השהיד המהלך

חיסולו של קאסם סלימאני
תמונה של סטיב
סטיב בלחסן

את יום השישי הראשון של השנה האזרחית 2020 קשה היה לפספס כאשר הדיווחים הפכו להיות ברורים יותר. קאסם סלימאני, מספר 2 של הרפובליקה האסלאמית האיראנית, מת. הוא נהרג במתקפה של טילים אמריקנים, שפגעו בו ובחבורת אנשי המליציות האיראניות אשר הקיפו אותו.

אז מי היה האיש שרבים שמעו עליו רק באמצעות המדיה? קאסם סלימאני היה בן של איכרים אשר עבדו והתפרנסו ביגיע כפם. האב עבד קשה מאוד ובביתם לא חיו חיי מותרות. את ימי צעירותו בילה סלימאני בשמיעת דרשות של מטיף נודד שענה לשם חוג'את קמיאב, אשר היה בן חסותו של האייתוללה ח'ומייני. עם פרוץ המהפכה האסלאמית הוא הצטרף אליה ובשנת 1997 הצטרף לכוח קודס.

סלימאני, אשר ירש את מקום מפקדו אחמד וחידי, הביא את יכולת הארגון למיצוי מירבי ודחף כל העת להעצים את כוח קודס. הוא ניהל ביד רמה את כלל הזירות כנגד ישראל, לבנון, עזה, סוריה, תימן ועיראק, והפך לאתגר מורכב לזרועות הביטחון. בשונה מראשי ארגון טרור אחרים, הוא הסתובב בגלוי ללא חשש, ולעיתים אפילו הפך למעין סלב. הוא התהלך בביטחון עצמי מופרז וחשב שהוא חסין-כול.

סלמיאני הוא שעמד מאחורי הרעיון אשר הוביל את בשאר אל-אסד לבקש את הסיוע של רוסיה במלחמה במורדים וכך להשיג יתרון טקטי, ובכך הפך את סוריה לבת חסותה של רוסיה ולחברה בציר הרשע. הרחבתי על כך במאמרי "השתלטות איראן על סוריה". במאמר אחר תיארתי את מעורבותו של סלימאני במסגרת מאמציה של איראן להשתלט על עיראק. סלימאני ירש את ארגון חזבאללה, העצים אותו והביא אותו להישגים גדולים. אך לא רק את חזבאללה – גם חמאס והג'יהאד האסלאמי עלו שלבים אחדים מבחינת איכות הכוח הצבאי ובניין הכוח, ואף החות'ים זכו לברכתו ולהדרכתו, שאפשרו הזרמת תקציבים רבים.

לאחר החיסול של קאסם סלימאני נשמעו איומי נקמה מצד מנהיגי איראן וארגוני הטרור הסרים למרותם – חזבאללה, החות'ים בתימן, מיליציות אלחשד אלשעבי, חמאס והג'יהאד האסלאמי. כולם ללא יוצא מהכלל האשימו את "השטן הגדול" ארצות הברית ו"השטן הקטן" ישראל כאחראים לחיסול מספר 2 של הרפובליקה האסלאמית של איראן.

מניתוח המצב עולה כי אין הבדל בין אוסאמה בן לאדן, אבו-בכר אל בגדאדי, עימאד מורנייה או קאסם סלימאני. כולם בחרו לעסוק בטרור ולהיות חברים בציר הרשע. לפי דעתי איראן היא אימפריה עם הרבה כבוד ובעלת מורשת עשירה, והיא לא תוכל לשתוק לנוכח אירוע בסדר גודל כזה. עם זאת, האיראנים מבינים שיציאה למלחמה אזורית היא בגדר התאבדות. לכן בזמן הקרוב נראה כל מיני אירועי טרור שיעשו מעת לעת על ידי ארגונים קטנים הסרים למרותם – ירי טילים, רכבי תופת, פיגועי ירי ועוד, וכל פעולה תוקדש לעילוי נשמת השאהיד קאסם סלימאני. אך ברור כי הנקמה תוגש קרה, בעיתוי שיתאים לאיראנים. לאו דווקא אירוע גדול, אלא רק כדי לומר את המילה האחרונה.

