווח אתמול על מקרה מוות שני מנגיף הקורונה, אחד מתשעת החולים המאומתים שאובחנו.

בעת שהמשטר הסורי מדווח על מקרים ספורים של נפגעי הקורונה בסוריה, אתרי אופוזיציה סורית ואחרים מדווחים על התפשטות נרחבת של הנגיף ברחבי המדינה, ובפרט באזורים במזרח סוריה, שבהם פרוסות מיליציות פרו-איראניות שכוללות גם פעילים לא-סורים רבים.

בקרב פעילי המיליציות האיראניות בעיר אל-בוכמאל שבמזרח מחוז דיר אל-זור יש כבר למעלה ממאה נדבקים. בנוסף יש דיווחי אופוזיציה כי בדיר אל-זור נדבקו בנגיף 31 פעילים ממשמרות המהפכה האיראניים, 16 מהם הועברו לטיפול באיראן ו-15 הנותרים מאושפזים בבתי החולים באזור. כמו כן דווח שגם בקרב פעילי חיזבאללה בדיר אל-זור ישנם מקרי הדבקה רבים. מפקדים סורים, כך עולה מדיווחי האופוזיציה, הנחו את חייליהם בעיר לא ללחוץ את ידם של פעילי משמרות המהפכה ואף להימנע מלשהות בנוכחותם.

נראה שערפל דיווחי האמת בסוריה הוא תוצר שלטוני מכוון, שהרי אם נפגעו כל כך מעט, אולי יש בכך להציג בפני העולם את יעילותה של מערכת הבריאות ציבורית בסוריה ואת היותה טובה יותר ממערכות בריאות אחרות בעולם. כך ממש. אשרי המאמינים.

בהכירנו את מצב הרווחה בסוריה, המצוי על סף התמוטטות הומניטרית כללית, האמירה שמערכת הבריאות הציבורית בסוריה נאבקת בהצלחה בנגיף נראית יפה ודמיונית, אך אין כל קשר בינה לבין המציאות. המשטר הסורי שואף לנצל את הסולידריות העולמית בחסות המגפה כדי לכפות פעולה להסרת הסנקציות. הסרתן תקל על כוחות אסד להשלים את כיבושה של אידליב מידי הטורקים ומליציות הטרור שלהם. מה חושבים תושבי דרעא על מפיצי המגפה בסוריה אפשר ללמוד מכתובות שרוססו על קירות העיר: "ההגנה האמיתית [מהקורונה] היא לנקות את השיעה מסוריה האהובה".

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

17 תגובות

 1. תודה על מאמר חשוב.
  כדאי לשים לב למי שפנו למזכ"ל או"מ לטובת סוריה: רוסיה, סין, צפון קוריאה, קובה, איראן, וונצואלה – כל "המשטרים המתקדמים". אומר דרשני.
  לעניין הקורונה במזה"ת – אין מספיק נתונים. יש לשער שהמצב חמור בהרבה ממה שידוע.
  ולעניין המלחמה "הקטנה" בין סוריה לטורקיה על מחוז אידליב – מבקש להזכיר את אמרתו של מנחם בגין בהקשר אחר:"יש לאחל הצלחה לשני הצדדים".

 2. אין נתונים מדוייקים על המגיפה ואין בדיקות מספיקות ואין אמצעי התגוננות רפואיים. המגיפה תתקדם שם יותר לאט אבל תהיה לא פחות קטלנית ואולי אפילו יותר מאשר בארצות עם המידע ועם האמצעים.

 3. אכן כן. אלה החברים של סוריה.
  אודות הנתונים במזה"ת, יש לחפש בגופים בלתי רשמיים.
  לעניין אמירותיו של בגין: כל מילה מיותרת

 4. הלב שלהם ממלחמות להתגוננות מהמגפה. אבל אם יגיעו למצב נואש כנראה שזה ידליק מחדש את הקרבות מתוך יאוש.

 5. והרוסים טוענים שלהם אין בעיה גדולה עם הקורונה. אז שיעזרו להם עוד יותר.