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp
Email

9 תגובות

 1. הוא היה טרוריסט שהיה מקום לחיסול מזמן.
  טוב עשו האמריקאים שיחסלו רב מחבלים.

 2. אירן למדו לקח שלא ישכח. ארה״ב לא תן יד לפגיעה ביעדים אמריקאים. זהו מסר לכל הטרוריסטים בעולם. ישראל נוקטת באותם אמצעים. הגיע הזמן שכל מדינות העולם יאמצו שיטה זו

 3. מאמר חשוב ובזמן. ברשותך אבקש להעיר: היה בכל זאת הבדל גדול בין בן-לאדן, בגדדי ומורנייה לבין סולמאני. אכן כולם עסקו בטרור אולם שלושת הראשונים הנהיגו תנועות של NGO (ארגונים לא מדינתיים) ואילו סולימאני הנהיג צבא גדול מאד, בסמכות של מדינה, עם תקציבי עתק.
  עוד – איראן אינה מעצמה. ראייה פשוטה – ישראל הפציצה מאות רבות של פעמים את הכוחות האיראניים בסוריה ולא רק שם ועד היום הם לא הגיבו. מדוע? – כי אינם יכולים.
  איראן היא מדבר ענק (הייתי שם) שמזלה היחיד הוא הנפט. ללא זה הם ערימת קש וגבבה.
  נכון – הם קנו טילים וטכנולוגיה שלהם. הם מנסים להגיע לגרעין. כבר 40 שנים והם עוד לא שם.
  חצי מאוכלוסייתם מורכבת ממיעוטים שהמשטר מחזיק בכידוני הרובים.
  נכון – הם מסוגלים להוציא פיגועי טרור במקומות שונים בעולם.
  אבל גם נכון שהמשטר שם נמצא בבעיה גדולה שעיקרה היא הנהגה שיעית פאנאטית של בני אדם שהדת טמטמה אותם. במקום להאכיל את עמם הם משקיעים מיליארדי דולרים בהשראת טרור מחוץ לארצם. מזל שטראמפ הבין זאת וביטל את האסון שאובמה (הסתום) הביא עלינו ועל המזרח התיכון.

 4. של האיראנים לא נאמרה ואף פעם לא תיאמר. גם המילה האחרונה, וכנראה שגם השנייה שלנו לא נאמרה. זו איננה השתחצות. על יד האיראנים זו בושה להשתחץ. ההבדל הוא כה גדול עד שהשתחצות תהיה פאתטית.

 5. יש להם הרבה אנשים, הרבה יכולות טכניות, והרבה נכונות להקרבה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

פרסום תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר.
התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך.

עשוי לעניין אותך

תמונה של עמירם

הֶסְתֵּר פָּנִים              

בְּיוֹם הָעַצְמָאוּת בַּשָּׁנָה הַקָּשָׁה  מַשֶּׁהוּ עָצוּר, נוּגֶה בַּהַרְגָּשָׁה. אָנוּ נְתוּנִים בִּתְחוּשַׁת הַתָּשָׁה, נָעִים בֵּין הַרְעָשָׁה לְהַחְרָשָׁה. וּמָה שֶׁכּוֹאֵב שֶׁבָּאֵלּוּ הַזְּמַנִּים בִּיבִּי וְשָׂרָה בְּ"הֶסְתֵּר פָּנִים". הַזּוּג

תמונה של מנשה

זו שעתנו הגדולה

על חשיבות החוסן הלאומי והחברתי של הפרט והחברה כולה

תמונה על גדעון

האם יחזרו?

האם אכן עושים את המירב לשחרור החטופים?

דילוג לתוכן