 6. הפיקוד הרוסי הוציא הנחיות הפרדה מלאה בכוחות הקרקע מול המליציות השיעיות וגם מול חיילי צבא אסד.

 7. תתפרץ הקורונה בגדול וקודם כל בריכוזי הפליטים ובערים ההרוסות שחסרים בהם מוסדות בריאות

 8. והביא לשבירת האופוזיציה הדמוקרטית זה טראמפ, שהפקיר את המורדים באסד.

 9. סוריה יכולה להמשיך להתקיים אחרי כל מה שעברה ועוברת. איך תהיה שם כלכלה, וחינוך, ותרבות, ובריאות. כולם נגד כולם וגם כוחות חיצוניים וכולם רק הורסים והורגים ולא בונים ויוצרים.

 10. אכן בלתי נתפס איך משטר מתמרן עצמו להלחם כ"כ בברוטליות נגד בני עמו שלו ומצרף זרים לסייע בידו.
  אבל, לידיעה, סוריה איננה היחידה שהפכה עצמה למשטר טרור. אם נחזור בזמן לגרמניה הנאצית, נוכל להמשיך לסטאלין(26 מיליון רוסים נהרגו בידיו), נמשיך בסין של מאו(מספר דומה אבל לא ממש ידוע) ונתקדם לעשורים האחרונים לקונפליקטים פנימיים באפריקה(בורונדי, רואנדה, חוף השנהב, סיירה לאון, ליבריה ורבים אחרים). לגבי שיקום סוריה, כבר החלו פעולות לשיקום תשתיות בידי רוסיה, איראן וסין גם מתחילה להיכנס. ועם מיליוני עקורים שמסתובבים נעים ונדים חסרי בית לא ברור מה השלטון יעשה איתם. לבשאר אסד יש היום אינטרס לצמצם את הרוב הסוני ובכלל להקטין את האוכלוסיה מטעמים כלכליים.
  אני מעלה את השאלה הברורה מדוע הקהילה הבינ"ל טרם הכריזה על אסד כפושע מלחמה?
  בית הדין הבינלאומי בהאג הוא זה שצריך לשפוט אותו. פוליטיקה אירופאית של אינטרסים היא כנראה חלק מהתשובה. אדישות היא החלק השני.

 11. עם כל הזוהמה
  ועם מערכת הרפואה העלובה
  ועם צפיפות באזורים רבים
  ועם יכולות כלכליות עלובות
  איך יתכן שאין רבבות נדבקים ומתים?
  וזאת רק מדינה את לדוגמא

 12. אני מציע שתחזור למאמר עצמו.
  זה שאומרים אין זו בהכרח האמת.
  כמובן בהתייחס למצב בו אין למעשה מערכת בריאות ממלכתית אחרי שרבים מבתי החולים הופצצו ונהרסו.
  העוקץ נעוץ בעובדה שאין למעשה מערכת של בדיקות. לסוריה קשה לייבא כל דבר בגלל הסנקציות. וגם אם הצליחה להשיג ערכות בדיקה נאמר מסין או צפון קוריאה, לא בטוח שיש מספיק סגל רפואי שיוכל לבצע זאת ולנתח תוצאות.

 13. ממה שזו לא ישר הביטחון הנוכחי (בינתיים) שהסירה עומדת להיפתח מחדש

 14. ד"ר שמעון כרמי צודק בדבריו. כולם רוצים בחסות הקורונה וזה כולל גם את איראן את הסרת הסנקציות ותוך כדי כך להמשיך בפעילות של טרור והשגת יכולות של גרעין צבאי.
  הקורונה לא צריכה לגרום לוויתורים מצד המערב כלפי מדינות תומכות טרור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

אימון בשחקים

איך אימנתי את טייסי Top Gun בישראל

צילום של גדעון

טעון שיפור

לישראל דרוש מבנה ממשל אפקטיבי ויציב שיאפשר משילות

תמונה של בורוכוב

סכנת נעילה

על הסכנה שבנעילת מכשירים ממרחב הסייבר